Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kto jest przyjacielem lasu? Marika Kądziołka Dzięcioł Dzięcioły to wyjątkowe ptaki, są lekarzami drzew. Potrafią odszukać i zdobyć owady oraz drążyć.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kto jest przyjacielem lasu? Marika Kądziołka Dzięcioł Dzięcioły to wyjątkowe ptaki, są lekarzami drzew. Potrafią odszukać i zdobyć owady oraz drążyć."— Zapis prezentacji:

1

2 Kto jest przyjacielem lasu? Marika Kądziołka

3

4 Dzięcioł Dzięcioły to wyjątkowe ptaki, są lekarzami drzew. Potrafią odszukać i zdobyć owady oraz drążyć dziuple w drzewach. Cechy te decydują o ich roli w lesie. O tym, że drzewo choruje świadczy obecność dzięcioła, który szuka pożywienia pod korą. Druga ważna funkcja, to budowanie, co roku nowych domów. Tym samym stare, opuszczone dziuple są schronieniem dla ptaków leśnych oraz wielu ssaków.

5 Wilk Wilk jest potrzebny w lesie, zjada padlinę i chore zwierzęta. Dostarcza pożywienie innym zwierzętom. Resztkami przez niego zostawionymi pożywiają się padlinożercy.

6 Lis Lis pełni w lesie funkcje sanitarne, ponieważ wśród zwierzyny chwyta głównie chore sztuki.

7 Mrówki Mrówki to owady ważne dla życia lasu. Robotnice transportują do mrowiska nasiona brzóz, sosen czy świerków, czasami porzucając je po drodze. W ten sposób budują bogaty w gatunki las. Rozsiewają także rośliny runa, upiększając las kwiatami fiołków, zawilców. Poprawiają także warunki powietrzne gleby. Bronią las przed szkodliwymi owadami. Szybko dostosowują się do zmiany pokarmu i usuwają szkodliwe dla lasu owady. Pokarm zwierzęcy zawierający białko jest potrzebny mrówkom składającym jaja. Dlatego też chętnie zjadają padlinę, oczyszczając las z martwych zwierząt.

8 Człowiek poprzez dokarmianie, pomaga przetrwać zwierzętom zimę.

9 Wchodząc do lasu, spotykamy gromady śmieci. Dlatego odwiedzając las, zostaw po sobie porządek.

10 Pomóżmy zwierzętom! Aby mogły żyć w czystym środowisku

11 Las jest naszym przyjacielem Nie wzniecaj ognia Nie niszcz roślin Nie śmieć Nie hałasuj Nie wjeżdżaj do lasu samochodem


Pobierz ppt "Kto jest przyjacielem lasu? Marika Kądziołka Dzięcioł Dzięcioły to wyjątkowe ptaki, są lekarzami drzew. Potrafią odszukać i zdobyć owady oraz drążyć."

Podobne prezentacje


Reklamy Google