Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GMO W ROLNICTWIE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GMO W ROLNICTWIE."— Zapis prezentacji:

1 GMO W ROLNICTWIE

2 GMO - to nie zwykłe krzyżówki, lecz organizmy, które samoistnie NIGDY nie pojawiłyby się w naturze (np. geny skorpiona wprowadzono do kukurydzy), - twory niedostatecznie przebadane.

3 GMO NA POLACH - odporne na insekty, czyli roślina sama produkuje substancję trującą dla szkodników, jak i innych, także pożytecznych organizmów żyjących na danym terenie, - wytrzymałe na pestycydy, czyli roślina ma wbudowany gen odporności na opryski chemiczne, - wspiera wielkoobszarowe rolnictwo monokulturowe.

4 NIEOPŁACALNE GMO - plony z upraw GMO (m.in. kukurydzy) nie są wyższe od plonów z upraw tradycyjnych, - wzrost zużycia środków chemicznych (z powodu np. uodparniania się chwastów i szkodników), - brak rynków zbytu, - niższe ceny skupu plonów GMO.

5 UZALEŻNIENIE OD PRODUCENTÓW GMO
PUŁAPKA GMO - UZALEŻNIENIE OD PRODUCENTÓW GMO - GMO rozprzestrzenia się w niekontrolowany sposób w środowisku naturalnym, zanieczyszczając pola z tradycyjnymi uprawami, - producenci GMO wytyczają rolnikom procesy o naruszenie praw patentowych i kradzież nasion, nawet przypadku niezamierzonego skażenia pól, - umowy patentowe zabraniają rolnikom zachowywać nasiona na kolejne wysiewy i obligują ich do stosowania środków chemicznych, których producentami są z reguły producenci nasion GMO.

6 NIEPOTRZEBNE GMO - rolnicy nie muszą stawać się zależni od ponadnarodowych koncernów, na świecie gwałtownie rośnie zapotrzebowanie na produkty pochodzące z upraw wolnych od GMO, - GMO nie rozwiązuje problemu głodu, - GMO nie sprawdza się w obliczu zmian klimatu.

7 RÓŻNORODNOŚĆ BIOLOGICZNA W ROLNICTWIE
- uprawa tradycyjnych gatunków roślin przyczynia się do wzmacniania lokalnego rolnictwa, - tradycyjne gatunki roślin wykazują duże zdolności adaptacyjne w obliczu zmian klimatu, a rozwój ich upraw stanowi odpowiedź na problem głodu.

8 ROLNICTWO W POLSCE - 90% gospodarstw do 15 ha, które stanowią 50% obszarów rolnych, - nadal cenione za uprawę rodzimych, tradycyjnych odmian, na które rośnie popyt w kraju i zagranicą, - model rolnictwa GMO jest zagrożeniem dla rozdrobnionego, zróżnicowanego rolnictwa w Polsce.

9 ROLNICTWO W POLSCE - CO DALEJ?
- zakaz upraw i obrotu kukurydzą GMO oraz kolejne zakazy w przypadku dopuszczania na rynki europejskie innych gatunków GMO jedynym zabezpieczeniem polskiej wsi, - sześć krajów Unii Europejskiej, w tym takie potęgi rolne jak Francja i Niemcy, w obronie charakteru i opłacalności rodzimego rolnictwa wprowadziły zakazy upraw i obrotu kukurydzą oraz innymi gatunkami GMO na swoim terytorium.

10 W prezentacji wykorzystano m.in. dane z raportów i opracowań:
ENCODE Project – the United States National Human Genome Research Institute, Agriculture & Food, Who Benefits from GM Crops? The Rise in Pesticide Use – Friends of the Earth, Failure to Yield – Union of Concerned Scientists, IAASTD, International Assessment of Agricultural Knowledge, Science and Technology for Development – ONZ, Bank Światowy, Problem: Bezpieczeństwo a zmiany klimatu, Rozwiązanie: Różnorodność biologiczna – Greenpeace, Testimonies of Contamination – Greenpeace. Więcej informacji: Kontakt: Joanna Miś,


Pobierz ppt "GMO W ROLNICTWIE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google