Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przyroda Ślężańskiego Parku Krajobrazowego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przyroda Ślężańskiego Parku Krajobrazowego"— Zapis prezentacji:

1 Przyroda Ślężańskiego Parku Krajobrazowego
Opracowała klasa VI b pod kierunkiem nauczyciela informatyki

2 Nasza planeta Ziemia jest miejscem, gdzie rozwija się niesamowita przyroda – flora i fauna. Od morza po góry spotykamy rozmaite zjawiska przyrodnicze, które wprawiają nas w zachwyt.

3 Jednym z takich miejsc jest...

4 Ślężański Park Krajobrazowy

5 Ślężański Park Krajobrazowy
został utworzony uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu z dnia 8 czerwca 1988 roku, utworzono go w celu ochrony i zachowania środowiska przyrodniczo – krajobrazowego Masywu Ślęży, ogólna powierzchnia Parku wynosi ha i otuliny ha – razem ha.

6 Charakterystyczną cechą wyróżniającą Park już z daleka jest góra Ślęża.

7 Ślęża Ślęża (718 m n.p.m.) stanowiła niegdyś celtycki kultowy ośrodek służący czci słońca. Świadczą o tym m.in. kamienne kręgi znalezione na szczycie, kamienne wizerunki zwierzęce i ludzkie oraz nieupostaciowione przedstawienia bóstw.

8 Na szczycie Ślęży Na Ślęży można spotkać bardzo wiele ciekawych miejsc. Sam wierzchołek zwieńczony nowoczesną wieżą przekaźnikową, mieści oprócz tego schronisko, zabytkowy kościół NMP i wieżę widokową, z której rozciąga się wspaniała panorama.

9

10 Kościół Najświętszej Marii Panny

11 Zabytki odnalezione na wzgórzach Masywu Ślęży pochodzą z różnych epok, m.in.: okresu funkcjonowania kultury łużyckiej, epoki żelaza, okresu lateńskiego (kultury Celtów), czy epoki średniowiecza – po którym zabytki zachowały się w największej liczbie.

12

13 Rzeźby kultowe Jednymi z ciekawszych zabytków Ślężańskiego Parku Krajobrazowego są rzeźby kultowe: niedźwiedź mnich grzyb panna z rybą

14 Niedźwiedź

15 Mnich

16 Grzyb

17 Obecnie żadna z rzeźb nie znajduje się w miejscu pierwotnego ustawienia. Jako atrakcja turystyczna zostały one umieszczone przy szlakach turystycznych i najczęściej zwiedzanych miejscach, m.in. kościołach (św. Jakuba i sanktuarium św. Anny).

18 Rezerwaty przyrody Na terenie Parku znajduje się kilka rezerwatów przyrody: Łąka Sulistrowicka z cennymi okazami roślin chronionych, Góra Radunia, Góra Ślęża z zabytkami archeologicznymi i rezerwat archeologiczny w Będkowicach. Istnieje też zespół przyrodniczo - krajobrazowy Skalna na zboczach Ślęży.

19

20 Łąka Sulistrowicka Jest to rezerwat florystyczny położony powyżej wsi Sulistrowiczki. Przez teren rezerwatu przepływają dwa strumyki, a jego flora odznacza się znacznym bogactwem gatunkowym. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni rośnie tu 20 prawnie chronionych gatunków roślin naczyniowych.

21 Kosaciec syberyjski

22 Lilia złotogłów

23 Storczyk

24 Góra Radunia Szata roślinna tego rezerwatu charakteryzuje się obecnością rzadkich i chronionych gatunków roślin naczyniowych i paproci jak również specyficznymi zbiorowiskami (np. zespół zanokcicy klinowatej – złożony z bardzo rzadkich paproci serpentynitowych).

25 Góra Ślęża Jest to rezerwat utworzony głównie ze względu na ochronę zabytków historycznych i walorów krajobrazowych. Cenny jest tu fragment lasu liściastego z okazami starych drzew (buki, jawory, wiązy) i dość bogatym runem.

26 Skansen w Będkowicach Niedaleko wsi Będkowice znajduje się rezerwat archeologiczny. Obejmuje on wczesnośredniowieczny zespół osadniczy, który składa się z cmentarzyska kurhanowego i grodziska.

27

28 Rezerwat Skalna Skala to rezerwat przyrodniczo-krajobrazowy, który chroni grupę skał na południowo-zachodnim zboczu góry Ślęży o pow. 32,87 ha. Na jego wartość przyrodniczą składają się głównie walory geologiczne.

29 Szlaki turystyczne W ŚPK znajdują się szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności, krótko i długodystansowe. Najważniejsze z nich to:  szlak żółty: Sobótka – Ślęża  szlak czerwony: Sobótka – Ślęża  szlak niebieski: Sobótka (Górka) – Ślęża  szlak żółty: Przełęcz Tąpadła – Ślęża  szlak czarny: wokół Ślęży

30 Turystyka rowerowa Na terenie Parku wytyczone są również trasy rowerowe dla przybywających tu coraz liczniej miłośników tej formy wypoczynku.

31 Sporty zimowe Amatorzy narciarstwa i snowboardu mogą doskonalić swoje umiejętności na stoku Radunia wyposażonym w wyciąg orczykowy. Natomiast mniej zaawansowani narciarze mają możliwość potrenować na łagodniejszym stoku Gozdnicy zwanym ''Janosikiem''. Obok którego zorganizowany jest stok dla saneczkarzy.

32 Do innych atrakcji Ślężańskiego Parku Krajobrazowego zaliczyć możemy:
Sulistrowice Sulistrowiczki Przełęcz Tąpadła

33 Sulistrowice Sulistrowice to stara wieś, w której pobliżu usytuowany jest park krajobrazowy utworzony blisko 100 lat temu z ciekawą kompozycją roślinno-wodną zwany Parkiem Weneckim. Tutaj mieści się również urokliwy kościół pod wezwaniem Matki Bożej Dobrej Rady.

34 Park Wenecja

35 Kościół

36 Sulistrowiczki Tu mieszkańcy i przyjezdni znajdą spokój, kontakt z naturą, czyste powietrze, a w okresie letnim miejsce do wypoczynku nad wodą zalewu.

37 Przełęcz Tąpadła Przełęcz Tąpadła stała się ostatnio miejscem weekendowych wypadów mieszkańców Wrocławia.

38 Źródła: www.sobotka.pl www.sp1sobotka.pl www.sudety.info.pl


Pobierz ppt "Przyroda Ślężańskiego Parku Krajobrazowego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google