Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BOOKCROSSING – uwalniamy książki

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BOOKCROSSING – uwalniamy książki"— Zapis prezentacji:

1 BOOKCROSSING – uwalniamy książki
prezentacja multimedialna dla uczniów klas I-III kształcenia zintegrowanego Opracowanie: mgr Anna Madeksza nauczyciel bibliotekarz Szkoła Podstawowa nr 6 im. Juliusza Słowackiego w Sosnowcu

2 CO TO JEST BOOKCROSSING?
jest to słowo powstałe z połączenia dwóch angielskich słów: - "book" to książka, - "crossing" oznacza "spotkanie" lub "kawałek drogi".

3 CO TO JEST BOOKCROSSING?
to inaczej uwalnianie książek, krążenie książek lub książkokrążenie.

4 CO TO JEST BOOKCROSSING?
w słowniku Concise Oxford English Dictionary (wrzesień 2004) napotykamy definicję że jest to: "praktyka zostawiania książki w publicznym miejscu aby została wzięta i przeczytana przez innych, którzy potem tak samo robią."

5 BOOKCROSSING TO idea nieodpłatnego przekazywania książek najczęściej poprzez zostawianie ich w specjalnie oznaczonych miejscach,

6 BOOKCROSSING TO by ktoś mógł je zabrać, przeczytać i znów zostawić w tym samym lub innym wyznaczonym do tego miejscu.

7 Książki mogą być też zostawiane w przypadkowych miejscach jak uczelnia, przystanek, skwer itd.

8 Wtedy książki opatrzone są stosowną informacją, takiej na przykład treści: Cześć, jestem uwolnioną książką, jeśli chcesz, to weź mnie ze sobą, jestem za darmo, oraz krótką informacją o bookcrossingu.

9 BOOKCROSSERZY TO to ludzie uprawiający bookcrossing, tłumaczą swoją ideę tym, że książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane.

10 GDZIE I KIEDY ZRODZIŁ SIĘ BOOKCROSSING?
Idea narodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych. Bardzo szybko swoim zasięgiem objęła cały świat. W tej chwili na świecie krąży prawie milion uwolnionych książek. Do całego ruchu należy ponad 300 tysięcy czytelników na całym świecie.

11 BOOKCROSSING W POLSCE Idea Bookcrossingu w Polsce pojawiła się w 2003 roku z inicjatywy uczniów XXX LO im. Bolesława Prusa w Łodzi.

12 BOOKCROSSING W POLSCE Uwolnili ponad 400 książek między innymi w autobusach, na ławkach, w hipermarketach, kinach i łódzkich teatrach. Częścią akcji był także happening "uwolnij książkę”, który odbył się na ulicy Piotrkowskiej.

13 BOOKCROSSING W POLSCE Pomysłodawcami przeniesienia Bookcrossingu na grunt Polski byli między innymi polonistka Sylwia Nowińska oraz uczniowie Tomek Piotrowski i Wojciech Lauks.

14 BOOKCROSSING W POLSCE W Polsce centrum bookcrossingu znajduje się w Bydgoszczy, a ogólnopolskie święto obchodzone jest 12 czerwca.

15 STRONA ŚWIATOWEGO BOOCKROSSINGU

16 STRONA POLSKIEGO BOOCKROSSINGU

17 LITERATURA: http://community.livejournal.com/bookcrossing_pl,
w dniach od 7 do 13 listopada 2008 roku


Pobierz ppt "BOOKCROSSING – uwalniamy książki"

Podobne prezentacje


Reklamy Google