Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ciała obce mogą być usuwane z rany tylko przez lekarza i ta czynność nie wchodzi w zakres pierwszej pomocy. Niepoprawne próby usuwania grożą pozostawieniem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ciała obce mogą być usuwane z rany tylko przez lekarza i ta czynność nie wchodzi w zakres pierwszej pomocy. Niepoprawne próby usuwania grożą pozostawieniem."— Zapis prezentacji:

1

2

3

4 Ciała obce mogą być usuwane z rany tylko przez lekarza i ta czynność nie wchodzi w zakres pierwszej pomocy. Niepoprawne próby usuwania grożą pozostawieniem w ranie fragmentów ciała obcego, a także stanowią niebezpieczeństwo wprowadzenia dodatkowego zakażenia.

5 Większe ciała obce o gładkich brzegach często tamponują ranę i zapobiegają tym samym powstaniu dużego krwawienia. Ciała obce pozostawia się w ranie. Wyjąć je może tylko lekarz.

6

7 Gdy ciało obce znajduje się pod górną powieką, polecamy pacjentowi kierować wzrok ku dołowi. Górną powiekę podnosimy za rzęsy, a dolną wprowadzamy pod górną. Wówczas rzęsy dolnej powieki "wymiatają" wewnętrzną stroną powieki górnej.

8

9 W przypadku gdy ciało obce znajduje się pod dolna powieką, polecamy pacjentowi patrzeć w górę. Odchylamy powiekę na około 0,5 cm i usuwamy ciało obce wilgotnym rożkiem chusteczki do nosa, kierując się od strony zewnętrznej do nosa.

10

11 Ciała obce znajdujące się w gałce ocznej usunąć może tylko lekarz. Należy pamiętać, że nieumiejętne usuwanie grozi ciężkim uszkodzeniem oka.

12 Ciało obce w nosie

13 Jedyne co może zrobić poszkodowany to zatkać druga dziurkę i spróbować wydmuchnąć. Użycie jakichkolwiek narzędzi grozi wystąpieniem krwawienia.

14

15 Ciało obce w uchu

16 Należy spróbować przez zwyczajne potrząsanie głową. Nie wolno manipulować w przewodzie słuchowym.

17 Ciało obce w przełyku Utkwienie w przełyku ciała obcego jest brane pod uwagę w przypadku ściskającego bólu i trudności w przełykaniu. W takiej sytuacji chorego należy sprowokować do wymiotów.

18

19 W przypadku zatkania dróg oddechowych przez ciało obce należy wykonać wypchnięcie brzuszne, czyli rękoczyn Heimlicha. Metoda ta polega na silnym, energicznym uciśnięciu brzucha poszkodowanego poniżej przepony. Mocne uciśnięie powoduje zwiększenie ciśnienia w klatce piersiowej poszkodowanego i wyrzucenie powietrza z jego płuc. Powietrze to wytwarza sztuczny kaszel, który może wypchnąć ciało obce z dróg oddechowych

20

21 UKĄSZENIA PRZEZ ŻMIJĘ

22

23

24 : miejsce ukąszone czerwienieje, obrzęk i ból miejsca zaczerwienionego, niekiedy wybroczyny krwawe w skórze. Ogólne objawy: niepokój, ból głowy, nudności, biegunka, często omdlenie. Kiedy takie objawy występują mamy pewność ukąszenia żmiji jadowitej. Pomoc: Unieruchamiamy kończynę, na której nastąpiło ukąszenie. Nakładamy opaskę uciskową przed raną. Stosujemy okład z nadmanganianu potasu, podajemy surowicę przeciw jadowi żmii w okolice rany - choremu podajemy środki nasercowe, gorącą, czarną kawę - transportujemy ukąszonego do szpitala.

25 UŻĄDLENIA

26 OSAPSZCZOŁA SZERSZEŃ KOMAR

27 Pierwsza pomoc: wyjąć pęsetą żądło, zastosować okład z roztworu sody oczyszczonej, przy obrzęku krtani podać kostki lodu, przy użądleniu przez szerszenie zgłosić się do lekarza. Pierwsza pomoc: wyjąć pęsetą żądło, zastosować okład z roztworu sody oczyszczonej, przy obrzęku krtani podać kostki lodu, przy użądleniu przez szerszenie zgłosić się do lekarza.

28 KLESZCZ SAMICA SAMIEC

29 Są nimi kleszcze, żyjące na ogół w trawach, na krzewach lub drzewach. Jeśli poruszamy się po terenach, na których kleszcze występują, po każdej wędrówce powinniśmy dokładnie obejrzeć miejsca, w które wkłuwają się one najchętniej - zgięcia stawów. Jest to konieczne dlatego, że przebijając skórę kleszcz wytwarza środek znieczulający, który powoduje, że nie czujemy nawet najmniejszego bólu lub swędzenia.

30 Gdy odkryjemy, że staliśmy się żywicielami kleszcza, musimy uchwycić go pęsetą i ostrożnie wyjąć. Należy uważać, by nie zgnieść jego ciała, ponieważ grozi to wyciśnięciem do skóry chorobotwórczych wirusów. Kleszcz może bowiem przenosić groźne choroby - kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę i babezjozę.

31


Pobierz ppt "Ciała obce mogą być usuwane z rany tylko przez lekarza i ta czynność nie wchodzi w zakres pierwszej pomocy. Niepoprawne próby usuwania grożą pozostawieniem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google