Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

UŻĄDLENIA Letnia pora sprzyja bliższym kontaktom człowieka z przyrodą. Częściej opuszczamy domy, częściej wyjeżdżamy poza miasto, częściej wkraczamy na.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "UŻĄDLENIA Letnia pora sprzyja bliższym kontaktom człowieka z przyrodą. Częściej opuszczamy domy, częściej wyjeżdżamy poza miasto, częściej wkraczamy na."— Zapis prezentacji:

1 UŻĄDLENIA Letnia pora sprzyja bliższym kontaktom człowieka z przyrodą. Częściej opuszczamy domy, częściej wyjeżdżamy poza miasto, częściej wkraczamy na pola, łąki, do parków i lasu.   Wszędzie tam może dojść do użądleń przez osy, szerszenie, pszczoły i  trzmiele ziemne.

2 Reakcja alergiczna może wystąpić natychmiast po użądleniu lub od kilku do 24 godzin. Reakcja objawia się pokrzywką, swędzeniem i obrzękiem w miejscu użądlenia, trudnością w oddychaniu, zawrotami głowy lub gwałtownym spadkiem ciśnienia krwi, nudnościami, drętwieniem kończyn, utratą przytomności aż do zatrzymania akcji serca.

3 Objawy Nagły ostry ból. Odczyn zapalny.
Skóra wokół użądlenia jest blada, a otaczający obszar – czerwony i spuchnięty. Swędzenie. Pozostawienie żądła. Pszczoła zostawia swoje żądło - maleńką czarną zadrę wbitą w skórę (osa nie zostawia żądła).

4 Gdzie najczęściej dochodzi do użądlenia?
w pobliżu pasiek, w pobliżu owoców, słodyczy, słodkich napojów, na łąkach, sadach i plażach

5 Owadami najczęściej spotykanymi są:
Szerszenie Osy Pszczoły Trzmiele ziemne

6 Pszczoła

7 Trzmiel ziemny

8 Osa pospolita

9 Osa rudawa

10 Osa dachowa

11 Szerszeń

12 Charakterystyka kliniczna reakcji poużądleniowych
Użądlenie przez owada może wywołać: 1) prawidłową reakcję miejscową na użądlenie 2) dużą reakcję miejscową 3) ogólnoustrojową reakcję anafilaktyczną 4) ogólnoustrojową reakcję toksyczną 5) reakcję nietypową (np. zapalenie naczyń, uszkodzenie nerek, gorączkę, małopłytkowość i in.).

13 Objawy reakcji alergicznej:
* Pokrzywka, swędzenie i obrzęk w miejscu użądlenia. * Uczucie ciężaru w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu. * Chrypka i obrzęk języka. * Zawroty głowy i nagły spadek ciśnienia krwi * Utrata przytomności lub zatrzymanie akcji serca.

14 PIERWSZA POMOC: jama ustna, przełyk - podajemy do ssania kostki lodu lub bardzo zimne napoje. pozostałe miejsca - ukąszenie okładamy 2% roztworem sodowym, roztworem octowym lub z cytryna w celu zobojętnienia zasadowego jadu osy

15 Delikatnie oczyść ranę wodą z mydłem, aby zapobiec zakażeniu bakteriami. Zastosuj zimny okład (lód owinięty ręcznikiem), aby opanować ból i obrzęk. W razie wstrząsu lub wielokrotnego użądlenia bądź użądlenia w usta wezwij pogotowie lub zawieź ofiarę użądlenia na ostry dyżur do najbliższego szpitala. W przypadku użądlenia w usta ssij kostkę lodu w drodze do szpitala, aby zmniejszyć obrzęk. Jeśli czujesz się dobrze po pojedynczym użądleniu, możesz się leczyć w domu. Zastosuj lek przeciwhistaminowy w postaci kremu.

16 CO ZROBIĆ GDY... Jeżeli w miejscu użądlenia pozostało żądło, to należy je jak najszybciej usunąć paznokciem, nożem lub wysterylizowaną igłą. Nie próbuj wyjmować żądła palcami lub pęsetką, gdyż spowoduje to wyciśnięcie większej ilości jadu do skóry (wbite w skórę żądło przez jakiś czas jeszcze wydziela jad). Uważamy przy tym, by nie ucisnąć zbiorniczka z jadem, który jest na szczycie żądła.

17 Szczególnie nieprzyjemne są użądlenia w obrębie jamy ustnej
Szczególnie nieprzyjemne są użądlenia w obrębie jamy ustnej. Obrzęk szybko narasta, ból z reguły jest silny. Ponadto istnieje niebezpieczeństwo obrzęku krtani, co utrudnia oddychanie. Podajemy poszkodowanemu lek przeciwuczuleniowy: Phenazolinum, Zyrtec, Hismanal, Clemastinum oraz tabletkę wapna. Gdy nie następuje poprawa szybko kontaktujemy się z lekarzem.

18 WZYWANIE PIERWSZEJ POMOCY numer pogotowia ratunkowego: 999 numer telefonu alarmowego telefonii komórkowej: 112 Dzwoniąc pod numer 999 lub 112 pamiętamy o następujących zasadach: Podajemy dokładnie rodzaj zdarzenia (jeśli potrafimy je określić) Stan poszkodowanego Dokładne miejsce zdarzenia Podajemy dane personalne poszkodowanego (jeśli je znamy) Podajemy swoje dane personalne Wykonujemy czynności na polecenie dyspozytora z CPR-u

19 UWAGA Spośród owadów błonkoskrzydłych (rząd Hymenoptera) największe znaczenie pod względem reakcji alergicznych po użądleniu mają owady z podrzędu żądłówek (Aculeata) - osowate (osy, szerszenie), pszczołowate (pszczoły miodne i trzmiele) oraz mrówkowate. W środkowej i północnej Europie najczęstsze są użądlenia os (głównie gatunków z rodzaju Vespula) i pszczoły miodnej, rzadziej szerszeni i trzmieli.

20 Wykonał: Artur Burdziłowski
Bibliografia:


Pobierz ppt "UŻĄDLENIA Letnia pora sprzyja bliższym kontaktom człowieka z przyrodą. Częściej opuszczamy domy, częściej wyjeżdżamy poza miasto, częściej wkraczamy na."

Podobne prezentacje


Reklamy Google