Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Unikanie zagrożeń w sieci Informatyka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Unikanie zagrożeń w sieci Informatyka."— Zapis prezentacji:

1 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Unikanie zagrożeń w sieci Informatyka

2 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Cele lekcji Podczas tej lekcji nauczysz się: – jakie są wady i zalety Internetu; – jakie usługi oferuje Internet; – jak ocenić, czy ktoś jest uzależniony od Internetu; – jak unikać zagrożeń związanych z Internetem; – jak rozpoznać strony, które zawierają treści szkodliwe społecznie i zabronione prawnie.

3 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Przegląd zagadnień Usługi oferowane przez Internet. Wiarygodność informacji i anonimowość w sieci. Bezpieczeństwo danych i wirusy komputerowe. Wpływ uzależnienia od komputera na nasze zdrowie. Szkodliwe treści publikowane w Internecie.

4 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Usługi oferowane przez Internet Serwisy informacyjne. Poczta elektroniczna. Udostępnianie plików FTP. Grupy dyskusyjne i fora internetowe. Czaty. Komunikatory. Bankowość elektroniczna. Sklepy on-line i aukcje internetowe.

5 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Usługi oferowane przez Internet Serwis informacyjny www

6 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Usługi oferowane przez Internet Pobieranie plików z serwera FTP

7 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Usługi oferowane przez Internet Poczta elektroniczna

8 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Usługi oferowane przez Internet Grupy dyskusyjne

9 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Usługi oferowane przez Internet Komunikator

10 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Usługi oferowane przez Internet Bankowość elektroniczna

11 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Usługi oferowane przez Internet Aukcje internetowe

12 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Wiarygodność informacji i anonimowość w sieci Prawie za każdą z usług i możliwości Internetu stoi zagrożenie, którego musimy unikać. Jednym z podstawowych zagrożeń jest anonimowość w sieci i niewiarygodność danych. Każdy może umieścić w sieci dowolną informację pod dowolną nazwą. Dlatego trzeba z rozsądkiem podchodzić do zamieszczanych w Internecie informacji.

13 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Bezpieczeństwo danych i wirusy komputerowe Przesyłanie danych i pobieranie plików z Internetu zawsze wiąże się z ryzykiem zainfekowania komputera wirusem komputerowym. Wirus komputerowy to zazwyczaj prosty program komputerowy, który w celowy sposób powiela się bez zgody użytkownika i wykonuje niezgodne z jego wolą operacje, jak kasowanie plików, uszkadzanie systemu, wykradanie haseł, numerów kart kredytowych, udostępnianie zasobów, itp. Wirusy rozprzestrzeniają się najczęściej przez pocztę elektroniczną oraz złośliwie napisane witryny internetowe, wykorzystujące słabe zabezpieczenia systemów komputerowych oraz niedoświadczenie i beztroskę użytkowników.

14 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Bezpieczeństwo danych i wirusy komputerowe Techniki zabezpieczania komputera obejmują: –instalację uaktualnień do systemu i oprogramowania; –instalację i uaktualnienia oprogramowania antywirusowego; –stosowanie zabezpieczeń typu zapora firewall; –nie pobieranie plików od nieznanych użytkowników i niepewnych witryn; –nie otwieranie poczty e-mail od nieznanych użytkowników.

15 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Bezpieczeństwo danych i wirusy komputerowe Łącze do witryny z uaktualnieniami do systemu Windows.

16 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Bezpieczeństwo danych i wirusy komputerowe W Panelu sterowania otwórz aplet Zapora systemu Windows. Włącz zaporę dla wszystkich połączeń sieciowych.

17 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Wpływ uzależnienia od komputera na nasze zdrowie Ciągłe przebywanie przed komputerem może mieć wpływ na zdrowie i powodować uzależnienie. Objawy uzależnienia: –włączanie komputera, nawet gdy nie jest to konieczne; –niechęć do kontaktów z otoczeniem; –oderwanie od rzeczywistości; –zaniedbywanie innych obowiązków na rzecz zabawy z komputerem. Wpływ na zdrowie: –pogorszenie wzroku; –otyłość; –zmniejszenie odporności na choroby; –brak kondycji fizycznej.

18 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Szkodliwe treści publikowane w Internecie Czas spędzany przed komputerem w Internecie powinien być rozsądnie wykorzystywany. Wiele stron internetowych zawiera kontrowersyjne treści i nieprawdziwe informacje, należy też ostrożnie podchodzić do znajomości zawieranych przez Internet. Edukacyjne gry komputerowe pozwalają na przyswajanie wielu pożytecznych wiadomości oraz usprawnianie umiejętności logicznego myślenia i poprawnego kojarzenia. Gry pełne przemocy mają zły wpływ na rozwój i funkcjonowanie psychiki. Używając komunikatorów, czy rozmawiając na czatach często nie wiemy, z kim naprawdę rozmawiamy, może to być na przykład osoba, która chce nas krzywdzić. Pamiętajmy, aby o spotkaniach ze znajomymi z Internetu powiadamiać rodziców, podając miejsce i czas.

19 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Podsumowanie Usługi oferowane przez Internet. Wiarygodność informacji i anonimowość w sieci. Bezpieczeństwo danych i wirusy komputerowe. Wpływ uzależnienia od komputera na nasze zdrowie. Szkodliwe treści publikowane w Internecie.


Pobierz ppt "Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Unikanie zagrożeń w sieci Informatyka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google