Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

John Kennedy. John Kennedy 8. Zamach kończący karierę Spis treści 4. Kilka słów na wstępie 5. Dzieciństwo 6. Rodzina 7. Kariera polityczna 8. Zamach.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "John Kennedy. John Kennedy 8. Zamach kończący karierę Spis treści 4. Kilka słów na wstępie 5. Dzieciństwo 6. Rodzina 7. Kariera polityczna 8. Zamach."— Zapis prezentacji:

1

2 John Kennedy

3 8. Zamach kończący karierę
Spis treści 4. Kilka słów na wstępie 5. Dzieciństwo 6. Rodzina 7. Kariera polityczna 8. Zamach kończący karierę 9. Ciekawostki 11. Bibliografia

4 Kilka słów na wstępie Ken, a tak naprawdę John Fitzgerald Kennedy był 35 prezydentem Stanów Zjednoczonych. Urodził się w miasteczku Brookline, w stanie Massachusetts. Ukończył prestiżową uczelnie na Harvardzie, a w latach 40 XX w. wstąpił do marynarki wojennej. Karierę polityczną rozpoczął jako kongresmen, a następnie senator z rodzinnego Massachusetts. W 1960 roku zadeklarował starania o prezydenturę z ramienia partii demokratycznej. Wygrawszy wybory na przyjęciu inauguracyjnym wypowiedział legendarne słowa: "Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie - zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju". Jego 3 letnia prezydentura opierała się przede wszystkim na działaniach związanych z umocnieniem polityki zagranicznej oraz zmianach w prawie obywatelskim. Znacząco przyczynił się do zniesienia dyskryminacji rasowej w Stanach Zjednoczonych. Został zamordowany w Dallas w Teksasie. Niemniej jednak okoliczności śmierci byłego prezydenta budzą wiele kontrowersji do dziś.

5 Dzieciństwo Był synem Josepha Patricka Kennedy’ego, Sr. i Rose Fitzgerald pochodzącej z bogatej, irlandzkiej rodziny. Urodzony w miasteczku Brookline. Aby zdobyć dobre wykształcenie przeprowadził się wraz z rodzicami i siostrą Kathleen do Londynu w starej Anglii. Studiował kierunek polityki powiązanej z ekonomią. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych studiował w Princeton University w New Jersey i Harvard College.

6 Rodzina W Senacie miał opinię „wiecznego kawalera i podrywacza”. Despotyczny patriarcha rodu chciał wysunąć syna jako kandydata w wyborach prezydenckich, ale uważał, że jego kawalerstwo i bezdzietność może poważnie zaprzepaścić tę jedyną szansę. W końcu poślubił młodszą o 12 lat dziennikarkę, Jacqueline Lee Bouvier. Jednakże nie zaprzestał romansów, których nie krył przed swoją żoną. Mieli troję dzieci, o których dbali i wychowywali razem.

7 Kariera polityczna Wkrótce po inauguracji Kennedy’ego jego pierwszym celem zostało obalenie reżimu Fidela Castro na Kubie, lecz niestety, zakończył on się totalną porażką. Mimo przegrania bitwy wygrał on wojnę – podczas gdy cały świat drżał z powodu wybuchu wojny nuklearnej, Rosja jednak ustąpiła dzięki ofensywie Amerykańskich wojsk. Głównym celem jego polityki zagranicznej było rozszerzenie wpływu Stanów Zjednoczonych na kraje postkolonialne. Zwiększył zaangażowanie wojskowe w Wietnamie. Popierał ustawy o prawach obywatelskich, likwidacji dyskryminacji rasowej czarnoskórych oraz szeroki program świadczeń społecznych. Rządy prezydenta zredukowały również podatki, w celu stymulowania gospodarki i zachęcenia biznesmenów do inwestowania. Przywiązywał też dużą wagę do rozwoju literatury i sztuki.

8 Zamach kończący karierę
Pogoda w Dallas była piękna – świeciło słońce, kiedy Ken wraz z małżonką wyszli z samolotu. Wsiadł do otwartej limuzyny wraz z gubernatorem Teksasu Connally’em. Pięciotysięczny tłum gorąco wiwatował na część prezydenta. Nikt jednak nie spodziewał się, że tak cudowny dzień zostanie nazwany Czarnym Piątkiem. Około południa jechali przez centrum, gdy nagle Kennedy chwycił się za szyje i wykrzyknął: Boże, zostałem trafiony! Pierwsza kula przeszyła szyje prezydenta, natomiast druga rozszarpała jego czaszkę. Connally został zraniony w kilku miejscach. Zabiją nas! – krzyczał ranny gubernator. Boże, zabili mojego męża… Jack! Jack! – krzyczała żona. Kierowca w pewnej chwili się zatrzymał, jednak potem rozkazano mu jechać prosto do szpitala. Przez 25 minut lekarze próbowali uratować prezydenta, jednak ekran EKG po kilkunastu minutach wykazał linie prostą. Jacqueline cały czas była przy mężu – nawet na jego pogrzebie miała tą samą sukienkę, właśnie tom, na której była krew jej męża.

9 Ciekawostki Krążą pogłoski, że Kennedy miał wiele powiązań z prezydentem Abrahamem Lincolnem. Obydwoje zostali prezydentami w tych samych latach, ale już w innych stuleciach (A. Lincoln 1860, natomiast J. Kennedy 1960). Kolejnym faktem jest to, że sekretarka Lincoln’a nazywała się Kennedy, a Kennedy’ego – Lincoln. Obydwoje umarli w piątek od strzału w głowy. Lincoln umarł w teatrze im. „Kennedy”, natomiast Ken w aucie lincoln. Mordercy mieli trzy-członowe nazwiska i zostali zamordowani przed wyrokiem. Podczas swojej kariery prezydent wydał książkę „Why England Slept”. Mimo że zostały wydane pod jego nazwiskiem, są napisane przez kogoś innego. Książka była poprawioną wersją jego pracy magisterskiej, którą przedstawił na Harvardzie. Kennedy słynął z licznych romansów, co bardzo raniło jego żonę. Spotykał się z m.in. Mimi Beardsley, Zsa Zsa Gabor, Angie Dickinson czy Kim Novak, ale najgłośniejszy był między Marilyn Monroe. Z pewnością większość z nas słyszała „ Happy Birthday Mr. President” w wykonaniu Marilyn, a Ci co jeszcze nie mieli okazji właśnie nadarzy im się teraz…

10

11 Bibliografia Longin Pastusiak – „Prezydenci” www.whitehouse.gov
ciocia wikipedia.eu wujek google.pl

12 Oliwia Pypłacz


Pobierz ppt "John Kennedy. John Kennedy 8. Zamach kończący karierę Spis treści 4. Kilka słów na wstępie 5. Dzieciństwo 6. Rodzina 7. Kariera polityczna 8. Zamach."

Podobne prezentacje


Reklamy Google