Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkolnictwo zawodowe we Francji Zgodnie z zapisami Konstytucji szkolnictwo we Francji jest :jednolite,obowiązkowe bezpłatne i świeckie. System edukacji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkolnictwo zawodowe we Francji Zgodnie z zapisami Konstytucji szkolnictwo we Francji jest :jednolite,obowiązkowe bezpłatne i świeckie. System edukacji."— Zapis prezentacji:

1 Szkolnictwo zawodowe we Francji Zgodnie z zapisami Konstytucji szkolnictwo we Francji jest :jednolite,obowiązkowe bezpłatne i świeckie. System edukacji zapewnia też swobodę wyboru pomiędzy oświatą publiczną i prywatną oraz neutralność pod względem politycznym i ideowym programu nauczania. Szkolnictwo znajduje się pod ścisłą kontrolą państwa i jest przez państwo finansowane. Najwyższy szczebel w hierarchii oświaty stanowi Ministerstwo Edukacji Narodowej najniższy zaś dyrektorowie szkół. Obowiązek szkolny we Francji dotyczy dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 16 lat. Za niedopełnienie obowiązku szkolnego grozi kara w wysokości 7500 euro lub 6 miesięcy więzienia.

2 Edukacja podstawowa Edukacja podstawowa odbywa się w szkole podstawowej połączonej z przedszkolem (francuskie dzieci mogą bezpłatnie uczęszczać do przedszkola od drugiego do szóstego roku życia) lub w samej tylko szkole podstawowej (dla dzieci w wieku 6-11 lat). We Francji nie wydaje się świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Kształcenie w szkołach ponadpodstawowych I. Szkoły średnie I stopnia (college) Dla dzieci w wieku 11-15 lat. Nauka trwa 4 lata. Po ukończeniu ostatniej klasy w szkole średniej I stopnia,uczniowie mogą przystąpić do egzaminu państwowego,którego zdanie pozwoli im uzyskać świadectwo ukończenia szkoły średniej I stopnia. Świadectwo ukończenia szkoły średniej I stopnia nie jest jeszcze przypisane do żadnego poziomu ramy kwalifikacji. Zdanie tego egzaminu nie jest wymagane, aby kontynuować naukę w szkole średniej II stopnia.

3 II. Szkoły średnie II stopnia. Po ukończeniu szkoły średniej I stopnia uczniowie mają do wyboru dwie ścieżki kształcenia: -ogólnokształcące lub techniczne – nauka w lycee general lub w lycee techniqe trwa trzy lata i kończy się egzaminem maturalnym. -zawodowe –podczas trzech lat kształcenia w lycee professionnel uczniowie zdobywają zarówno wiedzę ogólną,jak i specjalistyczną wiedzę techniczną. Po dwóch latach nauki w liceum zawodowym uczniowie mają możliwość zdobycia następujących kwalifikacji: *certyfikatu umiejętności zawodowych CAP(A) –certyficat d’aptitude professionnelle(agricole) *certyfikatu zawodowego BEP ( brevet d’etudes professionnelles) *certyfikatu zawodowego BEP ( brevet d’etudes professionnelles) Po trzech latach nauki uczniowie mają możliwość zdania zawodowej matury BAC Pro (Le baccalaure’at professionelle i kontynuowania nauki na wyższych uczelniach. III. Szkolnictwo wyższe. Kształcenie na poziomie wyższym oferują m.in.. Państwowe uniwersytety,prywatne szkoły wyższe oraz prywatne instytuty, a także instytucje publiczne o charakterze administracyjnym. Po trzech latach nauki uczniowie mają możliwość zdania zawodowej matury BAC Pro (Le baccalaure’at professionelle i kontynuowania nauki na wyższych uczelniach. III. Szkolnictwo wyższe. Kształcenie na poziomie wyższym oferują m.in.. Państwowe uniwersytety,prywatne szkoły wyższe oraz prywatne instytuty, a także instytucje publiczne o charakterze administracyjnym.

4 Sete Miejscowość i gmina we Francji w regionie Langwedocja- Roussillon. Liczba mieszkańców 41510. Powierzchnia 24,2 km2. Miasto położone nad Morzem Śródziemnym porównywane do Wenecji ze względu na ilość kanałów przecinających miasto. Do licznych atrakcji tej miejscowości można zaliczyć: sieć kanałów,stację morską,dworzec kolejowy,ratusz i zabytkowe kościoły.

5

6

7

8 Montpellier ► Miasto położone na południu Francji w odległości 10 km od wybrzeża Morza Śródziemnego,powstało w 737r. Atrakcjami tego miasta są : plac handlowy,opera,średniowieczne kamienice, katedra, najstarsza w Europie Akademia Medyczna,plac królewski i oceanarium. Miejscowość liczy 250 tyś. mieszkańców w tym 90 tyś. studentów. Prężny ośrodek uniwersytecki.

9

10

11 Lycee de la Mer Paul Bousquet w Sete ► Szkoła morska kiedyś podlegała Ministerstwu Transportu a obecnie Ministerstwu Ekologii i Ochrony Środowiska. Szkoła prowadzi kształcenie licealistów oraz kursy dla dorosłych. Wśród kierunków kształcenia wyróżniamy: ► Hodowle morskie ► Rybołówstwo i Zarządzanie Środowiskiem ► Mechanizator i Technik statków wycieczkowych ► Marynarz i Marynarz Handlowy Szkoła znajduje się przy zatoce w której jest 650 hodowli ostryg i małż. Uczniowie realizują praktyki w tych hodowlach. Lekcje w szkole trwają 55 minut.Do szkoły uczęszcza 240 licealistów Nauka w tej szkole trwa trzy lata. Uczeń po ukończeniu tej szkoły otrzymuje certyfikat zawodowy BEP i maturę.W ciągu trzech lat nauki uczeń realizuje 20 tygodni praktyk.Po ukończeniu tej szkoły uczeń może kontynuować naukę na studiach. Szkoła w Sete prowadzi również dwuletni program edukacyjny dla uczniów dorosłych, którzy zdobywają kwalifikacje na kursach znajdujących się w ofercie szkoły: -Ratownictwo -Kultura(Hodowla) wodna -Mechanizator -Kapitan żaglówek -Handlarz(sprzedawca) ryb i ostryg -Nurek Klasy 1B

12

13

14 Hodowla ostryg ► Hodowle ostryg i małż usytuowane są wzdłuż Lazurowego Wybrzeża na którym jest ich około 650. Cykl produkcyjny uzależniony jest od wysokiej czystości morza,która jest sprawdzana i badana bardzo rygorystycznie. Poletka hodowlane znajdują się w głębi zatoki. Każda stacja liczy po kilkanaście poletek. Jeden cykl hodowlany ostryg wynosi ok.. 12 miesięcy. Ostrygi są przyklejane za pomocą cementu do sznurków z obciążnikami i tam się rozwijają. Hodowcy podpisują umowy z odbiorcami,restauracjami, gdzie sprzedawane są ostrygi. Na jednej stacji zatrudnionych jest ok.. 10 osób w sezonie,natomiast po sezonie właściciel zatrudnia 2 osoby.

15

16

17

18

19

20 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Szkolnictwo zawodowe we Francji Zgodnie z zapisami Konstytucji szkolnictwo we Francji jest :jednolite,obowiązkowe bezpłatne i świeckie. System edukacji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google