Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KATECHEZA BENEDYKTA XVI PODCZAS AUDIENCJI OGÓLNEJ 7 KWIETNIA 2010 R.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KATECHEZA BENEDYKTA XVI PODCZAS AUDIENCJI OGÓLNEJ 7 KWIETNIA 2010 R."— Zapis prezentacji:

1 KATECHEZA BENEDYKTA XVI PODCZAS AUDIENCJI OGÓLNEJ 7 KWIETNIA 2010 R.

2 „PO PŁACZU I PRZERAŻENIU W WIELKI PIĄTEK ORAZ PEŁNEJ OCZEKIWANIA CISZY WIELKIEJ SOBOTY, ROZBRZMIEWA WSPANIAŁE ORĘDZIE: «PAN RZECZYWIŚCIE ZMARTWYCHWSTAŁ UKAZAŁ SIĘ SZYMONOWI» (ŁK 24,34). JEST TO W CAŁEJ HISTORII ŚWIATA W NAJWYŻSZYM STOPNIU «DOBRA NOWINA», JEST TO «EWANGELIA» GŁOSZONA I PRZEKAZYWANA W CIĄGU WIEKÓW, Z POKOLENIA NA POKOLENIE. PASCHA CHRYSTUSA JEST NAJWYŻSZYM I NIEZRÓWNANYM AKTEM MOCY BOGA.

3 JEST TO WYDARZENIE ABSOLUTNIE NIEZWYKŁE, NAJPIĘKNIEJSZY I NAJBARDZIEJ DOJRZAŁY OWOC «TAJEMNICY BOGA». JEST TAK BARDZO NIEZWYKŁE, ŻE OKAZUJE SIĘ NIE DO OPISANIA W TYCH SWOICH WYMIARACH, KTÓRE WYMYKAJĄ SIĘ NASZEJ LUDZKIEJ ZDOLNOŚĆ POZNAWCZEJ I BADAWCZEJ. A JEDNAK JEST TO RÓWNIEŻ FAKT «HISTORYCZNY», REALNY, O KTÓRYM ZAŚWIADCZONO, UDOKUMENTOWANY. JEST TO WYDARZENIE, NA KTÓRYM OPIERA SIĘ CAŁA NASZA WIARA. STANOWI ONO GŁÓWNĄ TREŚĆ NASZEJ WIARY I ZASADNICZY MOTYW DLACZEGO WIERZYMY.

4 NOWY TESTAMENT NIE OPISUJE PROCESU ZMARTWYCHWSTANIA JEZUSA. PRZEKAZUJE JEDYNIE ŚWIADECTWA TYCH, KTÓRYCH JEZUS SPOTKAŁ OSOBIŚCIE PO SWOIM ZMARTWYCHWSTANIU. TRZY EWANGELIE SYNOPTYCZNE MÓWIĄ NAM, ŻE OWA PROKLAMACJA – «ON ZMARTWYCHWSTAŁ! » – BYŁA POCZĄTKOWO GŁOSZONA PRZEZ NIEKTÓRYCH ANIOŁÓW. JEDNAKŻE JEST TO PROKLAMACJA, KTÓRA SWE ŹRÓDŁO MA W BOGU. BÓG JEDNAK POWIERZA JĄ NATYCHMIAST SWOIM «POSŁAŃCOM», ABY PRZEKAZALI JĄ WSZYSTKIM. TAK WIĘC TO ANIOŁOWIE WZYWAJĄ KOBIETY, BY UDAŁY SIĘ WCZESNYM RANKIEM DO GROBU, ABY SZYBKO WYRUSZYŁY W DROGĘ I POWIEDZIAŁY JEGO UCZNIOM: «POWSTAŁ Z MARTWYCH I OTO UDAJE SIĘ PRZED WAMI DO GALILEI, TAM GO UJRZYCIE» (MT 28,7). W TEN SPOSÓB, PRZEZ KOBIETY Z EWANGELII, TEN BOŻY NAKAZ DOCIERA DO WSZYSTKICH I KAŻDEGO Z OSOBNA, ABY ONI Z KOLEI PRZEKAZYWALI INNYM WIERNIE I ODWAŻNIE TĘ SAMĄ WIEŚĆ: NOWINĘ PIĘKNĄ, RADOSNĄ I NIOSĄCĄ RADOŚĆ.

5 TAK, DRODZY PRZYJACIELE, CAŁA NASZA WIARA OPIERA SIĘ NA NIEUSTANNYM I WIERNYM PRZEKAZYWANIU TEJ „DOBREJ NOWINY”. A MY DZISIAJ CHCEMY WYRAZIĆ BOGU NASZĄ GŁĘBOKĄ WDZIĘCZNOŚĆ ZA NIEZLICZONE ZASTĘPY WIERZĄCYCH W CHRYSTUSA, KTÓRZY NAS POPRZEDZILI W CIĄGU WIEKÓW, PONIEWAŻ NIGDY NIE ZANIECHALI SWEGO PODSTAWOWEGO OBOWIĄZKU GŁOSZENIA EWANGELII, KTÓRĄ OTRZYMALI.

6 PASCHALNA DOBRA NOWINA WYMAGA W ZWIĄZKU Z TYM PRACY ŚWIADKÓW ENTUZJASTYCZNYCH I ODWAŻNYCH. KAŻDY UCZEŃ CHRYSTUSA, TAKŻE KAŻDY Z NAS JEST POWOŁANY DO DAWANIA ŚWIADECTWA. TO JEST WŁAŚNIE ZOBOWIĄZUJĄCY I PODNIOSŁY NAKAZ ZMARTWYCHWSTAŁEGO PANA. «WIEŚĆ» O NOWYM ŻYCIU W CHRYSTUSIE MUSI JAŚNIEĆ W ŻYCIU CHRZEŚCIJANINA, MUSI BYĆ ŻYWA I ODDZIAŁYWAĆ NA TYCH, KTÓRZY JĄ PRZEKAZUJĄ, NAPRAWDĘ BYĆ ZDOLNĄ DO PRZEMIANY SERCA, CAŁEJ EGZYSTENCJI. JEST ONA ŻYWA NADE WSZYSTKO, DLATEGO BO SAM CHRYSTUS JEST JEJ ŻYWIĄ I OŻYWIAJĄCĄ DUSZĄ.

7 PAMIĘTAMY ŚWIĘTEGO MARKA, KTÓRY NA KONIEC SWOJEJ EWANGELII, NAPISAŁ, ŻE APOSTOŁOWIE «POSZLI I GŁOSILI EWANGELIĘ WSZĘDZIE, A PAN WSPÓŁDZIAŁAŁ Z NIMI I POTWIERDZAŁ NAUKĘ ZNAKAMI, KTÓRE JEJ TOWARZYSZYŁY» (MK 16,20).HISTORIA APOSTOŁÓW JEST TAKŻE NASZĄ ORAZ KAŻDEGO WIERZĄCEGO, KAŻDEGO UCZNIA, KTÓRY STAJE SIĘ «GŁOSICIELEM ».

8 TAKŻE MY JESTEŚMY RZECZYWIŚCIE PEWNI, ŻE PAN, DZIŚ, TAK JAK I WCZORAJ DZIAŁA WRAZ ZE SWYMI ŚWIADKAMI. JEST TO FAKT, KTÓRY MOŻEMY UZNAĆ ZA KAŻDYM RAZEM, KIEDY WIDZIMY JAK KIEŁKUJĄ NASIONA PRAWDZIWEGO I TRWAŁEGO POKOJU, TAM GDZIE ZAANGAŻOWANIE I PRZYKŁAD CHRZEŚCIJAN ORAZ LUDZI DOBREJ WOLI JEST OŻYWIANY POSZANOWANIEM SPRAWIEDLIWOŚCI, CIERPLIWYM DIALOGIEM, WYPŁYWAJĄCYM Z PRZEKONANIA POSZANOWANIEM DLA INNYCH, Z BEZINTERESOWNOŚCI, Z OSOBISTEJ I WSPÓLNOTOWEJ OFIARNOŚCI.

9 NIESTETY WIDZIMY TEŻ W ŚWIECIE TAK WIELE CIERPIENIA, TYLE PRZEMOCY, TYLE NIEPOROZUMIEŃ. CELEBRACJA MISTERIUM PASCHALNEGO, RADOSNA KONTEMPLACJA ZMARTWYCHWSTANIA CHRYSTUSA, KTÓRY ZWYCIĘŻA GRZECH I ŚMIERĆ MOCĄ BOŻEJ MIŁOŚCI JEST DOBRĄ OKAZJĄ, BY ODKRYĆ NA NOWO I Z WIĘKSZYM PRZEKONANIEM WYZNAĆ UFNOŚĆ W ZMARTWYCHWSTAŁEGO PANA, KTÓRY TOWARZYSZY ŚWIADKOM JEGO SŁOWA, WRAZ Z NIMI DZIAŁAJĄC CUDA.

10 BĘDZIEMY PRAWDZIWIE I DO KOŃCA ŚWIADKAMI ZMARTWYCHWSTAŁEGO JEZUSA, KIEDY POZWOLIMY, BY PRZEJAWIAŁY SIĘ W NAS CUDA JEGO MIŁOŚCI, KIEDY W NASZYCH SŁOWACH, A NAWET WIĘCEJ, W NASZYCH GESTACH, W PEŁNI ZGODNYCH Z EWANGELIĄ, MOŻNA BĘDZIE ROZPOZNAĆ GŁOS I RĘKĘ SAMEGO JEZUSA.

11 TAK WIĘC WSZĘDZIE PAN POSYŁA NAS JAKO SWOICH ŚWIADKÓW. ALE MOŻEMY BYĆ NIMI TYLKO WÓWCZAS, JEŚLI BĘDZIEMY WYCHODZILI I NIEUSTANNIE ODNOSILI SIĘ DO DOŚWIADCZENIA PASCHALNEGO, KTÓRE MARIA MAGDALENA WYRAŻA, GŁOSZĄC INNYM UCZNIOM: «WIDZIAŁAM PANA» (J 20,18).

12 W TYM OSOBISTYM SPOTKANIU ZE ZMARTWYCHWSTAŁYM ZNAJDUJE SIĘ NIEZNISZCZALNY FUNDAMENT I ZASADNICZA TREŚĆ NASZEJ WIARY, ŚWIEŻE I NIEWYCZERPALNE ŹRÓDŁO NASZEJ NADZIEI, ŻARLIWY DYNAMIZM NASZEJ MIŁOŚCI. W TEN SPOSÓB NASZE ŻYCIE CHRZEŚCIJAŃSKIE W PEŁNI BĘDZIE POKRYWAĆ SIĘ Z GŁOSZENIEM: «CHRYSTUS PAN PRAWDZIWIE ZMARTWYCHWSTAŁ».

13 POZWÓLMY SIĘ ZATEM ZDOBYĆ UROKOWI ZMARTWYCHWSTANIA CHRYSTUSA. NIECH NAS WSPIERA SWOIM WSTAWIENNICTWEM NAJŚWIĘTSZA MARYJA PANNA I POMAGA NAM W PEŁNI ZASMAKOWAĆ RADOŚCI PASCHALNEJ, ABYŚMY POTRAFILI JĄ NIEŚĆ Z KOLEI DO WSZYSTKICH NASZYCH BRACI”.

14


Pobierz ppt "KATECHEZA BENEDYKTA XVI PODCZAS AUDIENCJI OGÓLNEJ 7 KWIETNIA 2010 R."

Podobne prezentacje


Reklamy Google