Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Kto jest przyjacielem lasu”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Kto jest przyjacielem lasu”"— Zapis prezentacji:

1 „Kto jest przyjacielem lasu”
Przygotował: Filip Kandefer kl. V Szkoła Podstawowa im. ks. Antoniego Podgórskiego Iwonicz

2 Las Las to zbiorowisko roślin, z których dominującą grupę stanowią drzewa, wraz ze światem zwierzęcym i różnymi czynnikami przyrody nieożywionej.

3 Charakterystyczną cechą lasu jest warstwowa budowa
Wysokie - liściaste drzewa iglaste Podszyt – młode drzewa krzewy Runo leśne – mchy paprocie grzyby rośliny zielone

4 Przyjaciele lasu Przyjacielem lasu jest człowiek. Na szczególną uwagę zasługuje służba leśna, która opiekuje się lasem, dba o ład i porządek na terenie lasu, zarządza lasem, prowadzi gospodarkę leśną, chroni las i zwalcza przestępstwa i wykroczenia.

5 Przyjaciele lasu Pracownikiem służby leśnej jest leśniczy.
Leśniczy to prawdziwy przyjaciel lasu, troszczy się o las i jego mieszkańców i dba o właściwy wizerunek lasu. r

6 Przyjaciele lasu Leśniczy opiekuje się lasem przez cały rok.
- jesienią przygotowuje miejsce, na którym wiosną będą sadzone młode drzewka, - późną jesienią dokonuje prognozy wystąpienia szkodliwych dla lasu owadów, - pod koniec roku wyznacza powierzchnię lasu do wycięcia, - mierzy ścięte drzewa i jest obecny przy ich sprzedaży i wywozie, - wiosną sprawuje nadzór nad sadzeniem drzew i zakłada pułapki na szkodliwe owady, - opiekuje się zwierzętami leśnymi, zwłaszcza zimą, gdy zwierzęta mają mało pokarmu, - walczy z kłusownikami i nielegalnym polowaniem, - przez cały rok dokonuje obserwacji stanu zdrowotnego lasu

7 Przyjaciele lasu Przyjaciółmi lasu są także grupy dzieci i młodzieży współpracujące z leśniczym. Grupy te dokarmiają zwierzęta. Przez cały rok zbierają żołędzie, kasztany i inne karmy aby zimą pomóc mieszkańcom lasu. Biorą udział w akcji „Sprzątanie Świata” i oczyszczają las. Pomagają leśnikom w wiosennych pracach – sadząc młode drzewka.

8 Dlaczego jesteśmy przyjaciółmi lasu
Las jest dla nas wielkim skarbem. Przynosi duże korzyści gospodarcze, ochronne, relaksacyjne i turystyczne. Las: - oczyszcza powietrze pochłaniając duże ilości szkodliwych substancji. - zabezpiecza przed powodzią magazynując wodę z opadów, - jest schronieniem dla wielu gatunków zwierząt, - dla człowieka jest miejscem wypoczynku, - dostarcza nam owoce leśne i grzyby. - dostarcza drzewo na opał i dla przemysłu drzewnego.

9 Bądźmy przyjaciółmi lasu, chrońmy go, opiekujmy się nim, dbajmy o niego aby przetrwał jak najdłużej i aby następne pokolenia mogły czerpać z niego korzyści.

10 Dziękuję, Filip Kandefer Bibliografia:
„Tajniki naszych lasów” Grzegorz Bobrowicz Wszystkie zdjęcia wykorzystane w prezentacji pochodzą z albumu rodzinnego. Dziękuję, Filip Kandefer


Pobierz ppt "„Kto jest przyjacielem lasu”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google