Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Odczytywanie trudnych fragmentów Pisma Świętego:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Odczytywanie trudnych fragmentów Pisma Świętego:"— Zapis prezentacji:

1 Odczytywanie trudnych fragmentów Pisma Świętego:
Nie wolno odczytywać tekstów wyrwanych z kontekstu, gdyż grozi to wyciągnięciem niewłaściwych wniosków, podobnie jak się dzieje w przypadku niedomówień płynących z plotki, bądź z usłyszenia tylko fragmentu rozmowy. Nie można tłumaczyć Biblii bez odniesienia do uwarunkowań historycznych. W Starym Testamencie obowiązywało, m.in. prawo odwetu: „życie za życie, oko za oko, ząb za ząb” (Wj 21,23n), które wyrażało przekonanie, chociaż w formie bardzo surowej, że każda wina będzie ukarana. Stary i Nowy Testament są ze sobą powiązane. „Stary Testament jest nieodłączną częścią Pisma świętego. Jego księgi są natchnione przez Boga i zachowują trwałą wartość, ponieważ Stare Przymierze nigdy nie zostało odwołane” (KKK 121).

2 od „oko za oko, ząb za ząb”
EWOLUCJA MORALNOŚCI od „oko za oko, ząb za ząb” do „zło dobrem zwyciężaj” (Rz 12,21)

3 T: Bóg surowy czy miłosierny
„Stary Testament jest nieodłączną częścią Pisma świętego. Jego księgi są natchnione przez Boga i zachowują trwałą wartość, ponieważ Stare Przymierze nigdy nie zostało odwołane” (KKK 121). I choć na jego kartach można odnaleźć wiele fragmentów mówiących o ludziach dopuszczających się okrucieństwa i brutalności, to Biblia jest księgą dochodzenia do doskonałości, od grzechu do świętości. Zapisane w niej prawdy ukazują, jak Bóg stopniowo wymaga coraz doskonalszej postawy, której pełnia znajduje się w Ewangelii.

4 T: Bóg surowy czy miłosierny
Strony biblijne, które ułatwią czytanie Biblii:

5 T: Bóg surowy czy miłosierny
Praca domowa 1. Napisz, jak rozumiesz drugą z Głównych Prawd Wiary: „Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło karze”. 2. Przeczytaj zdanie z Ewangelii wg św. Mateusza: „Bądźcie wiec wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski” (Mt 5, 48) i na podstawie wiadomości z dzisiejszej katechezy napisz, jak rozumiesz to ewangeliczne wezwanie.


Pobierz ppt "Odczytywanie trudnych fragmentów Pisma Świętego:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google