Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Góry Świętokrzyskie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Góry Świętokrzyskie."— Zapis prezentacji:

1 Góry Świętokrzyskie

2 Wybierz interesujący Cię dział
Spis treści Wybierz interesujący Cię dział Mapa mentalna Nocleg Pomoc Źródło:

3 Góry Świętokrzyskie Dąb Bartek Jaskinia Raj Święta Katarzyna ŚPN
Święty Krzyż Kadzielnia Góry Świętokrzyskie Ruiny zamku w Chęcinach Krzemionki Opatowskie Zamek Krzyżtopór Muzeum Wsi Kieleckiej Muzeum Henryka Sienkiewicza

4 Święty Krzyż Święty Krzyż jest drugim co do wielkości masywem Gór Świętokrzyskich. W czasach pogańskich stał się miejscem kultu religijnego. Z tego okresu pochodzą pozostałości kamiennego wału kultowego, usypanego w pierwszych wiekach naszej ery, a rozbudowanego w wiekach VIII-X. Wchodząc na Święty Krzyż od strony Nowej Słupi podąża się w górę tzw. drogą królewską. Brama usytuowana w murze klasztornym, okalającym klasztor pochodzi z XVII wieku i jest zbudowana w stylu późno barokowym.

5 Święta Katarzyna W kościele znajduje się kopia figury św. Katarzyny - oryginalna, zaginęła podczas pożaru w XIX w. Wykonana była z drzewa hebanowego lub cyprysowego. Prawdopodobnie przywieziono ją z północnej Afryki. W pobliżu klasztoru znajduje się niewielka murowana kaplica z końca XVIII w. Wewnątrz na ścianie południowej odczytać można autografy Stefana Żeromskiego i Jana Stróżeckiego wyryte w tynku 2 sierpnia 1882r. Przy kapliczce dwie mogiły: powstańca z 1863r. i partyzanta z II wojny światowej.

6 Dąb Bartek Na terenie Nadleśnictwa Zagnańsk przy drodze z Zagnańska do Samsonowa znajduje się legendarny dąb "Bartek". Wiek jego szacowany jest na około 700 lat. Legendy podają, że odpoczywał pod nim Jan III Sobieski wracając spod Wiednia. Od kilkudziesięciu lat "Bartek" znajduje się pod ścisłą ochroną. Na pniu "Bartka" znajdują się 2 żeliwne figury ukrzyżowanego Chrystusa.

7 Jaskinia Raj Jaskinia Raj znajduje się ok. 11 km na południowy zachód od Kielc przy drodze do Chęcin. Główną atrakcją jaskini jest gąszcz występujących tu bardzo licznie stalaktytów zwanych "makaronami". W jaskini znaleziono szczątki narzędzi z przed lat, kiedy to zamieszkiwał ją człowiek. Zwiedzanie połączone z wizytą w pawilonie - muzeum trwa 45 minut. Niektórzy uważają jaskinię Raj za najładniejszą w Polsce.

8 Świętokrzyski Park Narodowy
Park obejmuje najwyższe pasmo Gór Świętokrzyskich - Łysogóry, z najwyższymi szczytami: Łysicą i Łysą Górą, wschodnią część Pasma Klonowskiego oraz część Pasma Pokrzywiańskiego. Największą osobliwością parku są gołoborza tj. podszczytowe rumowiska głazów kwarcytowych okresu kambryjskiego, pozbawione zazwyczaj roślinności naczyniowej.

9 Kadzielnia Począwszy od XVII wieku w tym i wielu innych miejscach na terenie kielecczyzny wydobywano metodą odkrywkową skały wapienne i inne kruszce. Tutejsze wyrobisko zakończyło działalność w 1962 r. , a na terenie urwisk skalnych 1, 2, 3, 4, postawiono barierki widokowe tworząc tarasy i aleje spacerowe.

10 Ruiny zamku w Chęcinach
Zamek w Chęcinach wzniesiono na grzbiecie skalistego wzgórza, na przełomie XIII i XIV wieku. Pierwsze wzmianki na jego temat sięgają 1306 roku. Twierdza była jednym z miejsc koncentracji wojsk polskich udających się na wojnę z Krzyżakami. Zamek dzieli się na dwie części: starszą (górną), rozciągającą się między dwoma okrągłymi basztami oraz młodszą (dolną), z ostrołukową furtą i czworoboczną basztą, którą dobudowano w XV wieku. Wjazd do zamku prowadził od strony wschodniej przez zwodzony most i wysuniętą przed basztę bramę zabezpieczoną żelazną kratą (tzw. broną), opuszczaną na noc.

11 Zamek Krzyżtopór Zamek "Krzyżtopór" wzniesiony został w latach przez Krzysztofa Ossolińskiego, wojewodę sandomierskiego. Budowniczym zamku był Wawrzyniec Sens. Zamek powstał z kamienia, na planie pięcioboku, z bastionami na narożach. Stał się okazałą rezydencją rodu Ossolińskich i centrum życia kulturalnego. Rzekomo posiadał tyle okien ile dni w roku, tyle pokoi ile tygodni, tyle sal ile miesięcy oraz 4 wieże symbolizujące pory roku, akwarium z morskimi rybami, lustra w stajniach i marmurowe żłoby.

12 Muzeum Henryka Sienkiewicza
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku to XIX-wieczny, pięknie położony eklektyczny pałacyk, zaprojektowany specjalnie dla pisarza przez architekta Hugona Kuderę. Ekspozycja to wierne odtworzenie wnętrz pałacyku z czasów, kiedy mieszkał w nim Henryk Sienkiewicz (lata ). Zobaczyć tu można gabinet, salon, jadalnię, palarnię i sypialnię pisarza. Wyposażenie stanowią oryginalne meble, obrazy, rzeźby, tkaniny i część księgozbioru Sienkiewicza.

13 Muzeum Wsi Kieleckiej Skansen dysponuje prawie 70 ha powierzchni. Planowane jest postawienie 80 obiektów z czego do dziś jest gotowych 30. Skansen jest cały czas rozbudowywany, tak jak na to pozwalają skromne fundusze. Skansen nie jest ograniczony do terenu obecnego województwa. Swoim zasięgiem obejmuje znacznie większy obszar wynikający z więzi kulturowych jakie były w wiekach XVIII i XIX. Wirtualny spacer-

14 Krzemionki Opatowskie
Na terenie województwa świętokrzyskiego, 9 km na północny wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego znajduje się rezerwat archeologiczno - przyrodniczy Krzemionki. Jest to jedna z największych w Europie, doskonale zachowana do dziś kopalnia krzemienia pasiastego, użytkowana w okresie neolitu i wczesnej epoki brązu ( l. p.n.e.). Na terenie znajduje się rekonstrukcja wioski oraz udostępnione do zwiedzania dwa szyby wydobywcze.

15 Nocleg Jako miejsce noclegu proponujemy:
Hotel Qubus **** Apartament Kielce Hotel „Lysogory”*** Hotel Kongresowy - Business & SPA

16 Pomoc Gdy klikniesz w ten guzik przejdziesz do spisu treści.
Gdy klikniesz w ten guzik przejdziesz do mapy mentalnej.


Pobierz ppt "Góry Świętokrzyskie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google