Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Kamil Łyskowicz

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Kamil Łyskowicz"— Zapis prezentacji:

1 Autor: Kamil Łyskowicz
Opis wybranych owadów Autor: Kamil Łyskowicz

2 Budowa owada czułki 1 para skrzydeł 2 para skrzydeł odnóże kroczne
odwłok

3 Typy aparatów gębowych
1 5 2 4 3

4 Typy odnóży 6 1 5 2 4 3

5 Chrabąszcz Typ aparatu gębowego: 5 Typ odnóży: 1
Ma mm długości, owalne ciało, nieco wydłużone, czarne z białymi plamami na bokach odwłoka. Ma czułki, pokrywy skrzydłowe i odnóża koloru brunatnego. Występuje w Eurazji. Chrabąszcz żywi się liśćmi różnych drzew liściastych, a jego larwy żywią się korzeniami. Samica składa jaja pod ziemią, w wydrążonym przez siebie korytarzu. Larwy, zwane pędrakami wylęgają się w lipcu. Ich rozwój trwa 3-4 lata. Osobniki dojrzałe giną w czerwcu.

6 Pszczoła Typ odnóży: do zbierania pyłku Typ aparatu gębowego: 1
Przedstawiciele pszczoły mają długość ciała od 7-8 mm do mm. Ubarwienie jej ciała sięga od jednolicie czarnego i ciemnobrązowego do żółtego i czerwonopomarańczowego.

7 Biedronka Typ aparatu gębowego: 5 Typ odnóży: 1
Jest to chrząszcz o owalnym, wypukłym ciele. Żywi się mszycami, dlatego wykorzystywany jest w biologicznym zwalczaniu tych szkodników. Mnoży się bardzo szybko i może dawać 2-4 pokolenia rocznie. Owady dorosłe zimują. W tym celu potrafią gromadzić się setkami, a nawet tysiącami w różnych miejscach: pod ziemią, w budynkach czy pod korą drzew.

8 Nartnik Typ aparatu gębowego: 5
Typ odnóży: 3, 5 Jest to drapieżny owad o długości ciała 6-14 mm. Owady tej rodziny są przystosowane do ślizgowego poruszania się po powierzchni wody. Potrafią poruszać się z prędkością 1,5 m/s. Zamieszkują wody stojące i wolno płynące.

9 Ważka Typ aparatu gębowego: 5 Typ odnóży: 1
Jest bardzo sprawnym i szybkimi lotnikiem. Potrafi w ciągu sekundy przelecieć ponad 10 metrów. Ważka jest przeważnie średniej lub dużej wielkości od 2 do 17 cm. Rozpiętość skrzydeł ważki sięga od 2 do 18 cm. Ich oczy są bardzo duże. Mogą nawet być złożone z 40 tysięcy ommatidiów.


Pobierz ppt "Autor: Kamil Łyskowicz"

Podobne prezentacje


Reklamy Google