Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

75. Rocznica II wojny światowej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "75. Rocznica II wojny światowej"— Zapis prezentacji:

1 75. Rocznica II wojny światowej

2 „Wybuch II Wojny Światowej 1 września 1939 roku o godz
„Wybuch II Wojny Światowej 1 września 1939 roku o godz. 4:45 niemiecki pancernik Schleswig Holstein ostrzelał polską składnicę broni na Westerplatte koło Gdańska. Polskimi żołnierzami dowodził major Henryk Sucharski. Załoga złożona z 200 żołnierzy walczyła przez 7 dni, choć zgodnie z rozkazem dowództwa miała się bronić tylko 12 godzin.

3 Agresja Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 roku Polska została także zaatakowana przez Związek Radziecki. Wielu polskich żołnierzy dostało się do niewoli radzieckiej. W 1940 roku z rozkazu przywódcy Związku Radzieckiego Józefa Stalina żołnierze polscy zostali zamordowani a ich groby do dzisiaj znajdują się między innymi w Katyniu.

4 Kapitulacja Warszawy 28 września 1939 roku władze polskie podpisały kapitulację Warszawy. Do niewoli niemieckiej dostali się dowódcy i żołnierze walczący w obronie Warszawy.

5 Tajne nauczanie Wraz z wybuchem wojny zlikwidowano polskie szkoły i uczelnie. W październiku 1939 roku powstała Tajna Organizacja Nauczycielska, która prowadziła kursy dla dzieci i młodzieży. Spotkania odbywały się w małych grupach w mieszkaniach prywatnych, do których przychodził nauczyciel i prowadził lekcje, stawiał oceny, a na koniec nauki dzieci uzyskiwały zaświadczenia ukończenia danej klasy.

6 Powstanie niemieckich obozów zagłady W maju 1940 roku Niemcy założyli obóz koncentracyjny w Oświęcimiu, w którym zginęło ponad milion osób, głównie narodowości polskiej i żydowskiej.

7 Powstanie Armii Krajowej Na początku 1942 roku powstała Armia Krajowa (AK). Zadaniem Armii Krajowej było niszczenie niemieckich obiektów przemysłowych i wojskowych, prowadzenie szkolenia żołnierzy i oficerów, pomoc ludności cywilnej, w tym również żydowskiej. Dowództwo Armii Krajowej sprawowało również opiekę nad harcerzami skupionymi w Szarych Szeregach. Członkowie Szarych Szeregów wykonywali napisy na murach niszczyli sztandary niemieckie. Najmłodszym partyzantem w Armii Krajowej był Jurek Widejko, pseudonim „Jureczek”, który miał 11 lat.

8 Powstanie w getcie warszawskim Ludność żydowska przesiedlana była do specjalnych dzielnic miasta nazywanych gettami. Największe getto żydowskie powstało w Warszawie. 19 kwietnia 1943 roku Niemcy przystąpili do likwidacji getta i w tym dniu wybuchło w getcie warszawskim powstanie. Do walki z Niemcami przystąpiło około 1000-ca żydowskich bojowników. Powstanie trwało do połowy maja 1943 roku i zakończyło się klęską powstańców.

9 Generał Władysław Sikorski 4 lipca 1943 roku w katastrofie lotniczej koło Gibraltaru zginął generał Władysław Sikorski, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier Rządu Polskiego na uchodźstwie. Przyczyny katastrofy lotniczej do dnia dzisiejszego owiane są tajemnicą.

10 Żołnierze polscy w czasie II Wojny Światowej
walczyli nie tylko o wolność Polski. Brali udział także w walkach o wolność innych państw. Polscy lotnicy z Dywizjonu Bombowego 305 walczyli w Wielkiej Brytanii. Wraz z nimi w oddziale służył także Kapral Ciapek – pies rasy terier, który brał udział z załogą bombowca w lotach bojowych. Żołnierze polscy pod dowództwem generała Władysława Andersa, którzy walczyli w bitwie pod Monte Cassino we Włoszech także mieli swoją maskotkę, którą był niedźwiedź brunatny o imieniu Wojtek. Wojtek nosił skrzynki z amunicją, a po wojnie zamieszkał w zoo w Edynburgu w Szkocji.

11 Powstanie Warszawskie
Wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. „W’’- czyli o godzinie 17:00 z rozkazu dowódcy Armii Krajowej. W trakcie powstania powstała Harcerska Poczta Polowa, jako listonosze najbardziej zasłynęli Zawiszacy. Najmłodszym kapralem w powstaniu był Witek Modelski, pseudonim ,,Warszawiak’’, który w momencie wybuchu powstania miał 11 lat, zaciągnął się do powstania na ochotnika, służył w batalionie „Parasol’’, przenosił meldunki. Powstanie Warszawskie trwało 63 dni, po czym powstańcy skapitulowali. Z rozkazu Adolfa Hitlera Warszawa została prawie całkowicie zburzona, jako „kara” za wybuch powstania.

12 Pomnik Małego Powstańca Warszawskiego

13 Zakończenie II Wojny Światowej 17 stycznia 1945 roku po ponad 5 latach okupacji Warszawa została wyzwolona. Nad ruinami miasta znów widać było biało – czerwone flagi. W dniu 8 maja 1945 roku dowództwo niemieckie podpisało akt kapitulacji Niemiec. II Wojna Światowa zakończyła się klęską Niemiec gdy wojska polskie i radzieckie zdobyły Berlin. Podczas II Wojny Światowej życie straciło ponad 6 milionów obywateli polskich, w tym ponad 3 miliony obywateli narodowości żydowskiej.”

14 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "75. Rocznica II wojny światowej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google