Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Lis Lis, lis pospolity, lis rudy – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych. Występuje na półkuli północnej, w części Azji, w Europie, Ameryce.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Lis Lis, lis pospolity, lis rudy – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych. Występuje na półkuli północnej, w części Azji, w Europie, Ameryce."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Lis Lis, lis pospolity, lis rudy – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych. Występuje na półkuli północnej, w części Azji, w Europie, Ameryce Północnej i północnej Afryce. Lis rudy poluje głównie na małe gryzonie, lecz żywi się również zającowatymi, kurowatymi, małymi gadami, bezkręgowcami oraz małymi kopytnymi. Sporadycznie spożywają również owoce i warzywa. Chociaż lis rudy wykazuje tendencję do zabijania mniejszych drapieżników, to jednak jest narażony na atak ze strony wilków, kojotów, szakali oraz średnich i dużych kotowatych. Gatunek ma długą historią związków z człowiekiem – był tępiony przez wieki jako szkodnik i surowiec do produkcji futer. Z powodu swojego rozprzestrzenienia jest jednym z głównych gatunków hodowanych na futra.

4 Lisy rude mają wydłużone ciało i względnie krótkie kończyny
Lisy rude mają wydłużone ciało i względnie krótkie kończyny. Ogon, który jest długości ponad połowy ciała, jest długi i puszysty i dotyka ziemi, gdy lis stoi na łapach. Wszystkie cztery palce tylnej kończyny dotykają ziemi podczas chodzenia, natomiast w przednich łapach jeden z palców (palec pierwszy) umieszczony jest wyżej, tak jak u psów. Lisy są niezwykle zwinne i skoczne, mogą w skoku osiągnąć pułap ponad dwóch metrów, co pozwala im na przeskakiwanie ogrodzeń, świetnie pływają. Czaszka jest wąska i wydłużona z małą mózgoczaszką. Kły są względnie długie. Lisy rude są największymi przedstawicielami rodzaju Vulpes, lecz są znacznie lżejsze niż przeciętne psowate. Systematyka Królestwo - zwierzęta Typ - strunowce Podtyp - kręgowce Gromada - ssaki Podgromada - ssaki żyworodne Infragromada - łożyskowce Rząd - drapieżne Podrząd - psokształtne Rodzina - psowate Rodzaj - Vulpes Gatunek - lis rudy

5 Przeciętnie dorosłe lisy mają ciało wysokości 35-50cm od stóp do ramion i długość ciała 49-90cm, gdzie ogon ma długość ok cm. Lisy przemieszczają się z prędkością 6-13 km/h, a podczas biegu uzyskują prędkość 50 km/h. Waga waha się od 2,2-10 kg. Największy schwytany lis to ważący 12 kg i mierzący 122 cm długości samiec. Futro zimowe jest gęste, miękkie, gładkie, puszyste. Wyróżnia się trzy typy umaszczenia: rude, szare i tzw. „krzyżowe” (patrz Mutacje). Introdukcja na Sardynii Introdukcja w Australii Angielskie lisy rude zostały introdukowane w Australii przez Brytyjczyków, chcących zakorzenić tam polowania na lisy.

6 Zagrożenie Gatunek najmniejszej troski (niższego ryzyka) – w znaczeniu ogólnym to gatunek, którego Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i Jej Zasobów nie uznaje za w większym lub mniejszym stopniu zagrożony wyginięciem lub nawet bliski zagrożenia.

7

8 Wydra europejska Wydra, wydra europejska – gatunek niewielkiego drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych, jedyny żyjący w Polsce w stanie naturalnym przedstawiciel rodzaju Lutra. Występuje na terytorium całej Polski, ale wszędzie jest bardzo rzadka. Związana jest ze środowiskiem wodnym. Spotkać ją można nad brzegiem Bałtyku, nad brzegami rzek, potoków, stawów i jezior. Buduje na ich brzegu nory, wejście do których znajduje się pod powierzchnią wody. Oprócz tego otworu wejściowego, nory wydry posiadają jeszcze otwory wentylacyjne, znajdujące się pod korzeniami drzew.

9 Długość ciała: 70 – 90 cm, ogona 35 – 60 cm, masa ciała – około 10 kg. Górna część ciała ubarwiona na brunatno, spód ciała dużo jaśniejszy. Ciąża u samicy trwa od 9 do 10 tygodni. Samica rodzi, zwykle w maju lub w czerwcu, od 2 do 4 młodych. Są one ślepe po urodzeniu, oczy otwierają dopiero po 4 – 5 tygodniach. Usamodzielniają się dość szybko i wkrótce wraz z matką uczą się polować. Dojrzewają płciowo po 2 lub 3 latach. Żyją 10 – 15 lat. Systematyka Królestwo - zwierzęta Typ - strunowce Podtyp - kręgowce Gromada - ssaki Podgromada - ssaki żyworodne Infragromada - łożyskowce Rząd - drapieżne Rodzina - łasicowate Podrodzina - wydry Rodzaj - Lutra Gatunek - wydra

10 Doskonale pływa. Główny jej pokarm stanowią ryby, ale uzupełnia pożywienie także gryzoniami, ptakami wodnymi i błotnymi. Na polowania wychodzi nocą. Od wody oddala się bardzo niechętnie. Jeśli jednak głód zmusi ją do szukania pożywienia, potrafi podejmować nawet dalekie wędrówki, w czasie których może czynić szkody również w gospodarstwach rolniczych, polując na drób domowy. Obecnie są to jednak bardzo rzadkie przypadki.

11 Ochrona i Zagrożenie W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów został zaliczony do kategorii NT (bliski zagrożenia). W Polsce jest chroniona prawnie (ochrona częściowa – z wyjątkiem osobników występujących na obszarze stawów rybnych) Near Threatened (NT), bliskie zagrożenia (bliskie zakwalifikowaniu się lub prawdopodobnie do zakwalifikowania się do kategorii zagrożenia w niedalekiej przyszłości)

12

13

14 Systematyka Królestwo - zwierzęta Typ - strunowce Podtyp - kręgowce Gromada - ssaki Podgromada - ssaki żyworodne Infragromada - łożyskowce Rząd - drapieżne Rodzina - łasicowate Podrodzina – łasice właściwe Rodzaj - Mustela Gatunek - łasica

15

16

17 Żródła: (strona w budowie)


Pobierz ppt "Lis Lis, lis pospolity, lis rudy – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych. Występuje na półkuli północnej, w części Azji, w Europie, Ameryce."

Podobne prezentacje


Reklamy Google