Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ropuchy rodzina płazów bezogonowych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ropuchy rodzina płazów bezogonowych"— Zapis prezentacji:

1 Ropuchy rodzina płazów bezogonowych

2 Są to zwierzęta o różnej wielkości ciała - do 25 cm.
Charakterystyczne cechy budowy ich ciała: krępa, zwarta sylwetka, rozszerzona w odcinku tułowiowym krótkie kończyny tylne w szczęce górnej i żuchwie brak zębów w szkielecie brak żeber na skórze występują modzele język wąski, duży, nieprzyrośnięty z tyłu mięsożerne W skórze ropuch występują gruczoły jadowe, będące jedynym ich sposobem obrony przed drapieżnikami. Dzięki tym gruczołom jadowym można odróżnić je od żab. Szczególnie duże skupisko tych gruczołów występuje na głowie, nad oczami, tworząc tzw. gruczoły przyuszne. Zwierzęta powolne i ociężałe, nie potrafią uciec drapieżnikom.

3 RODZAJE Ropuch: Ropucha szara - łac. Bufo bufo
Ropucha zielona - Pseudepidalea viridis syn. Bufo viridis Ropucha paskówka - Epidalea calamita syn. Bufo calamita

4 Ropucha szara - łac. Bufo bufo

5 Największa polska ropucha
Największa polska ropucha. Samice osiągają 15 cm długości, samce są mniejsze. Ciało ropuchy jest krępe, szerokie i szorstkie, pokryte licznymi brodawkami, pysk szeroki. Z tyłu głowy olbrzymie gruczoły przyuszne, wydzielające jad - są duże i dobrze widoczne. Błony pławne sięgają do połowy palców. Zabarwienie grzbietu jest brązowe w różnych odcieniach szarości, zwykle jednolite. Brzuch zawsze jaśniejszy, brudnoszary, pokryty plamami.

6 Skaczą rzadko, raczej tylko w chwili zagrożenia - na znak ostrzeżenia stają na sztywno wyprostowanych nogach. Samica składa jaja o postaci długich, podwójnych sznurów, które rozwiesza wśród roślin. Pojedynczy sznur może mieć długość nawet 5 metrów. Gdy młode ropuchy po przeobrażeniu wychodzą z wody, wiele z nich ginie pożeranych przez ptaki, a nawet pająki. Wiele jest także rozjeżdżanych przez samochody.

7 Ropucha zielona - Pseudepidalea viridis syn. Bufo viridis

8 Wyróżnia się zieloną barwą.
Posiada szeroki zasięg występowania (Europa, Afryka, a prawdopodobnie i Azja). Zasiedla zróżnicowane siedliska. Żywi się drobnymi bezkręgowcami. Samica składa w zbiorniku wodnym kilka tysięcy jaj, z których wylęgają się kijanki.

9 Ropucha paskówka - Epidalea calamita syn. Bufo calamita

10 Najmniejsza ropucha z żyjących w Polsce.
Dorosłe osobniki ropuchy paskówki osiągają długość od niecałych 5 do 7,5 centymetra. Charakterystyczna cecha – wąski, jasny pasek, przechodzący przez środek grzbietu od głowy do końca ciała. Nogi tylne są bardzo krótkie, błony pławne spinają nasady palców. Ciało jest krępe, grzbiet pokryty płaskimi brodawkami. Ropucha paskówka pojawia się w końcu marca lub na początku kwietnia.

11 Tak jak inne ropuchy prowadzi nocny tryb życia.
Jest bardzo żarłoczna. Poluje na ślimaki i stawonogi. Zdobycz łowi zwinnie biegając, a nie skacząc. Płaz ten ma niewielu wrogów, ponieważ jego gruczoły produkują substancje o nieprzyjemnym zapachu i dużym stopniu toksyczności. Paskówka żyje na terenach o lekkiej glebie, w której zagrzebuje się używając tylnych i przednich nóg. Zimuje na lądzie, w różnych kryjówkach, w wykopanych przez siebie norach.

12 Za uwagę dziękuje zespół 1 klasy Ia, realizujący projekt ,,Wiosenne
przebudzenie” w ramach realizacji zadań programu Szkoła z klasą 2.0 W prezentacji wykorzystano wiadomości i grafikę ze strony internetowej:


Pobierz ppt "Ropuchy rodzina płazów bezogonowych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google