Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia (z) bliska Projekt realizowany przez uczniów z klasy III d Szkoły Podstawowej w Drawsku Pomorskim. Pomysł wziął się z potrzeby zainteresowania.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia (z) bliska Projekt realizowany przez uczniów z klasy III d Szkoły Podstawowej w Drawsku Pomorskim. Pomysł wziął się z potrzeby zainteresowania."— Zapis prezentacji:

1 Historia (z) bliska Projekt realizowany przez uczniów z klasy III d Szkoły Podstawowej w Drawsku Pomorskim. Pomysł wziął się z potrzeby zainteresowania uczniów histori ą bliską, związaną z ich najbliższą rodziną. Do tego hasła odwołuje się tytuł projektu, zwracając uwagę z jednej strony na temat, jak i na sposób poznawania przez uczniów przeszłości.

2 14-5-21 Projekt skupia się na poznawaniu przez uczniów przeszłości w ich otoczeniu rodzinnym, a więc tej, która jest dla nich najbardziej namacalna i żywa. W trakcie realizacji projektu uczniowie powinni zrozumieć, że historia to nie tylko czasy i miejsca bardzo odległe, ale też to, co kryją biografie i opowieści ich bliskich. Mają się jednocześnie nauczyć ową historię dokumentować, czy to poprzez wysłuchanie i opisanie opowieści np. swoich krewnych czy znajomych, czy to poprzez gromadzenie i opracowanie śladów przeszłości z ich otoczenia np. fotografii, dokumentów, listów. Celem projektu jest też próba porównania losów poszczególnych rodzin i ludzi, a co za tym idzie - podkreślenie ich różnorodności.

3 14-5-21 Bohaterowie naszego projektu Alina Kurzydłowska prababcia Wiktora Tadeusiaka Józef Tadeusz Czosnyka pradziadek Kuby Kiełbowicza

4 14-5-21 Bohaterowie naszego projektu Edward Mejger dziadek Eli Krasuckiej Tomasz Sobański pradziadek Hani Szymczak

5 14-5-21 Alina Kurzydłowska Prababcia Wiktora Tadeusiaka latem kończy 85 lat. Urodziła się w Wilnie w 1929 roku. Jako dziewczynka, gdy miała 12 lat, została przymusowo wywieziona ze swojego domu na Syberię do miasta Barnau. To miasto w azjatyckiej części Rosji, blisko granicy z Chinami, Mongolią i krajami Kazachstanu. Przeżyła tam w bardzo trudnych warunkach pięć lat swojego życia, ale powróciła do Polski wraz ze swoją mamą Józefą Lipińską. O becnie mieszka w Kołobrzegu. Wiktor c zęsto ją tam odwiedzam z rodzicami.

6 14-5-21 Alina Kurzydłowska Opowieść prababci Wiktora o podróży pociągiem do Rosji, która trwała trzy tygodnie.

7 14-5-21 Mama prababci Wiktora – jego praprababcia Józefa Lipińska z bratem Frankiem Alina Kurzydłowska

8 14-5-21 Alina Kurzydłowska Prababcia Wiktora z mężem w dniu swojego ślubu w 1949 r. Prababacia Wiktora z mężem i mamą - 1950 r.

9 14-5-21 Alina Kurzydłowska Alina i Józef Kurzydłowscy z dziećmi

10 14-5-21 Alina Kurzydłowska Wiktor ze swoją prababcią i małą kuzynką

11 14-5-21 Dziadek Kuby Kiełbowicza urodził się 25 maja 1930 roku, zmarł 11 listopada 2012 r. był kolekcjonerem ekslibrisów ich popularyzatorem, organizatorem wystaw, harcerzem, działaczem kultury i publicystą. Mieszkał w Wojcieszowie. Józef Tadeusz Czosnyka

12 14-5-21 Józef Tadeusz Czosnyka Przez ponad 35 lat dziadek Kuby zgromadził ponad 50 tysięcy ex librisów, czyli znaków książkowych. Prezentował je na licznych wystawach w Polsce i zagranicą. Od 1974 do 2009 roku zorganizował 450 ekspozycji.

13 14-5-21 Józef Tadeusz Czosnyka Ex libris

14 14-5-21 Józef Tadeusz Czosnyka Ex librisy stworzone w pierwszą rocznicę śmierci kolekcjonera

15 14-5-21 Józef Tadeusz Czosnyka Kuba nigdy nie poznał swojego pradziadka, ale jest dumny, że miał tak wspaniałego przodka.

16 14-5-21 Tomasz Sobański Pradziadek Hani Szymczak urodził się w 1908 roku w Nowej Obrze w województwie poznańskim. Był nauczycielem oraz inspektorem oświaty, odbył także czynną służbę wojskową w Batalionie Podchorążych Rezerwy Piechoty w Jarocinie. W 1937 r. Prezydent Mościcki mianował Go porucznikiem.

17 14-5-21 Tomasz Sobański Tomasz Sobański ożenił się i miał dwóch synów – Jana i Aleksandra – obecnie dziadka Hani, ale szczęśliwe życie rodzinne brutalnie przerwała wojna.

18 14-5-21 Tomasz Sobański Pradziadek Hani był bardzo dzielnym żołnierzem- przeszedł szlak bojowy od Bydgoszczy do Warszawy, uczestniczył w bitwie nad Bzurą, w Puszczy Kampinoskiej. Na kilka godzin przed kapitulacją Warszawy, broniąc naszej stolicy, został śmiertelnie raniony w serce i poległ na miejscu. Za bohaterską walkę odznaczony został pośmiertnie krzyżem Virtuti Militari.

19 14-5-21 Tomasz Sobański Tomasza Sobańskiego pochowano na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Pradziadek Hani żył tylko 31 lat. Z powodu wojny zginął jako młody mężczyzna, za którym bardzo tęskniła żona i dwóch małych synków. Historia ta jest dla Dziadka Hani, Aleksandra, który mieszka teraz w Koszalinie, bardzo ważnym i smutnym przeżyciem.

20 14-5-21 Edward Mejger

21 14-5-21 Edward Mejger

22 14-5-21 Edward Mejger

23 14-5-21 Edward Mejger Ela mówi o swoim dziadku

24 14-5-21 Edward Mejger

25 14-5-21 Dziękujemy: Wychowawczyni III d pani Lucynie Jabłońskiej za zgodę na realizację projektu w jej klasie. Rodzicom Kuby Kiełbowicza, Eli Krasuckiej, Hani Szymczak oraz Wiktora Tadeusiaka za udostępnienie materiałów źródłowych i pomoc w ich opracowaniu. Pomysł na oprawę graficzną prezentacji: Kuba Kiełbowicz


Pobierz ppt "Historia (z) bliska Projekt realizowany przez uczniów z klasy III d Szkoły Podstawowej w Drawsku Pomorskim. Pomysł wziął się z potrzeby zainteresowania."

Podobne prezentacje


Reklamy Google