Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

życie szkoła sport okupacja

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "życie szkoła sport okupacja"— Zapis prezentacji:

1 życie szkoła sport okupacja
Janusz Kusociński – patron Zespołu Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 1 w Krakowie, os. Handlowe 4 Być jak Kusy życie szkoła sport okupacja

2 Słowa Janusza Kusocińskiego:
„ Sport uczy zwyciężać, uczy przegrywać z godnością i honorem, a więc uczy wszystkiego uczy żyć"

3 Rodzice Janusza Kusocińskiego
Mieszkali w Ołtarzewie, gdzie mieli gospodarstwo rolne. Ojciec Klemens był zdecydowanym przeciwnikiem sportu. Matka Zofia miała wiele kłopotów związanych ze zdrowiem syna, który był wcześniakiem. Obawiano się nawet o jego życie.

4 Jak przebiegała nauka Janusza Kusocińskiego?
Prywatna szkoła podstawowa w Warszawie – przez wiele lat dojeżdżał do niej koleją Państwowa Średnia Szkoła Ogrodnicza CIWF w Warszawie – tu zdobył dyplom, dzięki czemu mógł zostać trenerem sportowym

5 Talent czy wytrwałe treningi
Talent czy wytrwałe treningi? Miał 165 cm wzrostu, 60/65 kg wagi, mocne serce, silny charakter

6 Treningi Nigdy z nich nie rezygnował. Były nieodłącznym elementem jego sportowego życia. Systematyczny, sumienny, dawał z siebie wszystko. Pierwszym i jedynym trenerem Kusocińskiego był Aleksander Klumberg. Jego metoda trenerska i ogromny wkład pracy Kusocińskiego zaczęły przynosić efekty.

7 Uznanie w kraju i za granicą
Był znaną osobowością wśród polskich sportowców międzywojennej Polski. Fińscy biegacze znali jego nazwisko doskonale.

8 Kusociński w karykaturze
Skupiał ludzi wokół siebie, choć mówiono, że trzeba go było dobrze poznać, by się z nim zaprzyjaźnić.

9 Medale i rekordy życiowe
Był z nich dumny. 800 m - 1: 56,6 ­ m - 3:54,5 ­ m - 8:18,8 ­ m - 14:24,2 ­ m - 30:11,4

10 Medal olimpijski wywalczony w czasie Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w 1932 roku
„W pewnej chwili (…) słyszę dzwonek. Momentalnie oprzytomniałem, zapomniałem o bólu, o zmęczeniu i rzuciłem się naprzód. Wszak to ostatnia runda. O jednym tylko myślałem: - zwyciężyć!” - wspominał w swojej książce Janusz Kusociński.

11 Odznaczenia wojskowe We wrześniu 1939 roku kapral Janusz Kusociński chwycił za karabin i bronił Warszawy. Za swoje zasługi na polu bitwy został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych – w 1939 roku i pośmiertnie w 1967 roku.

12 Po klęsce wrześniowej przyłączył się do tajnej organizacji wojskowej „Wilki”. Działał w niej aż do momentu aresztowania w 1940 roku. Został przewieziony na Pawiak, tam był przesłuchiwany przy użyciu brutalnych metod. „Niczego się ode mnie nie dowiecie…” – powtarzał hitlerowcom w czasie przesłuchań. Dnia 21 czerwca 1940 roku został wywieziony do Puszczy Kampinoskiej i rozstrzelany w pobliżu miejscowości Palmiry.

13 Mogiła Janusza Kusocińskiego

14 NASZ PATRON WZOROWY OBYWATEL WIELKI SPORTOWIEC POLAK – PATRIOTA
„W dobrych zawodach uczestniczyłem, bieg ukończyłem, zła się strzegłem” (św. Paweł) NASZ PATRON WZOROWY OBYWATEL WIELKI SPORTOWIEC POLAK – PATRIOTA


Pobierz ppt "życie szkoła sport okupacja"

Podobne prezentacje


Reklamy Google