Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Janusz Kusociński – patron Zespołu Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 1 w Krakowie, os. Handlowe 4 Być jak Kusy życie szkoła sport okupacja.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Janusz Kusociński – patron Zespołu Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 1 w Krakowie, os. Handlowe 4 Być jak Kusy życie szkoła sport okupacja."— Zapis prezentacji:

1

2 Janusz Kusociński – patron Zespołu Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 1 w Krakowie, os. Handlowe 4 Być jak Kusy życie szkoła sport okupacja

3 Słowa Janusza Kusocińskiego: Sport uczy zwyciężać, uczy przegrywać z godnością i honorem, a więc uczy wszystkiego - - uczy żyć"

4 Rodzice Janusza Kusocińskiego Mieszkali w Ołtarzewie, gdzie mieli gospodarstwo rolne. Ojciec Klemens był zdecydowanym przeciwnikiem sportu. Matka Zofia miała wiele kłopotów związanych ze zdrowiem syna, który był wcześniakiem. Obawiano się nawet o jego życie.

5 Jak przebiegała nauka Janusza Kusocińskiego? Prywatna szkoła podstawowa w Warszawie – przez wiele lat dojeżdżał do niej koleją Państwowa Średnia Szkoła Ogrodnicza CIWF w Warszawie – tu zdobył dyplom, dzięki czemu mógł zostać trenerem sportowym

6 Talent czy wytrwałe treningi? Miał 165 cm wzrostu, 60/65 kg wagi, mocne serce, silny charakter

7 Treningi Nigdy z nich nie rezygnował. Były nieodłącznym elementem jego sportowego życia. Systematyczny, sumienny, dawał z siebie wszystko. Pierwszym i jedynym trenerem Kusocińskiego był Aleksander Klumberg. Jego metoda trenerska i ogromny wkład pracy Kusocińskiego zaczęły przynosić efekty.

8 Uznanie w kraju i za granicą Był znaną osobowością wśród polskich sportowców międzywojennej Polski. Fińscy biegacze znali jego nazwisko doskonale.

9 Kusociński w karykaturze Skupiał ludzi wokół siebie, choć mówiono, że trzeba go było dobrze poznać, by się z nim zaprzyjaźnić.

10 Medale i rekordy życiowe Był z nich dumny. - 800 m - 1: 56,6 ­ 1500 m - 3:54,5 ­ 3000 m - 8:18,8 ­ 5000 m - 14:24,2 ­ 10000 m - 30:11,4

11 Medal olimpijski wywalczony w czasie Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w 1932 roku W pewnej chwili (…) słyszę dzwonek. Momentalnie oprzytomniałem, zapomniałem o bólu, o zmęczeniu i rzuciłem się naprzód. Wszak to ostatnia runda. O jednym tylko myślałem: - zwyciężyć! - wspominał w swojej książce Janusz Kusociński.

12 Odznaczenia wojskowe We wrześniu 1939 roku kapral Janusz Kusociński chwycił za karabin i bronił Warszawy. Za swoje zasługi na polu bitwy został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych – w 1939 roku i pośmiertnie w 1967 roku.

13 Po klęsce wrześniowej przyłączył się do tajnej organizacji wojskowej Wilki. Działał w niej aż do momentu aresztowania w 1940 roku. Został przewieziony na Pawiak, tam był przesłuchiwany przy użyciu brutalnych metod. Niczego się ode mnie nie dowiecie… – powtarzał hitlerowcom w czasie przesłuchań. Dnia 21 czerwca 1940 roku został wywieziony do Puszczy Kampinoskiej i rozstrzelany w pobliżu miejscowości Palmiry.

14 Mogiła Janusza Kusocińskiego

15 W dobrych zawodach uczestniczyłem, bieg ukończyłem, zła się strzegłem (św. Paweł) NASZ PATRON WZOROWY OBYWATEL WIELKI SPORTOWIEC POLAK – PATRIOTA


Pobierz ppt "Janusz Kusociński – patron Zespołu Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 1 w Krakowie, os. Handlowe 4 Być jak Kusy życie szkoła sport okupacja."

Podobne prezentacje


Reklamy Google