Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CO TO JEST WOLONTARIAT?? Wolontariat to dobrowolne, świadome i nie zarobkowe wspieranie własną pracą wybranej przez siebie społecznie pozytywnej inicjatywy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CO TO JEST WOLONTARIAT?? Wolontariat to dobrowolne, świadome i nie zarobkowe wspieranie własną pracą wybranej przez siebie społecznie pozytywnej inicjatywy."— Zapis prezentacji:

1

2

3 CO TO JEST WOLONTARIAT?? Wolontariat to dobrowolne, świadome i nie zarobkowe wspieranie własną pracą wybranej przez siebie społecznie pozytywnej inicjatywy. Wolontariusze wspoma- gają działania, które czynią ten świat lepszym miejscem do ży- cia, zwłaszcza dla najsłabszych.

4 KORZYŚCI Z WOLONTARIATU - Bycie lepszym człowiekiem, - Spędzanie wolnego czasu w sposób pożyteczny, - Poznawanie ciekawych ludzi, - Rozwijanie kreatywności, - Zawiązywanie przyjaźni, - Ćwiczenie cierpliwości.

5 RODZAJE WOLONTARIATU okresowy np. kolonie, Olimpiady Specjalne WOLONTARIAT długoterminowykrótkoterminowy jednorazowy specjalne zadanie np. projekt ekologiczny specjalna osoba np. użyczenie nazwiska przez znaną osobę specjalny przypadek np. powódź, trzęsienie ziemi itp.

6

7 OPAKOWANIA Z TWORZYW NATURALNYCH Są to opakowania zrobione z materiałów pozyskanych ze źródeł naturalnych, których nie otrzymuje się na drodze syntezy chemicznej, a jedynie poprzez proste procesy fizyczne.

8 OPAKOWANIA Z TWORZYW SZTUCZNYCH Są to opakowania zrobione z polimerów syntetycznych, wytworzonych sztucznie przez człowieka i niewystępujących w naturze. Potocznie określa się je jako opakowania plastikowe lub plastykowe.

9 SZKLANA BUTELKA WADY: - Może łatwo ulec zniszczeniu, - Jest ciężka. ZALETY: - Ma sztywną konstrukcję, - Można ją użyć wielokrotnie, - Ciemna nie przepuszcza promieniowania ultrafioletowego, - Nadaje się do długoterminowego przecho- wywania żywności.

10 PLASTIKOWE BUTELKI PET ZALETY: - Są wytrzymałe, - Nie wydostaje się z nich para wodna i zapachy, - Są lekkie, - Są termoplastyczne. WADY: - Przy spalaniu wydzielają dużo zanieczyszczeń, - Długo się rozkładają, - Ulegają zniekształceniu przy dużych temperaturach.

11 OPAKOWANIA Z TKANIN ZALETY: - Łatwo je utrzymać w czystości, - Są lekkie, - Nie zajmują dużo miejsca, - Są wielokrotnego użytku. WADY: - Mogą łatwo ulec zniszczeniu, - Nie chronią przed opadami atmosferycznymi.

12 REKLAMÓWKI ZALETY: - Do ich produkcji potrzeba mniej energii i wody niż do papierowych toreb, - Są lekkie, - Nie zajmują dużo miejsca, - Nie przesiąkają parą wodną, i zapachami. WADY: - Zaśmiecają środowisko, - Rozkładają się trudniej i dłużej niż papierowe, - Łatwo ulegają zniszczeniu.

13 PAPIEROWA TORBA ZALETY: - Łatwo się rozkłada, - Przy spalaniu nie wydziela tak dużych ilości zanieczyszczeń jak reklamówka, - Jest lekka. WADY: - Do jej produkcji należy zużyć ok.3 razy więcej energii niż do produkcji reklamówek, - Zazwyczaj jest jednorazowa, - Łatwo się niszczy, - Przesiąka obcymi smakami i zapachami, - Jest łatwopalna.

14 TORBA EKOLOGICZNA ZALETY: - Można ją długo użytkować, - Zamiast kupować kilkaset reklamówek wystarczy kupić jedną torbę. WADY: - Trzeba pamiętać, aby zawsze zabrać ją na zakupy.

15

16 OPAKOWANIA SZKLANE TU MOŻNA WRZUCAĆ: - Umyte szklane butelki i słoiki, - Szklane opakowania po kosmetykach, - Inne kolorowe i białe opakowania szklane bez zamknięć. TU NIE MOŻNA WRZUCAĆ: - Brudnego szkła, - Żarówek, - Porcelany, - Doniczek, - Luster, - Szkła stołowego. ENERGIA ZAOSZCZĘDZONA PODCZAS RECYKLINGU JEDNEJ SZKLANEJ BUTELKI POZWALA ZASILIĆ KOMPUTER PRZEZ 25 MINUT.

17 OPAKOWANIA PLASTIKOWE TU MOŻNA WRZUCAĆ: - Butelki po napojach, - Opakowania po chemii gospodarczej, - Reklamówki, torby plastikowe, - Plastikowe zakrętki. TU NIE MOŻNA WRZUCAĆ: - Opakowań z zawartością, - Opakowań po olejach, farbach, - Doniczek, - Styropianu. REKLAMÓWKI TO NAJLICZNIEJSZY SKŁADNIK WYSYPISK ŚMIECI! TYLKO 20% REKLAMÓWEK TRAFIA DO UTYLIZACJI!!!

18 OPAKOWANIA PAPIEROWE TU MOŻNA WRZUCAĆ: - Książki w miękkich okładkach, - Makulaturę, - Torby papierowe, - Zeszyty, - Koperty. TU NIE MOŻNA WRZUCAĆ: - Papieru zabrudzonego, - Papieru z folią, - Papieru faksowego, - Papieru termicznego, - Tapet, - Papieru i art. higienicznych. PRZECIĘTNY POLAK W CIĄGU ROKU ZUŻYWA OK. 70KG OPAKOWAŃ PAPIEROWYCH, A PRZECIĘTNY EUROPEJCZYK OK. 160KG!!!!

19 ROZKŁAD OPAKOWAŃ Plastikowa torba – Szklana butelka – Plastikowa butelka – Drewniane pudełko – Torba papierowa - 400 lat 4000 lat 700 lat 10-15 lat do 12 miesięcy

20 I TY MOŻESZ ZADBAĆ O SWOJE ŚRODOWISKO – SEGREGUJ ŚMIECI

21 Dziękujemy za uwagę! Kinga Półkośnik i Paweł Wieremiejuk uczniowie Zespołu Szkół nr1 w Białymstoku


Pobierz ppt "CO TO JEST WOLONTARIAT?? Wolontariat to dobrowolne, świadome i nie zarobkowe wspieranie własną pracą wybranej przez siebie społecznie pozytywnej inicjatywy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google