Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."— Zapis prezentacji:

1 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

2 III etap edukacyjny BIOLOGIA FERMENTACJA

3 FERMENTACJA Oddychanie komórkowe (utlenianie biologiczne) dzieli się na: tlenowe i beztlenowe. Przykładem oddychania beztlenowego jest fermentacja.

4 Końcowymi produktami fermentacji są związki organiczne i energia.
FERMENTACJA Fermentacja to proces przemian enzymatycznych związków chemicznych, przeprowadzany przez mikroorganizmy w warunkach beztlenowych, czyli bez udziału tlenu. Końcowymi produktami fermentacji są związki organiczne i energia.

5 Fermentacja zachodzi głównie u bakterii.

6 Fermentacja zachodzi również u drożdży.

7 FERMENTACJA Fermentacja zachodzi także w komórkach mięśniowych zwierząt i ludzi w warunkach niedoboru tlenu (nazywana potocznie „zakwasami”).

8 FERMENTACJA Fermentacja zachodzi także w kiełkujących nasionach i komórkach korzeni roślin przy ograniczonym dostępie tlenu.

9 FERMENTACJA Dwa najważniejsze rodzaje fermentacji to fermentacja mlekowa i fermentacja alkoholowa.

10 glukoza -> kwas mlekowy + energia
FERMENTACJA FERMENTACJA MLEKOWA Bakterie mlekowe rozkładają cukier do kwasu mlekowego: glukoza -> kwas mlekowy + energia

11 FERMENTACJA Ten rodzaj fermentacji jest kluczowym procesem wytwarzania wielu wyrobów mlecznych, mięsnych, a także chleba żytniego i przetworów warzywnych, takich jak kapusta i ogórki kwaszone. Kwaskowy posmak produktów mlecznych jest zasługą właśnie kwasu mlekowego.

12 FERMENTACJA ALKOHOLOWA glukoza -> alkohol etylowy + CO2 + energia
Drożdże rozkładają cukier na alkohol etylowy i dwutlenek węgla: glukoza -> alkohol etylowy + CO2 + energia

13 FERMENTACJA Fermentacja alkoholowa ma bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle – jest wykorzystywana do produkcji piwa, wina, wódki i innych wysokoprocentowych alkoholi, a także przy produkcji pieczywa i drożdży oraz kandyzowaniu owoców.

14 Fermentacja winogron przeznaczonych na wino.

15 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Pobierz ppt "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google