Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowała Katarzyna Kołodziej kl. II

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowała Katarzyna Kołodziej kl. II"— Zapis prezentacji:

1 Opracowała Katarzyna Kołodziej kl. II
Żyrafa Opracowała Katarzyna Kołodziej kl. II

2 ŻYRAFY- Zwierzęta, które  wyróżniają się  z tłumu..

3 Żyrafy rzeczywiście wyróżniają się z tłumu
Żyrafy rzeczywiście wyróżniają się z tłumu. W ogrodzie zoologicznym lub w swym naturalnym środowisku w Środkowej Afryce przewyższają wzrostem inne zwierzęta i po słoniach są największymi żyjącymi przedstawicielami fauny na naszej planecie .

4 Żyrafa - parzystokopytny ssak roślinożerny oraz najwyższe z żyjących obecnie zwierząt. Zamieszkuje afrykańskie sawanny na południe od Sahary.

5 Żyrafa w swoim naturalnym środowisku

6 Budowa żyraf Jest to jedyny gatunek, u którego wzrost mierzy się do czubka głowy. Samce, większe od samic, osiągają wzrost do ponad 5 metrów i wagę ponad 1300 kilogramów. Rekordowe wymiary zanotowane u samca żyrafy Rotschilda wynosiły 5,87 m wysokości i 2000 kg masy ciała .

7

8 Aktywna w dzień, szczególnie rano i wieczorem
Aktywna w dzień, szczególnie rano i wieczorem. Żywi się liśćmi i pędami drzew

9 Zagrożenia Żyrafy potrafią szybko biegać osiągając prędkość 55 km/h. Lwy są jedynymi drapieżnikami, które naprawdę zagrażają dorosłym żyrafom. Udaje im się zabić dorosłą żyrafę, ważącą ponad tonę. Aby tego dokonać korzystają z chwili, kiedy schyla ona głowę, np. przy wodopoju. Żyrafa musi szeroko rozstawić nogi lub uklęknąć i nisko pochylić głowę, aby napić się wody. Jeden z kotów skrada się do niej, następnie skacze, chwyta ją zębami za pysk i wbija pazury w kark. Kiedy ofiara raz straci równowagę, cała rodzina lwów przybiega, by ją dobić.

10

11 Jan Brzechwa „Żyrafa” Żyrafa tym głównie żyje,
Że w górę wyciąga szyję. A ja zazdroszczę żyrafie, Ja nie potrafię.”

12 „Żyrafa” Siedzi żyrafa i łez nie kryje, płacze, że ma za długą szyję, a ma do tego powody, bo wiecie ile wody zużyje ona do mycia tej szyi, do końca życia? Do tego przeziębiona bez przerwy, przez nią, jest ona. Choć zimno często na dworze, szalika kupić nie może, potrzeba ze cztery metry, to włóczki na trzy swetry.

13 Wzrostu ma trzy trzydzieści
i w żadnych drzwiach się nie mieści, musi się ciągle schylać, jakby garbata była. Nikt nie wie tego w ZOO, ze plecy ją przez to bolą. Każdy chce przy żyrafie mieć ładną fotografię, więc ją próbują pocieszać, by się zaczęła uśmiechać. Lecz jak tu pomóc żyrafie? Ja tego nie potrafię. Może wy pomysł macie, żyrafie pomóc zdołacie, Proszę was w jej imieniu, pomóżcie żyrafie w zmartwieniu.


Pobierz ppt "Opracowała Katarzyna Kołodziej kl. II"

Podobne prezentacje


Reklamy Google