Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Suwa ł ki - ścieżki rowerowe i dożywianie dzieci w szkołach Samorząd suwalski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Suwa ł ki - ścieżki rowerowe i dożywianie dzieci w szkołach Samorząd suwalski."— Zapis prezentacji:

1 Suwa ł ki - ścieżki rowerowe i dożywianie dzieci w szkołach Samorząd suwalski

2 Suwałki, miasto nad Czarną Hańczą, malowniczo położone w północnej części województwa podlaskiego w obszarze Zielonych Płuc Polski i Strefie Ekorozwoju. Położone na Pojezierzu Suwalsko-Augustowskim i skraju Puszczy Augustowskiej w pobliskim sąsiedztwie Wigierskiego Parku Narodowego oraz Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Takie położenie miasta stanowi o jego atrakcyjności pod względem turystyczno-rekreacyjnym. Obecność wielu jezior i lasów wytwarza specyficzny i korzystny dla człowieka mikroklimat.

3 Malownicze położenie Suwałk sprawia, że rower powinien być doskonałym środkiem transportu. Niewielkie odległości dzielące poszczególne punkty w granicach miasta nie przekraczają 10 km, co nie powinno stanowić problemu dla przeciętnego mieszkańca. W latach 90 - tych ruch rowerowy odbywał się głównie po jezdniach, gdzie natężenie ruchu powodowało wysokie niebezpieczeństwo dla poruszających się rowerzystów. Wymusiło to na rowerzystach przeniesienie się z jezdni na chodniki, co jednak powoduje kolizje w układzie ruchu rowerowego i pieszego. Ze względu na duże niebezpieczeństwo dla rowerzystów, separacja poprzez przeniesienie ruchu rowerowego była sprawą priorytetową. Czy transport wpływa na jakość życia? Oczywiście, że tak. Łatwość, szybkość dojazdu do pracy czy szkoły oraz miejsc rekreacji jest czynnikiem wpływającym na jakość naszego życia, tak jak koszt transportu i swobodny wybór sposobu poruszania się.

4 Wywiady Gmina Suwałki – P. Karolina Problem ścieżek jest ważny, gdyż turyści oczekują atrakcji. Dodatkowo nasze tereny mają wiele walorów przyrodniczych, dlatego kładziemy nacisk na to, by,,coś’’ się poprawiło. Budowanie ścieżek nie jest proste, najpierw trzeba ustalić czyj to teren, prawo własności gruntu, a potem starostwo powiatowe wydaje werdykt. Wspólnie z Suwalską Izbą Rolniczo- Turystyczną realizujemy projekt na odcinku Suwałki – Osowa. Wraz z miastem Suwałki wybudowaliśmy trasę Suwałki- Krzywe. Tą sprawą zainteresowani są szczególnie ekolodzy. ścieżka do Krzywegościeżka przy rondzie Podhorskiego-Pułaskiego ścieżka przy ul. F.Chopina

5 Najważniejszym problemem jest niewystarczająca ilość ścieżek rowerowych. Decyzje w tej sprawie podejmują: prezydent, starosta, dyrektorowie parków narodowych, gmina. Dotąd wybudowano pierwszy etap projektu unijnego, w którego wchodzi 34 kilometrowego szlak. Teraz budowane drogi mają od razu wyznaczany pas dla rowerzystów. Dzięki zainteresowanym tą sprawą zwiększa się ilość turystów, następuje rozwój infrastruktury gastronomicznej, powstają plaże i miejsca wypoczynku. Próbując wpłynąć na organy władzy zgłaszają interpelacje, piszą pisma, przychodzą na spotkania. Jeśli my uczniowie chcielibyśmy działać powinniśmy przyjść do władz z kimś popierającym nasze zdanie (np. nauczycielem). Mimo tego, że sprawa ta wydaje się prosta, budzi kontrowersje, bo np. lokalni chcą ścieżkę na Zielona Górkę, a turyści do Starego Folwarku. W planach mamy pozyskanie środków do drugiego etapu projektu unijnego. Urząd Miasta Suwałki naczelnik kultury Alicja Andrulewicz Ścieżki rowerowe przy ul. A.Wierusz-Kowalskiego i F.Chopina w Suwałkach

6 Suwalska Izba Rolniczo - Turystyczna pani prezes Elżbieta Niedziejko Jak ważny jest to problem? W turystyce trasy turystyczne są bardzo istotne. Współczesny turysta chce wypoczywać aktywnie m.in.: właśnie jeździć rowerem właśnie, dlatego rozwój szlaków jest bardzo ważny. Kto podejmuje decyzje? Władze gminne, miejskie, nadleśnictwa, WPN. Jakie działania zostały dotąd podjęte? Zostało wyznaczonych 18300km szlaków. Kto się tym interesuje? Zajmuje się tym nasza izba, parki, osoby przyjmujące turystów, władze samorządowe. Co możemy zrobić w tej sprawie? Bardzo dużo – propagować rowery, nie zaśmiecać i niszczyć szlaków. Jakie są dalsze plany? Wybudowanie ścieżki do Płociczna i Starego Folwarku.

7 Pamiętajmy, że ścieżek nie możemy wybudować wszędzie, po obu stronach ulicy zazwyczaj stoją budynki. Wyznaczyliśmy już wiele monitorowanych parkingów rowerowych koło zalewu, przy ul. T.Noniewicza, a mamy zamiar ustawić kolejne stojaki przy szkołach urzędach itd. Urząd miasta– inspektor architektury i gospodarki przestrzennej stojaki na rowery przy zalewie Arkadia stojak przy MDK stojak przy hali OSiR

8 Straż miejska Rower propaguje również straż miejska - każdego 22 września organizuje Dzień bez Samochodu. Jest to huczna impreza, która z roku na rok ma coraz większy wymiar.

9 Radna miasta Suwałki – p. Ewa Sidorek Kwestia ścieżek rowerowych jest związana nie tylko z rozwojem prozdrowotnym, ale jest to również problem ekologiczny. Ponieważ wiemy jak ogromnym złem są spaliny samochodowe. Dlatego dużo ludzi młodych, ale także i starszych preferuje rower. Jako nauczycielka w szkołach ponad gimnazjalnych obserwuje pewien fakt: kiedyś młodzież licznie podjeżdżała pod szkołę samochodem, teraz więcej osób używa roweru. Zamiast siedzieć przed komputerem idzie na skatepark. Suwałki są jednym z nielicznych miast, gdzie jeszcze nie ma płatnych parkingów, dlatego w centrum są korki. Istnieje takie prawdopodobieństwo, że kiedy zostanie oddana do użytku Plaza ruch będzie jeszcze bardziej wzmożony. Faktem będzie, iż zostaną otwarte płatne parkingi ludzie zmobilizują się, aby wsiąść na rower. skatepark

10 Biuro planowania przestrzennego

11 Jeszcze 20 lat temu wskaźnik dzieci niedożywionych był wysoki. Teraz, dzięki pomocy samorządów problem jest znikomy. Można powiedzieć, że wszystkie dzieci potrzebujące są otoczone pomocą. Szczególnie szkoły zwracają uwagę na ten fakt.

12 G minny O środek P omocy S ocjalnej W 2009 roku w Suwałkach objęliśmy dożywianiem 239 dzieci w szkołach. By dziecko mogło być dożywiane muszą się do nas zgłosić rodzice, złożyć podanie. W ciągu dwóch tygodni przeprowadzamy wywiad w miejscu zamieszkania potrzebującego. Następnie wydajemy decyzję administracyjną w sprawie przyznania dożywiania. Warunek jest taki, iż dochód na jedna osobę w rodzinie nie może być wyższy niż 526,50zł. Dzieci z terenu gminy Suwałki są dożywiane: w 5 szkołach na terenie gminy, 14 szkołach na terenie miasta, 2 szkołach na terenie innych gmin.

13 Intendentka z ZS8 W ciągu 20 lat nasza szkolna kuchnia zmieniła się. Jadłospis jest teraz bardziej różnorodny. W jego skład wchodzą: produkty pełnowartościowe wzbogacone witaminami. Dostarczamy uczniom odpowiednią dzienną dawkę kalorii. Dbamy, by nasi konsumenci prócz podstawowych 2 dań spożywali także desery (owoce, jogurty) bardzo lubiane przez naszych konsumentów. W szkole istnieje także projekt, w ramach którego rozdajemy klasom 1-3 owoce i warzywa. stołówka szkolna

14 Katarzyna Glińska ur. 1995r. kl. 2d Emilia Złotnik ur. 1995r. kl. 2d Anna Sobolewska ur. 1995r. kl. 2d Zespół Szkół nr 8 Gimnazjum nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkach Opiekun Zespołu Projektowego: mgr Barbara Haraburda W skład Zespołu Projektowego wchodzą… Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.


Pobierz ppt "Suwa ł ki - ścieżki rowerowe i dożywianie dzieci w szkołach Samorząd suwalski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google