Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OPARZENIA CHEMICZNE. Rozróżniamy trzy rodzaje urazów chemicznych: zewnętrzne zewnętrzne wziewne wziewne połknięte połknięte.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OPARZENIA CHEMICZNE. Rozróżniamy trzy rodzaje urazów chemicznych: zewnętrzne zewnętrzne wziewne wziewne połknięte połknięte."— Zapis prezentacji:

1 OPARZENIA CHEMICZNE

2 Rozróżniamy trzy rodzaje urazów chemicznych: zewnętrzne zewnętrzne wziewne wziewne połknięte połknięte

3 Przyczyną oparzeń mogą być kwasy i ługi. Środki parząco-żrące niszczą skórę i błony śluzowe oraz leżące pod nimi głębsze tkanki. Przy zażyciu doustnym może dołączyć się jeszcze zatrucie. Przy zażyciu doustnym może dołączyć się jeszcze zatrucie.

4 Przy oparzeniach kwasami tworzą się na skórze i szczególnie wyraźnie na błonach śluzowych mocno przylegające strupy o charakterystycznej barwie kwas solny - białe, kwas solny - białe, kwas azotowy - żółte, kwas azotowy - żółte, kwas siarkowy - czarne. kwas siarkowy - czarne.

5 Oparzenia ługami powodują powstawanie szklistego obrzmienia. Wszystkie oparzenia chemiczne są bardzo bolesne. Uszkodzenie skóry stanowi prócz tego zagrożenie zakażenia rany.

6 test palec - język: dotknij palcem oparzoną powierzchnię i połóż palec na koniuszku języka jeśli będzie to kwas - odczujesz gorzki smak jeśli zasada - to nie odczujesz smaku, jedynie szczypanie i pieczenie języka; test jest bezpieczny,

7 test ślinowy: nanieś nieco śliny z palca na ranę oparzeniową, jeśli zetknie się z zasadą wytworzy się mydłowata emulsja. Kwas nie wyzwoli żadnej reakcji.

8 Oparzenia zewnętrzne Usuń ubranie jeżeli jeszcze nie przywarło do skóry i całą powierzchnię dokładnie spłukuj pod bieżącą wodą. Substancje stężone przed spłukaniem winny być usunięte na sucho Pamiętaj o ochronie swoich rąk poprzez używanie rękawic.

9 Po dokładnym spłukaniu oparzonego miejsca i zmniejszeniu stężenia środka chemicznego można zastosować neutralizację ośrodka poprzez oddziaływanie przeciwstawne

10 OŚRODEK ZASADOWY OŚRODEK KWASOWY 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 8 9 10 11 12 13 14 pH pH pH = 7 to H 2 O

11 Dalsze postępowanie jest takie same jak przy oparzeniach termicznych

12 - zdjąć obrączki, pierścionki - założyć suchy jałowy opatrunek - unieruchomić lub unieść do góry kończynę - zapewnić pomoc medyczną

13 Substancje połknięte Oparzenie przełyku i przewodu pokarmowego powoduje natychmiastowy silny, palący ból w ustach, w gardle i w przełyku. Na wargach i błonach śluzowych tworzą się strupy lub szklisto-maziste zmiany. Błony śluzowe są często zaczerwienione, czasami krwawią. Często pojawiają się problemy w przełykaniu i ślinotok. Istnieje obawa przedziurawienia przełyku Oparzenie przełyku i przewodu pokarmowego powoduje natychmiastowy silny, palący ból w ustach, w gardle i w przełyku. Na wargach i błonach śluzowych tworzą się strupy lub szklisto-maziste zmiany. Błony śluzowe są często zaczerwienione, czasami krwawią. Często pojawiają się problemy w przełykaniu i ślinotok. Istnieje obawa przedziurawienia przełyku.

14 Pierwsza pomoc obmycie twarzy i płukanie jamy ustnej dużą ilością wody, obmycie twarzy i płukanie jamy ustnej dużą ilością wody, podanie do picia małymi łykami chłodnej wody lub mleka, podanie do picia małymi łykami chłodnej wody lub mleka, podanie białka jaja kurzego do wypicia, podanie białka jaja kurzego do wypicia, identyfikacja substancji parzącej zachować opakowanie, identyfikacja substancji parzącej zachować opakowanie, natychmiast skontaktować się z lekarzem. natychmiast skontaktować się z lekarzem. W żadnym wypadku nie wolno wywoływać wymiotów!

15 Urazy wziewne Jeżeli poszkodowany miał kontakt z oparami stężonych substancji żrących dochodzi do porażenia pęcherzyków płucnych. W tej sytuacji nie wolno stosować sztucznego oddychania należy posadzić poszkodowanego w pozycji antyastmatycznej, zapewnić dopływ świeżego powietrza jeżeli to możliwe podać tlen. Wezwać pomoc medyczną!!!


Pobierz ppt "OPARZENIA CHEMICZNE. Rozróżniamy trzy rodzaje urazów chemicznych: zewnętrzne zewnętrzne wziewne wziewne połknięte połknięte."

Podobne prezentacje


Reklamy Google