Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prawa dziecka ... a co to takiego???

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prawa dziecka ... a co to takiego???"— Zapis prezentacji:

1 Prawa dziecka ... a co to takiego???
Hjfghfh Własność SP 19 Brzeźce

2 Wiele z tego, czego potrzebujemy, może czekać. Dziecko nie może,
Dziecku nie możemy powiedzieć..., "jutro ". Imię jego jest... "dziś". Gabriela Mistrall

3 Dorosły zwraca uwagę na czyny, dziecko - na miłość.

4 Dziecko też człowiek Mały człowiek, który nie potrafi zadbać o siebie.
Potrzebuje do tego rodziców, opiekunów i nauczycieli. Dlatego naturalnymi"strażnikami" praw dziecka są jego rodzice i opiekunowie. Dziecko potrzebuje specjalnego zabezpieczenia w prawie stanowionym. Dobre prawo powinno pomagać rodzicom i opiekunom w rozwoju dziecka.

5 Dziecko ma prawo do: Życia i rozwoju

6 Wychowania w rodzinie

7 Prawo do wypowiedzi

8 Prawo do życia bez przemocy i poniżania

9 Prawo do swobody myśli, sumienia i religii

10 Prawo do nauki

11 Prawo do informacji

12 Prawo do prywatności

13 Prawo do tajemnicy korespondencji

14 ,, O prawach dziecka’’ Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym, Że dziecko to także człowiek, tyle, że jeszcze mały. Dlatego ludzie uczeni, którym należą się brawa, Chcąc wielu dzieci los odmienić, spisali dla nas mądre prawa. Więc je na co dzień i od święta spróbujcie dobrze zapamiętać:

15 Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego. Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić. Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać i każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.

16 Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami
Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami. Nikt nie może moich listów czytać bez pytania, Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania. Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa, A gdy różnię się od innych, to jest moją sprawa. M. Brykczyński

17 Obowiązki dziecka Szacunek do swoich rodziców oraz dla najbliższych, a także do innych ludzi.  W miarę możliwości sprzątanie po sobie: odkładanie zabawek, układanie ubrania, zbieranie pozostawionych śmieci itp.   Poszanowanie pracy swojej i innych.  Zgodna, partnerska zabawa. Pomaganie młodszym, słabszym kolegom. Poszanowanie środowiska przyrodniczego i wszystkiego co z tym związane.  Integracja z dziećmi niepełnosprawnymi, pomaganie im. W miarę rozwoju, umiejętność zaspakajania swoich potrzeb fizjologicznych oraz samoobsługowych. Szacunek do swoich rodziców oraz najbliższych, a także do innych ludzi.

18 Obowiązki ucznia uczyć się systematycznie, pracować nad własnym rozwojem, aktywnie uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych i życiu szkoły, godnie reprezentować szkołę, odnosić się z szacunkiem do nauczycieli i innych pracowników szkoły, chronić własne życie i zdrowie, przestrzegać zasad higieny, dbać o ład , porządek oraz mienie szkolne, własne i innych, starać się o uzyskanie jak najwyższej oceny własnego zachowania, przestrzegać postanowień statutu szkoły oraz ogólnie obowiązujących przepisów prawa.

19 Znamy swoje prawa i obowiązki


Pobierz ppt "Prawa dziecka ... a co to takiego???"

Podobne prezentacje


Reklamy Google