Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pierwsza pomoc ukąszenia, użądlenia, pogryzienia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pierwsza pomoc ukąszenia, użądlenia, pogryzienia."— Zapis prezentacji:

1 Pierwsza pomoc ukąszenia, użądlenia, pogryzienia

2 Następstwem ukąszeń, użądleń i pogryzień są rany kąsane lub zatrute
Następstwem ukąszeń, użądleń i pogryzień są rany kąsane lub zatrute. Obrażenia te stanowią niebezpieczeństwo ze względu na możliwość łatwego zakażenia przez bakterie lub jady, które wnikają do rany. Użądlenia w okolicach w jamy ustnej, policzków, szyi mogą doprowadzić do niedrożności górnych dróg oddechowych(szczególnie u osób uczulonych na jady owadów).

3 Ukąszenia przez węża Jedynym jadowitym wężem żyjącym na wolności na terenie całej Polski jest żmija zygzakowata. Najczęstszym miejscem ukąszeń przez węże jest stopa lub łydka. PO UKĄSZENIU NIE WOLNO WYSYSAĆ KRWI I!!!

4 Objawy ukąszenia Dwie punktowe rany(miejsca ukąszenia)
Obrzęk, zaczerwienienie, bolesność w miejscu ukąszenia Przyspieszenie tętna i oddechu Pocenie się Uczucie śmiertelnego lęku Drgawki Nudności i wymioty Ogólne osłabienie

5 Pierwsza pomoc przy ukąszeniu przez węża:
zalecić pozostanie w spoczynku, najlepiej w pozycji horyzontalnej; ranę pozostawić otwartą; zwalczać wstrząs; okryć poszkodowanego i jak najszybciej zapewnić poszkodowanemu fachową pomoc medyczną; w przypadku ukąszeń przez węże niejadowite, postępować jak przy ranie kąsanej.

6 Użądlenia przez owady Pojedyncze użądlenia przez owadów(pszczoły, osy, szerszenia) nie są niebezpieczne. Należy jednak pamiętać o tym że wrażliwość na jad owadów jest zróżnicowana(niektóre osoby są na niego uczulone). Szczególnie niebezpieczne są użądlenia w okolicy szyi, języka, gardła oraz policzków. Mogą one powodować obrzęk błony śluzowej, krtani i zatkanie dróg oddechowych.

7 Objawy użądlenia silny ostry, piekący ból Zaczerwienienie obrzęk
Objawy u osób uczulonych: Dreszcze Podwyższona temperatura ciała Bóle i zawroty głowy Przyspieszenie tętna Duszności zaburzenia oddychania

8 Pierwsza pomoc przy użądleniach:
jeżeli pozostał żądło – usunąć je umyć miejsce użądlenia wodą z mydłem - zastosować okład z lodu na użądlone miejsce (złagodzi to ból i obrzęk) profilaktycznie można podać wapno do wypicia w przypadku użądlenia w język bądź usta – podać poszkodowanemu kostkę ludu do ssania (zmniejszy to ból oraz obrzęk) oraz jak najszybciej udać się do lekarza obserwować poszkodowanego w przypadku podejrzenia wystąpienia wstrząsu – wezwać pogotowie ratunkowe

9 Pamiętaj! Przy usuwaniu kleszcza należy chwycić za odwłok bardzo blisko skóry i wyciągnąć zdecydowaną ruchem ku górze oraz w bok. Nie wolno go wyciskać i wykręcać oraz smarować tłuszczem czy spirytusem. Kleszcze są nosicielami wirusów brucelozy i odkleszczowego zapalenia opon mózgowych. Każde zaczerwienienie, spuchnięcie miejsce po ukąszeniu kleszcza wymaga konsultacji lekarskiej.

10 ugryzienia Są niebezpieczne ze względu na ogromne ryzyko zakażeniu znajdującymi się w paszczy zwierzęcia licznymi bakteriami, które przenikają do rany. Szczególnie groźne jest zakażenie wścieklizną. Ranom kąsanym towarzyszy ból i krwawienie.

11 Pierwsza pomoc przy ugryzieniach:
Ochronić własne ręce poprzez założenie lateksowych lub gumowych rękawiczek. Przemyć ranę wodą z mydłem (powinno trwać minimum 5 minut; najlepiej mydło szare, bez dodatków zapachowych i barwników) Założyć jałowy opatrunek, jeśli rana krwawi należy ucisnąć bezpośrednio ranę. Po ustaniu krwawienia należy opatrunek luźno przymocować Skontaktować się z lekarzem.

12 Typowe objawy zakażenia wścieklizną:
Gorączka ból głowy i mięśni Wymioty Ślinotok złe samopoczucie, a po nim niekontrolowane podniecenie bolesne skurcze mięśni gardła, które uniemożliwia picie mimo pragnienia.

13 Po czym możemy poznać zwierzę ze wścieklizną?
nietypowe zachowanie np.. nietoperz (nocne zwierzę) pojawia się w dzień i szuka kontaktu z ludźmi niestabilny chód dezorientacja nienaturalnie wyglądająca sierść ślinienie się toczenie piany z pyska Nie wolno takiego zwierzęcia łapać, ani dotykać. Należy powiadomić służby leśne, sołtysa, zakład ochrony zdrowia, policje, straż miejską.

14 Pamiętaj!!! Nie wolno pod żadnym pozorem dotykać napotkanych w parku, lesie czy na łące zdechłych zwierząt. Mogą być zarażone wścieklizną, a wirus może nadal znajdować się w ich ciele.

15 podsumowanie Wielu ukąszeń, pogryzień i ukąszeń można uniknąć. Zazwyczaj zwierzę ta i owady nie atakują człowieka jeśli nie zostają sprowokowane lub zranione. Rany kąsane i zatrute najlepiej ulegają zakażeniu. Ratownik udzielający pierwszej pomocy powinien okresowo sprawdzać stan ogólny poszkodowanego i być przygotowany do rozpoczęcia czynności resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Powinien również zebra c informacje o okolicznościach powstania obrażenia.

16 Pytania ????


Pobierz ppt "Pierwsza pomoc ukąszenia, użądlenia, pogryzienia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google