Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przecław -zabytkowe miejsca-

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przecław -zabytkowe miejsca-"— Zapis prezentacji:

1 Przecław -zabytkowe miejsca-

2 PRZECŁAW NA GODZINĘ WYCHOWAWCZĄ

3 Przecław leży niedaleko Mielca.
Posiada wiele historycznych miejsc Oto one:

4 Zamek w Przecławiu Zamek - dokładnej daty budowy nie udało się ustalić do dnia dzisiejszego. Wiadomo, że na pierwotnie był on drewniany i znajdował się w rękach Ligęzów do 1578 roku. Następnie przeszedł w posiadanie rodziny Koniecpolskich. Na miejscu drewnianego dworu Andrzej Koniecpolski wzniósł murowany, piętrowy oraz podpiwniczony pałac, który do dnia dzisiejszego pełni rolę korpusu zamku przecławskiego.

5 I jego najbliższe otoczenie

6 Kapliczka przy zamku Na zabytkowej bramie zamku znajduje się kapliczka szczęścia. Ta owiana legendą, dziewiętnastowieczna kapliczka szczęścia powstała z ocalałego słupa bramnego. Wiekowa brama w niezwykły sposób strzegła mieszkańców posiadłości. W ocalałym fragmencie bramy umieszczono, malowany na blasze, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a powstałą w ten sposób kapliczkę ustawiono przed oknami zamku. Odtąd kapliczka strzeże zamku i jak podaje legenda, odwiedzający tę kapliczkę, mogą liczyć na szczęście w życiu.

7 Przecławski kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP

8 Cmentarz parafialny

9 Krzyż Szwedzki W tysiąc dziewięćset dwunastym roku staraniem burmistrza Zacharskiego wzniesiono pamiątkowy krzyż na tak zwanym Kopcu Szwedzkim, z którym wiąże się pewna opowieść. Otóż w czasie wojen szwedzkich mieszczanie z Przecławia urządzali zasadzki na wroga w okolicznych lasach, toteż Szwedzi w odwecie spalili Przecław i sąsiedni Rzochów. Pod kaplicą świętego Bernardyna, którą widać po przeciwnej stronie ulicy, istniał podziemny korytarz prowadzący do zamku, w którym schronili się mieszczanie. Szwedzi opuszczali już miasteczko, gdy usłyszeli dochodzący spod ziemi płacz dziecka. Wszystkich ukrytych mieszczan zamordowano. W pobliżu kapliczki, według tradycji na kopcu mogile ustawiono krzyż upamiętniający to wydarzenie.

10 Kościółek św. Bernardyna
Kapliczka pod wezwaniem Świętego Bernardyna ze Sieny. Święty Bernardyn jest drugim patronem Przecławia. Zbudowany w połowie piętnastego wieku drewniany kościółek pod wezwaniem świętego Bernardyna ze Sieny, pełnił funkcję kaplicy przy istniejącym w szesnastym i siedemnastym wieku szpitalu ubogich w Przecławiu. Drewniana kaplica posiadała trzy ołtarze. Obecna neogotycka, murowana kaplica, została wzniesiona, prawdopodobnie na fundamentach poprzedniej w dziewiętnastym wieku. Nad wejściem, jest metalowa tarcza z herbem rodu Koniecpolskich Pobóg.

11 LEGENDA Na długo przed rabacją, w Przecławiu stał kościół pod wezwaniem Bernardyna. Obraz z wizerunkiem świętego znajdował się w głównym ołtarzu. Pewnego razu, ktoś zaprószył ogień i kościół spłonął. Ocalał tylko zwinięty w rulon obraz z głównego ołtarza. Niedługo po pożarze mieszczanie zbudowali nowy kościół, kupili nowe obrazy, a nadpalony obraz świętego Bernardyna położyli na kościelnym strychu. Od tego czasu, miasta nawiedzały pożary. Przecław palił się całymi połaciami dwa razy do roku. Przerażeni mieszkańcy modlili się i składali ofiary w intencji odwrócenia klęski pożarów, ale nic nie pomagało. Wówczas to, znanym z pobożności dwóm braciom Muniakom, jednej nocy, przyśnił się ten sam sen. Pożary w Przecławiu ustaną, jeżeli święty Bernardyn powróci do głównego ołtarza. Bracia przystąpili do budowania kaplicy. Na ten cel przeznaczyli dochody z sadu, który tego roku szczególnie obrodził. Odkąd Bernardyn jest w ołtarzu głównym, pożary w miasteczku prawie się nie zdarzają. Na obrazie, wciąż widać opalony róg.

12 Kapliczka przy ulicy Weneckiej

13 Przy ulicy Weneckiej stoi drewniana kryta gontem kapliczka
Przy ulicy Weneckiej stoi drewniana kryta gontem kapliczka . Postawiona została w połowie dziewiętnastego wieku. Wewnątrz znajduje się obraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, autorstwa Wiktora Władysława Puszczyńskiego, którego nagrobek możemy odnaleźć na Przecławskim cmentarzu. W tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym siódmym roku staraniem mieszkańców w miejsce starej kapliczki postawiono nową, zbudowaną na wzór poprzedniej. Legenda głosi, że kapliczkę tę ufundował szlachcic Jaworski, któremu w nocy przyśniła się Matka Boża, obiecując przyszłemu fundatorowi, ojcu sześciorga martwo urodzonych dzieci, że od tej pory wszystkie dzieci urodzą się żywe. Jak podaje legenda tak też się stało.

14 Pomnik Jana Nepomucena w Rynku
Na rynku w centralnej jego części stoi pomnik świętego Jana Nepomucena. Pomnik ten wzniesiono w tysiąc dziewięćset piątym roku. Ufundowany został przez mieszczan przecławskich za staraniem burmistrza Adama Sadowskiego. Na cokole widnieje napis: Z szczerej mieszczan chęci, ku wiecznej pamięci za staraniem burmistrza Adama Sadowskiego

15 Kapliczka powodziowa U stóp zamkowego wzgórza w drugiej połowie dziewiętnastego wieku z fundacji Reyów wzniesiono neogotycką kapliczkę. Wewnątrz umieszczony jest obrazek Matki Boskiej Częstochowskiej. Do tysiąc dziewięćset czterdziestego piątego roku znajdował się w niej obraz Matki Boskiej Bolesnej. Na ścianie kapliczki zaznaczono poziom, jaki osiągnęła woda w Wisłoce w czasie wielkiej powodzi z tysiąc dziewięćset trzydziestego czwartego roku.

16 Przecław w obrazach

17

18 Prezentację wykonały uczennice klasy I LO: Iwona Ślęk, Ania Kipa,


Pobierz ppt "Przecław -zabytkowe miejsca-"

Podobne prezentacje


Reklamy Google