Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pierwsza pomoc ukąszenia, użądlenia, pogryzienia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pierwsza pomoc ukąszenia, użądlenia, pogryzienia."— Zapis prezentacji:

1 Pierwsza pomoc ukąszenia, użądlenia, pogryzienia

2 Następstwem ukąszeń, użądleń i pogryzień są rany kąsane lub zatrute. Obrażenia te stanowią niebezpieczeństwo ze względu na możliwość łatwego zakażenia przez bakterie lub jady, które wnikają do rany. Użądlenia w okolicach w jamy ustnej, policzków, szyi mogą doprowadzić do niedrożności górnych dróg oddechowych(szczególnie u osób uczulonych na jady owadów).

3 Jedynym jadowitym wężem żyjącym na wolności na terenie całej Polski jest żmija zygzakowata. Najczęstszym miejscem ukąszeń przez węże jest stopa lub łydka. PO UKĄSZENIU NIE WOLNO WYSYSAĆ KRWI I!!!

4  Dwie punktowe rany(miejsca ukąszenia)  Obrzęk, zaczerwienienie, bolesność w miejscu ukąszenia  Przyspieszenie tętna i oddechu  Pocenie się  Uczucie śmiertelnego lęku  Drgawki  Nudności i wymioty  Ogólne osłabienie

5  zalecić pozostanie w spoczynku, najlepiej w pozycji horyzontalnej;  ranę pozostawić otwartą;  zwalczać wstrząs;  okryć poszkodowanego i jak najszybciej zapewnić poszkodowanemu fachową pomoc medyczną;  w przypadku ukąszeń przez węże niejadowite, postępować jak przy ranie kąsanej.

6 Pojedyncze użądlenia przez owadów(pszczoły, osy, szerszenia) nie są niebezpieczne. Należy jednak pamiętać o tym że wrażliwość na jad owadów jest zróżnicowana(niektóre osoby są na niego uczulone). Szczególnie niebezpieczne są użądlenia w okolicy szyi, języka, gardła oraz policzków. Mogą one powodować obrzęk błony śluzowej, krtani i zatkanie dróg oddechowych.

7  silny ostry, piekący ból  Zaczerwienienie  obrzęk Objawy u osób uczulonych:  Dreszcze  Podwyższona temperatura ciała  Bóle i zawroty głowy  Przyspieszenie tętna  Duszności zaburzenia oddychania

8  jeżeli pozostał żądło – usunąć je  umyć miejsce użądlenia wodą z mydłem - zastosować okład z lodu na użądlone miejsce (złagodzi to ból i obrzęk)  profilaktycznie można podać wapno do wypicia  w przypadku użądlenia w język bądź usta – podać poszkodowanemu kostkę ludu do ssania (zmniejszy to ból oraz obrzęk) oraz jak najszybciej udać się do lekarza  obserwować poszkodowanego  w przypadku podejrzenia wystąpienia wstrząsu – wezwać pogotowie ratunkowe

9 Przy usuwaniu kleszcza należy chwycić za odwłok bardzo blisko skóry i wyciągnąć zdecydowaną ruchem ku górze oraz w bok. Nie wolno go wyciskać i wykręcać oraz smarować tłuszczem czy spirytusem. Kleszcze są nosicielami wirusów brucelozy i odkleszczowego zapalenia opon mózgowych. Każde zaczerwienienie, spuchnięcie miejsce po ukąszeniu kleszcza wymaga konsultacji lekarskiej.

10 Są niebezpieczne ze względu na ogromne ryzyko zakażeniu znajdującymi się w paszczy zwierzęcia licznymi bakteriami, które przenikają do rany. Szczególnie groźne jest zakażenie wścieklizną. Ranom kąsanym towarzyszy ból i krwawienie.

11  Ochronić własne ręce poprzez założenie lateksowych lub gumowych rękawiczek.  Przemyć ranę wodą z mydłem (powinno trwać minimum 5 minut; najlepiej mydło szare, bez dodatków zapachowych i barwników)  Założyć jałowy opatrunek, jeśli rana krwawi należy ucisnąć bezpośrednio ranę.  Po ustaniu krwawienia należy opatrunek luźno przymocować  Skontaktować się z lekarzem.

12  Gorączka  ból głowy i mięśni  Wymioty  Ślinotok  złe samopoczucie, a po nim niekontrolowane podniecenie  bolesne skurcze mięśni gardła, które uniemożliwia picie mimo pragnienia.

13  nietypowe zachowanie np.. nietoperz (nocne zwierzę) pojawia się w dzień i szuka kontaktu z ludźmi  niestabilny chód  dezorientacja  nienaturalnie wyglądająca sierść  ślinienie się  toczenie piany z pyska Nie wolno takiego zwierzęcia łapać, ani dotykać. Należy powiadomić służby leśne, sołtysa, zakład ochrony zdrowia, policje, straż miejską.

14 Nie wolno pod żadnym pozorem dotykać napotkanych w parku, lesie czy na łące zdechłych zwierząt. Mogą być zarażone wścieklizną, a wirus może nadal znajdować się w ich ciele.

15 Wielu ukąszeń, pogryzień i ukąszeń można uniknąć. Zazwyczaj zwierzę ta i owady nie atakują człowieka jeśli nie zostają sprowokowane lub zranione. Rany kąsane i zatrute najlepiej ulegają zakażeniu. Ratownik udzielający pierwszej pomocy powinien okresowo sprawdzać stan ogólny poszkodowanego i być przygotowany do rozpoczęcia czynności resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Powinien również zebra c informacje o okolicznościach powstania obrażenia.

16


Pobierz ppt "Pierwsza pomoc ukąszenia, użądlenia, pogryzienia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google