Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POWIAT KIELECKI Ciekawe miejsca…. PAŁAC BISKUPÓW KRAKOWSKICH W KIELCACH Budowla powstawała w latach 1637–1644. Wzniesiono ją na Wzgórzu Katedralnym z.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POWIAT KIELECKI Ciekawe miejsca…. PAŁAC BISKUPÓW KRAKOWSKICH W KIELCACH Budowla powstawała w latach 1637–1644. Wzniesiono ją na Wzgórzu Katedralnym z."— Zapis prezentacji:

1 POWIAT KIELECKI Ciekawe miejsca…

2 PAŁAC BISKUPÓW KRAKOWSKICH W KIELCACH Budowla powstawała w latach 1637–1644. Wzniesiono ją na Wzgórzu Katedralnym z inicjatywy biskupa Jakuba Zadzika. Pałac pełnił rolę sztabu legionowego. Od 1971 r. mieści się w nim Muzeum Narodowe.

3 BAZYLIKA KATEDRALNA WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY W KIELCACH Barokowa świątynia, z pozostałościami stylu romańskiego, zlokalizowana w samym centrum na "Wzgórzu Zamkowym", jeden z najcenniejszych zabytków miasta. Obecnie kościół, dzwonnica oraz wieże sąsiedniego Pałacu Biskupów Krakowskich.

4 JASKINIA RAJ Wapienna jaskinia krasowa położona w pobliżu Chęcin w województwie świętokrzyskim na terenie rezerwatu przyrody "Jaskinia Raj", 11 km na południowy zachód od Kielc.

5 DĄB BARTEK Dąb szypułkowy chroniony jako pomnik przyrody, rosnący przy drodze w leśnictwie Bartków między Zagnańskiem i Samsonowem (gmina Zagnańsk), w województwie świętokrzyskim.

6 MUZEUM ZABAWEK powstało w 1979 roku jako Muzeum Zabawkarstwa. Posiada ogromną kolekcję zabawek zarówno historycznych, jak i współczesnych. Mieści się w Kielcach przy placu Wolności 2. Jest to jedna z nielicznych i największa tego typu placówka w Polsce.

7 KADZIELNIA Kadzielnia, zbudowana z wapieni górnodewońskich ma wysokość 295 m n.p.m. Od 1962 roku znajduje się tu Rezerwat przyrody Kadzielnia. Odkryto tu kilkadziesiąt niewielkich jaskiń.

8 REZERWAT PRZYRODY BIESAK- BIAŁOGON Rezerwat przyrody nieożywionej. Powierzchnia: 13,08 ha Rok utworzenia: 1981

9 MUZEUM HISTORII KIELC Placówka muzealna, działająca w Kielcach od 1 lutego 2008 roku. W muzeum znajduje się stała ekspozycja zatytułowana „Z dziejów Kielc”. Przedstawia ona historię miasta w średniowieczu, w okresie, kiedy należało do biskupów krakowskich, i w XIX oraz XX wieku, kiedy Kielce stały się stolicą regionu.

10 SAMSONÓW Wybudowany w 1641 r. wielki piec w Samsonowie był drugi. Dzięki nowej technologii uzyskiwane z niego żelazo miało postać płynnej masy, a nie gąbczastego, kowalnego kęsa, jak dotychczas. Widoczny na zdjęciu wielki piec w Samsonowie zbudowany został w latach 1818-1822, w czasach Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego.

11 OBLĘGOREK-DWOREK SIENKIEWICZA Muzeum powstało 26 października 1958 roku z inicjatywy dzieci pisarza, córki Jadwigi Korniłowicz i syna Henryka Józefa. W roku 1948 zwrócili się oni do ówczesnego Ministerstwa Kultury i Sztuki aby w dworku tym utworzyć Muzeum Pamiątek po swym ojcu.

12 TOKARNIA Celem działania muzeum jest przede wszystkim gromadzenie, ochrona i udostępnianie zabytków kultury ludowej z obszaru województwa świętokrzyskiego, ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa ludowego oraz popularyzacja kultury ludowej.

13 ŚWIĘTY KRZYŻ W miejscu dawnego kultu pogańskiego usytuowano zespół klasztorny Benedyktynów. Według Długosza obiekt powstał w 1006 r. Od średniowiecza miejsce było ośrodkiem kultu związanego z przechowywaniem tu relikwii Krzyża Świętego, stąd nazwa "Święty Krzyż".

14 GOŁOBORZE Gołoborza świętokrzyskie powstały w wyniku wietrzenia późnokambryjskich piaskowców kwarcytowych w okresie czwartorzędu. Procesy te zachodziły w chłodnym klimacie jaki panował na obszarze Polski w plejstocenie.

15 ZAMEK W CHĘCINACH Zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku, górujący nad miejscowością Chęciny, w województwie świętokrzyskim pod Kielcami.

16 Zachęcamy do odwiedzenia tych ciekawych miejsc … VI a Czas na brawa...

17 Źródło: www.nid.pl/idm,531,zabytki-w-regionie.htm http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://upload.wikimedia.org/wikipedia /commons/thumb/7/77/Zamek_w_chęcinie.jpg/230px-Zamek_w_chęcinie http://zamekcheciny.beben.com.pl/ http://www.swietokrzyskipn.org.pl/przyroda/goloborza/ http://www.swietykrzyz.pl/http://www.swietykrzyz.pl/, http://www.eholiday.pl/info-swiety_krzyz-52672- zdjecia,2.html, http://www.skanseny.net/skansen/tokarnia, http://www.wrota- swietokrzyskie.pl, http://pl.wikipedia.org/wiki/Obl%C4%99gorek,http://pl.wikipedia.org/wiki/Obl%C4%99gorek www.museo.pl › Kielce, http://miasteria.pl/Miejsca/Swietokrzyskie/Kielce/Zabytki.html, http://www.um.kielce.pl/turystyka/rezerwaty_przyrody/, szlakarcheogeo.pl, http://www.polskie-gory.pl, http://www.poland.gov.pl/dab,bartek,7171.html, http://www.naszekielce.com/, http://www.muzeumhistoriikielc.pl/Kielcehttp://miasteria.pl/Miejsca/Swietokrzyskie/Kielce/Zabytki.html http://www.um.kielce.pl/turystyka/rezerwaty_przyrody/http://www.poland.gov.pl/dab,bartek,7171.html http://www.naszekielce.com/


Pobierz ppt "POWIAT KIELECKI Ciekawe miejsca…. PAŁAC BISKUPÓW KRAKOWSKICH W KIELCACH Budowla powstawała w latach 1637–1644. Wzniesiono ją na Wzgórzu Katedralnym z."

Podobne prezentacje


Reklamy Google