Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 Ekonomia – nauka społeczna analizująca oraz opisująca produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr. Nie jest nauką ścisłą, lecz posługuje się aparatem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " Ekonomia – nauka społeczna analizująca oraz opisująca produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr. Nie jest nauką ścisłą, lecz posługuje się aparatem."— Zapis prezentacji:

1

2

3  Ekonomia – nauka społeczna analizująca oraz opisująca produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr. Nie jest nauką ścisłą, lecz posługuje się aparatem matematycznym (głównie metody ilościowe). Słowo „ekonomia” wywodzi się z języka greckiego i tłumaczy się jako oikos, co znaczy dom i nomos, czyli prawo, reguła. Starożytni Grecy stosowali tę definicję do określania efektywnych zasad funkcjonowania gospodarstwa domowego.

4  Mikroekonomia- zajmuje się tym, w jaki sposób gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa podejmują decyzje i jak współdziałają na konkretnych rynkach  Makroekonomia- zajmuje się badaniem całej gospodarki

5  Co to jest ekonomia? - Ekonomia – nauka społeczna analizująca oraz opisująca produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr.  Co oznacza skrót PKB? - PKB- produkt krajowy brutto (mówi nam ile państwo zarobiło pieniędzy brutto w okresie czasu, przeważnie roku)

6  Na czym polega lokata pieniężna? - Lokata polega na tym, że wpłaca się do banku na pewien okres pieniądze. Po pewnym czasie bank wypłaca pieniądze i odsetki. Wysokość odsetek zależy od oprocentowania.  Na czym polega debet? - Debet na koncie można porównać do ekspresowego kredytu na niewielkie kwoty, który możesz zaciągnąć w dowolnej chwili i na dowolny cel, wiele razy podczas trwania umowy. Jest to więc świetna opcja na nagłe sytuację i niespodziewane wydatki.

7  Co to inflacja? - Inflacja- jest to zjawisko długotrwałego wzrostu średniego poziomu cen w gospodarce. Inną jej definicją może być też długotrwały proces obniżania się wartości pieniądza w gospodarce.  Jakie nowe podatki wymyśliłbyś w celu podwyższenia dochodu narodowego? - Zniesienie barier w dostępie do rynków i zawodów (poprawa szans rozwojowych dla nowych firm i dla młodego pokolenia)

8  Co to jest subkonto? - To wydzielona część rachunku bankowego Fundacji, dedykowanego dla pozyskiwania darowizn pieniężnych na leczenie czy rehabilitację konkretnej osoby.

9

10

11

12  Uczniowie naszej szkoły rozumieją pojęcie „Ekonomia”.  Wiedzą co to jest debet.  Potrafią wytłumaczyć skrót PKB.  Nauczyciele mają większą wiedzę na ten temat, potrafią również podać przykłady.

13  Niewiele osób wiedziało co to jest inflacja.  Większej ilości uczniów sprawiało trudność wytłumaczenie pojęcia lokata pieniężna.  Niewielka liczba uczniów potrafiła wyjaśnić co oznacza słowo subkonto.

14 W projekcie brali udział: - Bartosz Barycza - Weronika Mazur - Filip Bączek - Sylwia Podraza - Katarzyna Bączek - Marek Siemek - Joanna Flis - Michał Smoter - Mikołaj Frużyński - Piotr Smoter - Dawid Kasprzyk - Natalia Szatko - Beata Kozioł - Klaudia Szypułka - Dominik Tragarz Opiekun: Anna Garboś


Pobierz ppt " Ekonomia – nauka społeczna analizująca oraz opisująca produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr. Nie jest nauką ścisłą, lecz posługuje się aparatem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google