Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ciała obce w nosie lub uchu najczęściej się zdarzają u małych dzieci. Dzieci lubią wkładać do nosa lub ucha różne drobne, kolorowe przedmioty, które wzbudziły.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ciała obce w nosie lub uchu najczęściej się zdarzają u małych dzieci. Dzieci lubią wkładać do nosa lub ucha różne drobne, kolorowe przedmioty, które wzbudziły."— Zapis prezentacji:

1

2 Ciała obce w nosie lub uchu najczęściej się zdarzają u małych dzieci. Dzieci lubią wkładać do nosa lub ucha różne drobne, kolorowe przedmioty, które wzbudziły ich zainteresowanie. Ostre przedmioty wywołują obrażenia nosa lub ucha, natomiast gładkie powodują zatkanie dróg oddechowych lub słuchowych i są przyczyną zakażenia. Trudności w oddychaniu, osłabienie słuchu, spuchnięcie nosa albo rozwijające się zakażenie (nieprzyjemny zapach, wydzielina z nosa lub ucha) mogą wskazywać na obecność gładkiego ciała obcego w drogach oddechowych lub słuchowych.

3 Udzielając pierwszej pomocy w przypadku ciał obcych w nosie lub uchu, nie należy próbować ich usuwać. Próby takie mogą spowodować obrażenia i wepchnięcie uwięzionego przedmiotu jeszcze głębiej! Ratownik powinien uspokoić dziecko i zabezpieczyć je przed dotykaniem miejsca obrażenia.

4 Jeśli gładkie ciało obce wystaje z nosa (groch, fasola), można zatkać drożny otwór nosowy palcem i nakazać dziecku dmuchnięcie przez nos. Jeśli ciało tkwi w przewodzie słuchowym to przemywanie wodą nic nie pomoże. Jeśli ciało pęcznieje pod wpływem wilgoci może tylko zaszkodzić. Więc pamiętaj by nie próbować usuwać ciał obcych na własną rękę, w ten sposób możesz jedynie zaszkodzić poszkodowanemu, fachową opiekę pozostaw wykwalifikowanemu personelowi medycznemu!

5 W kolejnych slajdach pokażemy zdjęcia ze skrajnych przypadków ciał obcych umieszczonych w nosie lub uchu. Należy potraktować je z przymrużeniem oka ale i czasami całkiem serio. Pamiętaj, że każdemu może się to przytrafić!

6

7

8

9

10


Pobierz ppt "Ciała obce w nosie lub uchu najczęściej się zdarzają u małych dzieci. Dzieci lubią wkładać do nosa lub ucha różne drobne, kolorowe przedmioty, które wzbudziły."

Podobne prezentacje


Reklamy Google