Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Powiat Kielecki Ciekawe miejsca….

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Powiat Kielecki Ciekawe miejsca…."— Zapis prezentacji:

1 Powiat Kielecki Ciekawe miejsca…

2 Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
Budowla powstawała w latach 1637–1644. Wzniesiono ją na Wzgórzu Katedralnym z inicjatywy biskupa Jakuba Zadzika. Pałac pełnił rolę sztabu legionowego. Od 1971 r. mieści się w nim Muzeum Narodowe.

3 Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kielcach
Barokowa świątynia, z pozostałościami stylu romańskiego, zlokalizowana w samym centrum na "Wzgórzu Zamkowym", jeden z najcenniejszych zabytków miasta. Obecnie kościół, dzwonnica oraz wieże sąsiedniego Pałacu Biskupów Krakowskich.

4 Jaskinia Raj Wapienna jaskinia krasowa położona w pobliżu Chęcin w województwie świętokrzyskim na terenie rezerwatu przyrody "Jaskinia Raj", 11 km na południowy zachód od Kielc.

5 Dąb Bartek Dąb szypułkowy chroniony jako pomnik przyrody, rosnący przy drodze w leśnictwie Bartków między Zagnańskiem i Samsonowem (gmina Zagnańsk), w województwie świętokrzyskim.

6 i współczesnych. Mieści się i największa tego typu placówka w Polsce.
Muzeum zabawek powstało w 1979 roku jako Muzeum Zabawkarstwa. Posiada ogromną kolekcję zabawek zarówno historycznych, jak i współczesnych. Mieści się w Kielcach przy placu Wolności 2. Jest to jedna z nielicznych i największa tego typu placówka w Polsce.

7 z wapieni górnodewońskich ma wysokość 295 m n.p.m.
Kadzielnia Kadzielnia, zbudowana z wapieni górnodewońskich ma wysokość 295 m n.p.m. Od 1962 roku znajduje się tu Rezerwat przyrody Kadzielnia. Odkryto tu kilkadziesiąt niewielkich jaskiń.

8 Rezerwat przyrody Biesak-Białogon
Rezerwat przyrody nieożywionej. Powierzchnia: 13,08 ha Rok utworzenia: 1981

9 Muzeum historii kielc Placówka muzealna, działająca
w Kielcach od 1 lutego 2008 roku. W muzeum znajduje się stała ekspozycja zatytułowana „Z dziejów Kielc”. Przedstawia ona historię miasta w średniowieczu, w okresie, kiedy należało do biskupów krakowskich, i w XIX oraz XX wieku, kiedy Kielce stały się stolicą regionu.

10 samsonów Wybudowany w 1641 r. wielki piec w Samsonowie był drugi. Dzięki nowej technologii uzyskiwane z niego żelazo miało postać płynnej masy, a nie gąbczastego, kowalnego kęsa, jak dotychczas. Widoczny na zdjęciu wielki piec w Samsonowie zbudowany został w latach , w czasach Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego.

11 Oblęgorek-dworek sienkiewicza
Muzeum powstało 26 października 1958 roku z inicjatywy dzieci pisarza, córki Jadwigi Korniłowicz i syna Henryka Józefa. W roku 1948 zwrócili się oni do ówczesnego Ministerstwa Kultury i Sztuki aby w dworku tym utworzyć Muzeum Pamiątek po swym ojcu.

12 Tokarnia Celem działania muzeum jest przede wszystkim gromadzenie, ochrona i udostępnianie zabytków kultury ludowej z obszaru województwa świętokrzyskiego, ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa ludowego oraz popularyzacja kultury ludowej.

13 Święty krzyż W miejscu dawnego kultu pogańskiego usytuowano zespół klasztorny Benedyktynów. Według Długosza obiekt powstał w 1006 r. Od średniowiecza miejsce było ośrodkiem kultu związanego z przechowywaniem tu relikwii Krzyża Świętego, stąd nazwa "Święty Krzyż".

14 Gołoborze Gołoborza świętokrzyskie powstały w wyniku wietrzenia późnokambryjskich piaskowców kwarcytowych w okresie czwartorzędu. Procesy te zachodziły w chłodnym klimacie jaki panował na obszarze Polski w plejstocenie.

15 w województwie świętokrzyskim pod Kielcami.
Zamek w chęcinach Zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku, górujący nad miejscowością Chęciny, w województwie świętokrzyskim pod Kielcami.

16 VI a  Zachęcamy do odwiedzenia tych ciekawych miejsc …
Czas na brawa...

17 Źródło: › Kielce, szlakarcheogeo.pl,


Pobierz ppt "Powiat Kielecki Ciekawe miejsca…."

Podobne prezentacje


Reklamy Google