Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KONWENCJA PRAW DZIECKA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KONWENCJA PRAW DZIECKA"— Zapis prezentacji:

1 KONWENCJA PRAW DZIECKA

2 Dzień Ochrony Praw Dziecka
Cała kula ziemska obchodzi 1 czerwca Międzynarodowy Dzień Dziecka Konkurencyjne święto zaproponowała w 1954 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych, ale jako Dzień Deklaracji Praw Dziecka. ONZ obchodzi zatem drugi, nieco inny Dzień Dziecka 20 listopada, w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka (w 1959 roku) oraz Konwencji o Prawach Dziecka (w 1989 roku).

3

4 Konwencję nazywa się światową Konstytucją Praw Dziecka
Przyznanie dzieciom praw, których nie miały do początku dwudziestego stulecia stało się przełomem na drodze do uznania dzieci za pełnoprawnych obywateli społeczeństwa. W dniu 20 listopada 1989 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych uchwaliło po latach negocjacji Konstytucję o Prawach Dziecka. Postanowienia Konwencji dotyczą dziecka, czyli osoby fizycznej która nie ukończyła 18 lat.

5

6 Status dziecka oparty jest według Konwencji na następujących założeniach:
  Dziecko jest samodzielnym podmiotem Ze względu na swoją niedojrzałość psychiczną i fizyczną wymaga szczególnej opieki i ochrony prywatnej. Dziecko, jako istota ludzka wymaga poszanowania jego tożsamości, godności i prywatności. Rodzina jest najlepszym środowiskiem wychowania dziecka. Państwo ma wspierać rodzinę, a nie wyręczać w jej funkcjach.

7 Polska ratyfikowała Konwencję Praw Dziecka 7 lipca 1991 roku.

8 Papież apeluje o uznanie praw dzieci

9 Słowa Benedykta XVI "Myślą obejmuję wszystkie dzieci świata, szczególnie te, które żyją w trudnych warunkach i cierpią z powodu przemocy, nadużyć, chorób, wojny czy głodu" - powiedział Benedykt XVI. "Niech nie zabraknie wielkodusznego zaangażowania wszystkich, ażeby uznane zostały prawa dzieci, a ich godność coraz bardziej szanowana" - podkreślił.

10 Z okazji Waszego święta, życzymy Wam spełnienia marzeń i szczęśliwego, beztroskiego dzieciństwa…


Pobierz ppt "KONWENCJA PRAW DZIECKA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google