Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Renesans.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Renesans."— Zapis prezentacji:

1 Renesans

2 Renesans- obraz miłości skrytej i niespełnionej.
W epoce tej miłość była natchnieniem dla wielu poetów, zwłaszcza dla Petrarki.

3 Petrarka AUTOR Sonet ÓW do laury

4 Francesco Petrarca urodził się 20 lipca 1304 r. w Arrezo, zmarł 19 lipca 1374 r. (dokładnie dzień przed swoimi 70 urodzinami). Był synem notariusza z Florencji. Po wczesnych latach dzieciństwa spędzonych we Włoszech znalazł się w południowej Francji, gdzie jego ojciec szukał oparcia na dworze papieskim w Awinionie. Spędził tam swoje młode lata często podróżując do ojczyzny.

5 Petrarka Opis nieszczĘŚliwej miłości do Laury.
  Wiersz dotyczy miłości. Początkowe zwrotki, mające opisowy charakter, przedstawiają zakochanego człowieka. Mówią o jego zmiennych nastrojach i uczuciach. Zakochany potrafi być szczęśliwy , a już za chwilę smutny , lata w obłokach , kiedy za chwilę może pełzać po zgonie. Potrafi być niewiarygodnie radosny, myśli że może zagarnąć świat że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych , ale czar pryska kiedy okazuje się, że miłość zakochanego jest jedynie jednostronnym uczuciem.

6 Kwestia istnienia adresatki wierszow budzi wiele kontrowersji
Kwestia istnienia adresatki wierszow budzi wiele kontrowersji. Nawet dla ludzi żyjących w czasach poety Laura była osobą zupełnie nieznaną, co biorąc pod uwagę ówczesną obyczajowość, świadczyło o niej jak najlepiej. Który przyjażnił się z Petrarką, podawał w wątpliwość jej istnienie, sam Petrarka jednak stanowczo temu zaprzeczał.

7 Laura Kobieta, w ktÓrej nieszczesŚliwie zakochany byŁ petrarka

8 Soneta do Laury

9 Stąpanie jej nie było rzeczą ziemską,
Były to włosy złote, rozpuszczone. W tysiącu słodkich loków, krętych, jasnych, Światło wspaniałe drgało rozelśnione, w oczach przepięknych, które dziś przygasły. Twarz była pełna współczucia; czy szczera? Twarz się zmieniła w barwie; czy być może? Cóż więc dziwnego w tym, że gdy otwieram Powieki, czuję nagle w piersiach pożar? Stąpanie jej nie było rzeczą ziemską, Lecz anielskiego ducha, a jej słowa Brzmiały inaczej niżeli ludzka mowa. To blask niebiański, to słońce zwycięskie, Tak ją widziałem, I choć tak dziś nie jest, Gdy łuk oddalą, rana nie zdrowieje.

10 NieszczĘŚliwa miŁoŚĆ Utwór opowiada o miłości nieszcześliwej i nieodwzajemnionej. Mężczyzna ukazany jest jako ten, który zniewolony jest przez złą kobietę. To ona odrzuca miłość mężczyzny , określa go jako nędznego i sprawia , że staje się on najbardziej nieszcześliwym człowiekiem na świecie.

11 Projekt gimnazjalny w roku.szkol.2014/15
Prezentację opracowała : Paulina Rzeszutek Rok .szkol. 2014/15


Pobierz ppt "Renesans."

Podobne prezentacje


Reklamy Google