Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

M AKROSKOPOWE WŁAŚCIWOŚCI MATERII A JEJ BUDOWA MIKROSKOPOWA DZIAŁ 4.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "M AKROSKOPOWE WŁAŚCIWOŚCI MATERII A JEJ BUDOWA MIKROSKOPOWA DZIAŁ 4."— Zapis prezentacji:

1 M AKROSKOPOWE WŁAŚCIWOŚCI MATERII A JEJ BUDOWA MIKROSKOPOWA DZIAŁ 4

2 T EMAT : G AZY JAKO UKŁADY PRAWIE SWOBODNYCH CZĄSTECZEK. Gazy nie mają określonego kształtu, ani objętości i wypełniają cały zbiornik.

3 Model gazu doskonałego: ilość molekuł, z których składa się gaz jest bardzo duża, odległości między cząsteczkami są bardzo duże w porównaniu z ich rozmiarami, cząstki traktujemy jako bezwymiarowe punkty, cząsteczki poza zderzeniami nie oddziałują ze sobą,

4 cząsteczki znajdują się w ciągłym chaotycznym ruchu, jednak od zderzenia do zderzenia poruszają się ruchem jednostajnym prostoliniowym, średnia energia kinetyczna wszystkich cząsteczek jest proporcjonalna do temperatury gazu.

5 Doświadczenia potwierdzające słuszność modelu gazu doskonałego: dyfuzja, parowanie, ruchy Browna.

6 T EMAT : C IECZE JAKO UKŁADY ODDZIAŁUJĄCYCH Z SOBĄ CZĄSTECZEK. Ciecze nie mają określonego kształtu, ale mają określoną objętość. Cząsteczki cieczy oddziałują między sobą, świadczy o tym fakt, że rozlana ciecz tworzy krople i plamy.

7 R YS. 1

8 S IŁY NAPIĘCIA POWIERZCHNIOWEGO Powierzchnia cieczy w naczyniu jest płaska a powierzchnia kropli kulista w wyniku działania sił między cząsteczkami tworzącymi warstwę powierzchniową. Siły te nazywamy siłami napięcia powierzchniowego.

9 S IŁY SPÓJNOŚCI I SIŁY PRZYLEGANIA Siłami spójności nazywamy siły oddziaływania międzycząsteczkowego tylko między cząsteczkami cieczy. Siłami przylegania nazywamy siły oddziaływania międzycząsteczkowego między cząsteczkami cieczy i cząsteczkami ścianek naczynia.

10 M ENISK WYPUKŁY Siły spójności są większe niż siły przylegania.

11 M ENISK WKLĘSŁY Siły przylegania są większe niż siły spójności.

12 Z ADANIE DOMOWE Jak powstają bańki mydlane? Co to są siły lepkości?

13 KONIEC www.fizyka.iss.com.pl


Pobierz ppt "M AKROSKOPOWE WŁAŚCIWOŚCI MATERII A JEJ BUDOWA MIKROSKOPOWA DZIAŁ 4."

Podobne prezentacje


Reklamy Google