Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Unikanie zagrożeń w sieci

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Unikanie zagrożeń w sieci"— Zapis prezentacji:

1 Unikanie zagrożeń w sieci
Informatyka Unikanie zagrożeń w sieci

2 Cele lekcji Podczas tej lekcji nauczysz się:
– jakie są wady i zalety Internetu; – jakie usługi oferuje Internet; – jak ocenić, czy ktoś jest uzależniony od Internetu; – jak unikać zagrożeń związanych z Internetem; – jak rozpoznać strony, które zawierają treści szkodliwe społecznie i zabronione prawnie. Wiedza Uczeń potrafi: -wymienić wady i zalety korzystania z Internetu; -wymienić usługi oferowane przez Internet; -podać definicje uzależnienia i wirusa komputerowego; -wymienić zagrożenia wynikające z szybkiego rozwoju IT. Umiejętności -ocenić, czy ktoś jest uzależniony od komputera; -unikać zagrożeń związanych z Internetem (wirusy, treści szkodliwe, kontakty z anonimowymi osobami); -rozpoznać i wskazać, jakie strony zawierają treści szkodliwe społecznie i zabronione prawnie.

3 Przegląd zagadnień Usługi oferowane przez Internet.
Wiarygodność informacji i anonimowość w sieci. Bezpieczeństwo danych i wirusy komputerowe. Wpływ uzależnienia od komputera na nasze zdrowie. Szkodliwe treści publikowane w Internecie. Przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią.

4 Usługi oferowane przez Internet
Serwisy informacyjne. Poczta elektroniczna. Udostępnianie plików FTP. Grupy dyskusyjne i fora internetowe. Czaty. Komunikatory. Bankowość elektroniczna. Sklepy on-line i aukcje internetowe.

5 Usługi oferowane przez Internet
Serwis informacyjny www

6 Usługi oferowane przez Internet
Pobieranie plików z serwera FTP

7 Usługi oferowane przez Internet
Poczta elektroniczna

8 Usługi oferowane przez Internet
Grupy dyskusyjne

9 Usługi oferowane przez Internet
Komunikator

10 Usługi oferowane przez Internet
Bankowość elektroniczna

11 Usługi oferowane przez Internet
Aukcje internetowe

12 Wiarygodność informacji i anonimowość w sieci
Prawie za każdą z usług i możliwości Internetu stoi zagrożenie, którego musimy unikać. Jednym z podstawowych zagrożeń jest anonimowość w sieci i niewiarygodność danych. Każdy może umieścić w sieci dowolną informację pod dowolną nazwą. Dlatego trzeba z rozsądkiem podchodzić do zamieszczanych w Internecie informacji.

13 Bezpieczeństwo danych i wirusy komputerowe
Przesyłanie danych i pobieranie plików z Internetu zawsze wiąże się z ryzykiem zainfekowania komputera wirusem komputerowym. Wirus komputerowy to zazwyczaj prosty program komputerowy, który w celowy sposób powiela się bez zgody użytkownika i wykonuje niezgodne z jego wolą operacje, jak kasowanie plików, uszkadzanie systemu, wykradanie haseł, numerów kart kredytowych, udostępnianie zasobów, itp. Wirusy rozprzestrzeniają się najczęściej przez pocztę elektroniczną oraz złośliwie napisane witryny internetowe, wykorzystujące słabe zabezpieczenia systemów komputerowych oraz niedoświadczenie i beztroskę użytkowników.

14 Bezpieczeństwo danych i wirusy komputerowe
Techniki zabezpieczania komputera obejmują: instalację uaktualnień do systemu i oprogramowania; instalację i uaktualnienia oprogramowania antywirusowego; stosowanie zabezpieczeń typu zapora firewall; nie pobieranie plików od nieznanych użytkowników i niepewnych witryn; nie otwieranie poczty od nieznanych użytkowników.

15 Bezpieczeństwo danych i wirusy komputerowe
Łącze do witryny z uaktualnieniami do systemu Windows.

16 Bezpieczeństwo danych i wirusy komputerowe
Włącz zaporę dla wszystkich połączeń sieciowych. W Panelu sterowania otwórz aplet Zapora systemu Windows.

17 Wpływ uzależnienia od komputera na nasze zdrowie
Ciągłe przebywanie przed komputerem może mieć wpływ na zdrowie i powodować uzależnienie. Objawy uzależnienia: włączanie komputera, nawet gdy nie jest to konieczne; niechęć do kontaktów z otoczeniem; oderwanie od rzeczywistości; zaniedbywanie innych obowiązków na rzecz zabawy z komputerem. Wpływ na zdrowie: pogorszenie wzroku; otyłość; zmniejszenie odporności na choroby; brak kondycji fizycznej.

18 Szkodliwe treści publikowane w Internecie
Czas spędzany przed komputerem w Internecie powinien być rozsądnie wykorzystywany. Wiele stron internetowych zawiera kontrowersyjne treści i nieprawdziwe informacje, należy też ostrożnie podchodzić do znajomości zawieranych przez Internet. Edukacyjne gry komputerowe pozwalają na przyswajanie wielu pożytecznych wiadomości oraz usprawnianie umiejętności logicznego myślenia i poprawnego kojarzenia. Gry pełne przemocy mają zły wpływ na rozwój i funkcjonowanie psychiki. Używając komunikatorów, czy rozmawiając na czatach często nie wiemy, z kim naprawdę rozmawiamy, może to być na przykład osoba, która chce nas krzywdzić. Pamiętajmy, aby o spotkaniach ze znajomymi z Internetu powiadamiać rodziców, podając miejsce i czas.

19 Podsumowanie Usługi oferowane przez Internet.
Wiarygodność informacji i anonimowość w sieci. Bezpieczeństwo danych i wirusy komputerowe. Wpływ uzależnienia od komputera na nasze zdrowie. Szkodliwe treści publikowane w Internecie.


Pobierz ppt "Unikanie zagrożeń w sieci"

Podobne prezentacje


Reklamy Google