Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Idę wolno ale nie cofam się nigdy...”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Idę wolno ale nie cofam się nigdy...”"— Zapis prezentacji:

1 „Idę wolno ale nie cofam się nigdy...”
Abraham Lincoln „Idę wolno ale nie cofam się nigdy...”

2 Bohater narodowy Lincoln był 16 prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki i pierwszym z partii republikańskiej. Jego historia pokazuje wzrastanie do pełnienia najważniejszej funkcji w kraju, przez milowy krok – zniesienie niewolnictwa opłacone licznymi stratami aż do niespodziewanej śmierci kiedy tak kraj bardzo go potrzebował.

3 Wojna Secesyjna Wybór Lincolna, republikana z północy na prezydenta był jedną z przyczyn wybuchu Wojny Secesyjnej. Prowadzona była w latach między stanami północnymi a południowymi. Kolejną przyczyną było również niewolnictwo, rozpowszechnione na południowych plantacjach a zniesione na północy. Wojna Domowa była jedną z najbardziej krwawych wojen w historii kraju. Nauczeni doświadczeniem, Amerykanie nie prowadzili żadnej wojny na swoim terenie. „Moim głównym celem w tej walce jest zachowanie Unii, a nie uratowanie, bądź zniszczenie niewolnictwa.”

4 Proklamacja Emancypacji
Podczas Wojny Secesyjnej Lincoln ogłosił Emancypację Proklamacji która mówiła o zniesieniu niewolnictwa w stanach południowych. Była ona jednak tylko dekretem prezydenckim a nie ustawą. W 1863 roku Lincoln ogłosił dekret o zniesieniu niewolnictwa na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Emancypacja Proklamacji weszła w życie, jako XIII Poprawka Do Konstytucji dopiero po śmierci Abrahama Lincolna.

5 Słynne przemowy Lincolna
Przemowa gettysburska była to krótka przemowa prezydenta wygłoszona w 1863 roku ku czci żołnierzy poległych w bitwie pod Gettysburgiem. Przedstawiała cele prowadzenia wojna o zjednoczenie państwa. Przemowa jest uważana za wzór retoryki politycznej.  Świat ani nie zwróci uwagi, ani nie zapamięta słów wypowiedzianych tu, lecz nigdy nie zapomni tego, co oni tu zrobili.

6 Zamach na prezydenta: 14 kwietnia 1865 roku został dokonany zamach na prezydenta. Stało się to w Teatrze Forda, w Waszyngtonie. Abraham Lincoln został postrzelony w głowę przez John’a Wilkes’a Booth’a, aktora i zagorzałego wroga. Booth był bowiem zwolennikiem Południa a także okazał się być szpiegiem zatrudnionym przez Konfederatów. Mimo iż pocisk przebił prezydentowi mózg, ten żył jeszcze i zmarł dopiero następnego dnia. Wówczas wywieszono w Białym Domu czarne draperie.

7 Ciekawostki: Tom Hanks jest spokrewniony z Abrahamem Lincolnem.
Jego najsłynniejszy symbol, cylinder był w jego czasach bardzo modnym, nie różnił się wcale w stylu. W ostatnich latach życia miewał ataki gniewu, zmienne nastroje i bóle głowy i z trudem podpisywał się pod dokumentami. Prezydent otwarcie obawiał się bliskiej śmierci i popadnięcia w szaleństwo. Cierpiał na powikłania po niedoleczonym syfilis.

8 Zbieg okoliczności czy klątwa na urzędzie prezydenta?
Ciekawostki c.d.: Zbieg okoliczności czy klątwa na urzędzie prezydenta?  Abraham Lincoln został wybrany na Prezydenta w 1860 roku, Kennedy w 1960 roku Obaj prezydenci zostali postrzeleni w głowę w piątek Obaj byli zamordowani przez Południowców Lincoln był zastrzelony w Teatrze Forda a Kennedy w samochodzie marki Lincoln zrobionym przez Forda

9 „Pani Prezydentowa” Mary Todd Lincoln już jako mała dziewczynka mówiła że poślubi prezydenta i tak też się stało. Mary wspierała męża w polityce a także mu doradzała. Nieraz wybierała kandydatów na stanowiska. Jednakże była rozrzutną kobietą. Wydawała tysiące na remont Białego Domu, wydawanie bankietów, kupowanie sukni i biżuterii co nie podobało się Lincolnowi gdyż, jak sam stwierdził „nie był w stanie zapewnić koca każdemu żołnierzowi”. Po śmierci Lincolna Mary do końca miała problemy finansowe przez swoje ekstrawagancje.

10 Wyrazy uznania: Portret na banknocie 5 $
Wizerunek wykuty na górze Mount Rushmore Lincoln Memorial Pomnik przed Lincoln Memorial

11 Najsłynniejsze cytaty:
Jeżeli występuje konflikt pomiędzy prawami człowieka i prawami własności, prawa człowieka muszą zwyciężyć. Kimkolwiek jesteś, bądź dobry Można oszukiwać wielu ludzi jakiś czas, a niektórych ludzi cały czas, ale nie można oszukiwać cały czas Narodu. Nie ma honorowej drogi do zabijania, nie ma szlachetności w niszczeniu. Nie ma nic dobrego w wojnie. Z wyjątkiem jej końca. Żaden człowiek nie jest dostatecznie dobry, żeby rządzić drugim człowiekiem bez jego zgody. Demokracja: rząd narodu poprzez naród i dla narodu. Ludzie są na tyle szczęśliwi, na ile sobie pozwolą.

12 Dziękujemy za uwagę! Bibliografia:
Oksfordzki Słownik Biograficzny Historia Powszechna


Pobierz ppt "„Idę wolno ale nie cofam się nigdy...”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google