Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

(według konwencji o prawach dziecka). Cześć! Mam na imię Kuba. Jestem członkiem Samorządu Uczniowskiego, a w szczególności interesuję się sprawami uczniów.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "(według konwencji o prawach dziecka). Cześć! Mam na imię Kuba. Jestem członkiem Samorządu Uczniowskiego, a w szczególności interesuję się sprawami uczniów."— Zapis prezentacji:

1 (według konwencji o prawach dziecka)

2 Cześć! Mam na imię Kuba. Jestem członkiem Samorządu Uczniowskiego, a w szczególności interesuję się sprawami uczniów. Czy słyszeliście już coś o Konwencji Praw Dziecka? Ja jestem Julia. Razem z Kubą postaramy się wam wszystko objaśnić.

3 Konwencja Praw Dziecka to międzynarodowa umowa opisująca nasze prawa. Jeśli jakieś państwo ją podpisze – musi przestrzegać zawartych w niej praw, które są takie same dla wszystkich dzieci, bez względu na kolor skóry, wiarę, pochodzenie, język. Państwo musi otaczać każde dziecko szczególną troską. Dlatego to taki ważny dokument i dlatego to takie ważne, by o nim wiedzieć.

4 oznacza, że dziecko powinno poznać swoje prawa, a rodzice i nauczyciele powinni je znać i umożliwić ich poznanie. Dziecko ma mieć dostęp do różnych źródeł wiedzy.

5 oznacza, że nikogo nie wolno pozbawić życia. Państwo ma obowiązek uczynić wszystko, co możliwe, aby to prawo było przestrzegane. Nasze życie jest chronione jak największy skarb. Ale dziecko ma nie tylko prawo do życia. Ma również prawo do rozwoju. Rodzice powinni się zatroszczyć, aby dziecko mogło zdrowo rosnąć, czuć się szczęśliwe, zdobywać wiedzę i różne umiejętności. A państwo ma obowiązek ich w tym wspierać.

6 Gdy dziecko się rodzi, otrzymuje imię, nazwisko oraz obywatelstwo i zostaje zarejestrowane w Urzędzie Stanu Cywilnego, czyli zyskuje tożsamość. Ja na przykład nazywam się Julia Biernacka i jestem Polką – i to jest kolejne Moje prawo: prawo do tożsamości. A ja jestem Bobo, kiedyś zostanę karateką.

7 Masz prawo do wychowania w rodzinie, a rodzice powinni zawsze kierować się twoim dobrem. Państwo ma obowiązek ich w tym wspierać. Czasem jednak sytuacja się komplikuje. Rodzice nie chcą już razem mieszkać i – mimo że kochają swoje dziecko nad życie – decydują się na rozstanie… Wówczas dziecko zostaje z mamą albo z tatą – w zależności od decyzji sądu. Sąd, dokładnie sprawdzi, który z rodziców będzie najtroskliwszy i zapewni dziecku najlepsze warunki do rozwoju, nauki i zabawy. Nawet jeśli zamieszkasz z jednym z rodziców, będziesz mogła się spotykać i z tatą, i z mamą. Masz takie prawo. A ty czemu płaczesz? Moi rodzice się rozwodzą. Co teraz ze mną będzie? Chycałabym mieszkać z mamą i z tatą. Chyba mam do tego prawo?

8 Na pomoc! Kuba! One ciągle mi dokuczają, wyśmiewają się ze mnie i mnie biją! Absolutnie, nieodwołalnie i kategorycznie nikomu nie wolno nikogo bić. Magdzie nie wolno bić Ciebie, nauczycielom nie wolno bić uczniów i rodzicom też nie wolno bić swoich dzieci. Państwo, zgodnie z Konwencją o Prawach Dziecka, powinno chronić Cię przed przemocą lub poniżającym traktowaniem. Nikt – ani policjant, ani nauczyciel, ani woźny, ani lekarz – nie może Cię bić. Masz prawo żyć bez przemocy.

9

10 Czy ja dobrze widzę??? To dentysta!!! On się do mnie zbliża. Teraz Julia ty mi pomóż! Bo kto w ogóle wymyślił wszystkie przychodnie i szpitale? To normalne bać się dentysty. Ja też się go boję. Ale badania i szczepienia są bardzo potrzebne. W ten sposób można uniknąć wielu chorób albo być w porę wyleczonym. Przychodnie, gabinety i szpitale składają się na system opieki zdrowotnej. Państwo ma obowiązek zorganizować taki system i dbać o to, żeby dzieci miały dostęp do lekarzy, kiedy tego potrzebują. W Konwencji o Prawach Dziecka nazywa się to prawem do ochrony zdrowia.

11 Wszystkie dzieci niezależnie od tego, czy są bogate, czy biedne mają prawo chodzić do szkoły i zdobywać wiedzę. Nauka w szkole powinna sprzyjać rozwojowi Waszej osobowości, talentów, uczyć tolerancji, ekologicznych zachowań, szacunku do rodziców, rówieśników i kraju. Nauka w podstawówce, gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej jest obowiązkowa i bezpłatna, a wprowadzona w nich dyscyplina nie może łamać żadnych Waszych praw.

12 Nie przesadzaj! W prawie do odpoczynku chodzi o to, abyś na przykład w szkole miał przerwy, ferie i wakacje, a zajęcia nie trwały cały dzień. Masz 13 lat, dlatego jest OK, gdy mama prosi o: sprzątanie w Twoim pokoju, drobne zakupy, czy opiekę nad zwierzątkiem. Jeśli jednak każe Ci robić dużo więcej i odbywa się to kosztem nauki czy odpoczynku, to już nie jest OK. Ani trochę. Myślę jednak, że jesteś po prostu leniuszkiem, a dorośli chcą Cię trochę wychować. O! To baaardzo mądre prawo! A moja mama ciągle tylko: posprzątaj swój pokój!, wynieś śmieci!, bierz się do nauki! A ja odpoczywać muszę! A czy wiesz, że w Konwencji o Prawach Dziecka zapisano Twoje prawo do odpoczynku i wolnego czasu? Masz prawo do odpoczynku i wolnego czasu. Nikt też nie może zmuszać cię do pracy ponad siły ani wykorzystywać zarobkowo w inny sposób.

13 Wiesz, Julia, muszę Ci się do czegoś przyznać… Zbieram pająki i takie tam stworzonka. Ale koledzy śmieją się ze mnie, że mam dziwne hobby… W Konwencji o Prawach Dziecka napisano, że są rzeczy bardzo ważne, w których dziecko ma prawo się wypowiadać i wyrażać własne zdanie, i być wysłuchanym. Twoje hobby, to twoja sprawa. Mama mojej koleżanki przeglądała jej prywatne listy. To też było nie w porządku. Konwencja praw dziecka mówi, że mamy prawo do prywatności. Rodzice powinni szanować sferę prywatności swoich dzieci. Nikt bez Twojej zgody nie powinien czytać Twoich listów, karteczek, pamiętników, SMS-ów, maili. I powinieneś mieć możliwość zaszyć się w pokoju, gdy akurat jesteś nie w sosie albo gdy chcesz po prostu czytać książkę... Z drugiej strony, czasem dorośli muszą interweniować, gdy na przykład ktoś wpadł w złe towarzystwo. Może się zdarzyć, że przeczytają Twój list albo zabronią z kimś się spotykać – i to będzie OK, bo najważniejsze na świecie jest Nasze dobro.

14 W Konwencji o Prawach Dziecka napisano, że każdy jest równy wobec prawa. Nie można również dyskryminować dzieci należących do mniejszości narodowych. Ukrainiec, Wietnamczyk czy Niemiec mają takie samo prawo uczenia się ojczystego języka, religii i własnej kultury jak polskie dzieci.

15


Pobierz ppt "(według konwencji o prawach dziecka). Cześć! Mam na imię Kuba. Jestem członkiem Samorządu Uczniowskiego, a w szczególności interesuję się sprawami uczniów."

Podobne prezentacje


Reklamy Google