Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Powstanie Warszawskie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Powstanie Warszawskie"— Zapis prezentacji:

1 Powstanie Warszawskie
Plan burza Godzina „W” Przyczyny wybuchu powstania Powstanie Broń Mundury Skutki powstania...... Na koniec..

2 Plan Burza

3 Godzina „W” O godz. 7:00 łączniczki otrzymują pisemny rozkaz od płk "Montera" o ustaleniu godziny "W" na 17:00. O godz. 16:00 rozlegają pierwsze strzały powstania na Wli, gdzie walka toczy się o fabrykę Kemlera, Kwaterę Główną KG AK. O godz. 17:00 wybucha Powstanie Warszawskie (zwane także sierpniowym). Warszawa to jedyna ze stolic okupowanej Europy, która walczy o wolność w zrywie ludności.

4 Przyczyny wybuchu Powstania
Miało ono być manifestacją siły zbrojnego podziemia. Samodzielne oswobodzenie stolicy i powitanie wojsk radzieckich przez legalne władze państwa polskiego wydawało się ostatnią szansą na uratowanie „honoru”

5 Powstanie... Po pierwszych walkach powstańcy wyparli Niemców z Woli,Żoliborza,Śródmieścia a częściowo z Ochoty, Mokotowa i Czerniakowa. Polacy stali jednak na straconej pozycji.... -Słabe uzbrojenie -Małe wojsko -Przewaga i siła III rzeszy.....

6 Broń powstańców Broń powstańców nie była najwyższej jakości, ale sam fakt, że była dostępna podnosił morale Polaków. Zdecydowana większość powstańczego uzbrojenia pochodziła ze starć z Niemcami przed i w czasie powstania, ze składów broni zachowanej po kampanii wrześniowej w 1939, z domowych warsztatów oraz ze zrzutów dokonywanych nad Warszawą w czasie walk w Warszawie. Jedną z najliczniejszych broni strzeleckiej były pistolety maszynowe i samopowtarzalne. Najczęściej spotykanymi pm-ami były niemieckie MP-28, MP-34 oraz MP-35, radzieckie PPSz-41 (popularne pepeszki), Steny angielskie oraz polskie "Błyskawice". Pistolety maszynowe miały dużą siłę ognia i były niezastąpioną bronią w walkach lecz mimo to przy braku amunicji ich możliwości były bardzo ograniczone.

7 Mundury powstańców Umundurowanie powstańców miało zamiar, podobnie jak broń, podnieść morale walczących. Bowiem jeżeli cywil, bądź żołnierz założy mundur lub chociaż jego małą część to od razu wzrośnie mu pogoda ducha oraz chęć do walki. Również orzełki polskie na mundurze, czy berecie i opaski zakładane na ramiona i hełmy dodawały ochoty do walki.

8 Skutki Powstania W walkach zginęło ok. 16 tys. Powstańców...
25 tys. Zostało rannych 16tys. Dostało się do niewoli.....

9 Ginęli mężczyźni.. kobiety.. Żołnierze... cywile...

10 ...A także dzieci..i ludzie młodzi...tacy jak my...niewinni Bezbronni

11 Na wieczną pamiątkę... Julian Przyboś Nad poległym powstańcem świt zrywa się za każdym wybuchem - padasz. Wolny, wzniesiony z rodzinnych wzgórz słucham: to tamtych salw tylko pogłos i pobłysk - i z nocy, jak z okna spalonego domu widzę: to płonące ulice Warszawy nad rannymi, walczącymi o śmierć z bronią, rozwijają flagi pobojowisk: nieskończony skrwawiony bandaż. Krwawisz - wolny już.


Pobierz ppt "Powstanie Warszawskie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google