Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1. 2 3 4 5 Zapisz najważniejsze informacje Cząsteczki wody tworzą na powierzchni elastyczną błonkę, która nie mogłaby powstać, gdyby między cząsteczkami.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1. 2 3 4 5 Zapisz najważniejsze informacje Cząsteczki wody tworzą na powierzchni elastyczną błonkę, która nie mogłaby powstać, gdyby między cząsteczkami."— Zapis prezentacji:

1 1

2 2

3 3

4 4

5 5

6 Zapisz najważniejsze informacje Cząsteczki wody tworzą na powierzchni elastyczną błonkę, która nie mogłaby powstać, gdyby między cząsteczkami nie działały siły, które je ze sobą łączą. Siły, które ją tworzą nazywamy siłami napięcia powierzchniowego. Błona powierzchniowa umożliwia np. napełnianie naczynia wodą nieco powyżej jego brzegów. Zjawisko napięcia powierzchniowego umożliwia tworzenie się kropel wody w kształcie kulistym. Wówczas błona powierzchniowa ma mniejszą powierzchnię. Dzięki temu ciecz poza naczyniem może przybierać postać kropli. Błona powierzchniowa otaczająca kroplę wody bywa niebezpieczna dla owadów. Owad aby się napić musi pokonać opór błony i zanurzyć w kropli swoją głowę. Jeśli owad jest wilgotny, a kropla duża, to woda może otoczyć owada (lub jego głowę), a błona zablokuje mu dostęp powietrza. 6

7 Jak korzystać ze środków higieny i czystości, a nie szkodzić środowisku Detergenty zmniejszają napięcie powierzchniowe wody, dzięki czemu ułatwione staje się zwilżanie cząsteczek brudu przez wodę i wypłukuje się je łatwiej z zabrudzonych tkanin (czyli potocznie mówiąc – robimy pranie). Przy zakupie środków czystości należy kierować się ich składem podanym na opakowaniu. Należy stosować tylko minimalną ilość środków czystości. Kupować tylko te środki, które ulegają biodegradacji. Każdy powinien wiedzieć, że detergenty przedostają się do wód powierzchniowych i działają niszcząco na nasze środowisko. 7

8 8

9 9


Pobierz ppt "1. 2 3 4 5 Zapisz najważniejsze informacje Cząsteczki wody tworzą na powierzchni elastyczną błonkę, która nie mogłaby powstać, gdyby między cząsteczkami."

Podobne prezentacje


Reklamy Google