Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dobre Mikroby Czy mikroby mogą być dla nas przydatne?!?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dobre Mikroby Czy mikroby mogą być dla nas przydatne?!?"— Zapis prezentacji:

1 Dobre Mikroby Czy mikroby mogą być dla nas przydatne?!?

2 Dobre Mikroby Do tej pory odkryto miliony mikrobów, a wiele nie zostało jeszcze odkrytych Większość tych mikrobów Jest nam potrzebnych do przeżycia Jest pożytecznych dla człowieka Może być wykorzystana przez człowieka (np. w przemyśle spożywczym, czy medycynie)

3 W środowisku Mikroby – interakcje z roślinami –Wiele mikrobów występujących naturalnie W środowisku wspomaga wzrost roślin –Przykładem takich mikrobów mogą być bakterie żyjące W glebie (ang. Rhizobacteria) wiążące azot, który jest potrzebny W wielu uprawach roślin Korzenie Mikroby

4 W środowisku Produkcja tlenu –Cyanobacteria zwane sinicami produkują tlen w oceanach

5 W środowisku Rozkład związków organicznych (rozkład gnilny) –Rozkład odpadów roślinnych i zwierzęcych, który prowadzi do uzyskania nawozu organicznego (kompostu). –W procesie tym biorą udział najpierw grzyby, a następnie bakterie. –Bez tego procesu produkcja pierwotna na ziemi byłaby niemożliwa.

6 W przemyśle spożywczym Ser i jogurt –Jogurty i ser powstają w procesie fermentacji kwasu mlekowego. W produkcji serów pleśniowych wykorzystuje się różne grzyby! Chleb i ciasto –Drożdże wykorzystuje się do wyrobu ciasta, z którego robi się chleb i inne produkty. Alkohol –Drożdże wykorzystuje się również w produkcji alkoholu (w procesie fermentacji beztlenowej) Bakterie Lactobacilli wykorzystywane w produkcji sera i jogurtów. Drożdże Saccharomyces cerevisiae wykorzystywane w produkcji chleba i alkoholu.

7 W przemyśle spożywczym Fermentacja –Proces rozkładu cukrów przez mikroby prowadzący do powstania takich produktów, jak dwutlenek węgla alkohol. –Fermentacja prowadzi do zamiany jednego produktu w inny.

8 W medycynie Penicylina –Odkryta Przez Aleksandra Flemminga w 1928 r. –Produkowana przez grzyba Penicillium notatum –Jeden z najczęściej stosowanych antybiotyków Szczepienia –Odkryte przez Edwarda Jennera w 1796 r. –Najczęściej zawierają osłabione, lub odzjadliwione wersje drobnoustrojów chorobotwórczych Grzyb Penicillium produkuje antybiotyk penicylinę.

9 Probiotyki Co to są probiotyki? –Żywe mikroorganizmy podane w odpowiedniej ilości prowadzą do uzyskania korzyści zdrowotnych gospodarza Jaki rodzaj bakterii reprezentują probiotyki? –Lactobacillus – bakterie te wchodzą w skład naturalnej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego człowieka

10 Probiotyki Jak one działają? –Wchodzą w bezpośrednie interakcje z drobnoustrojami chorobotwórczymi, utrudniając wywołanie objawów choroby –Wzmacniają naturalną barierę organizmu, która chroni przed chorobotwórczymi drobnoustrojami –Wypierają drobnoustroje chorobotwórcze, poprzez konkurencję, np. o składniki pokarmowe –Wchodzą w interakcje z, i wzmacniają układ immunologiczny


Pobierz ppt "Dobre Mikroby Czy mikroby mogą być dla nas przydatne?!?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google