Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nazywam się Franciszek Połetek. Z lasem zaprzyjaźniłem się już bardzo dawno temu. Moi dziadkowie mieszkają w miejscowości Dąbrówka, która jest położona.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nazywam się Franciszek Połetek. Z lasem zaprzyjaźniłem się już bardzo dawno temu. Moi dziadkowie mieszkają w miejscowości Dąbrówka, która jest położona."— Zapis prezentacji:

1 Nazywam się Franciszek Połetek. Z lasem zaprzyjaźniłem się już bardzo dawno temu. Moi dziadkowie mieszkają w miejscowości Dąbrówka, która jest położona na wielkiej, leśnej polanie. Każdą wolną chwilę spędzam w tym pięknym miejscu. Zawsze zastanawiałem się kto jest przyjacielem lasu. Tata mówił mi, że największymi przyjaciółmi są osoby, które go sadzą oraz pielęgnują. Dzięki nim las żyje, ciągle się odnawia i zachwyca swoim pięknem. Mogę śmiało stwierdzić, że w moim otoczeniu jest wielu przyjaciół lasu. Może najpierw kilka słów o rodzinie, która wiele może powiedzieć o przyjaźni z lasem.

2 Mój pradziadek i dziadek niemalże całe życie zajmowali się lasem. Tata postanowił pójść w ich ślady, dlatego wybrał Szkołę Leśną w Zagnańsku. Może ja kiedyś też zostanę leśnikiem?

3 Mój tata urodził się i mieszkał w miejscowości ze wszystkich stron otoczonej lasami. Będąc dzieckiem interesował się pracą w lesie. W każde wakacje pracował w szkółce leśnej, a później pomagał swojemu tacie przy żywicowaniu. Już w szkole podstawowej wiedział, że chce zostać przyjacielem lasu (leśnikiem). Od piętnastu lat prowadzi własną firmę leśną - Zakład Usług Leśnych. Dzięki temu realizuje swoje marzenia z dzieciństwa.

4 Moja mama, chociaż pochodzi z miasta, bardzo kocha las. Gdy wyszła za mąż za mojego tatę mieszkali razem w leśniczówce. To tam pod okiem mamy zdobywałem pierwsze informacje o lesie. Rosłem razem z lasem, który mnie otaczał, poznawałem go i rozumiałem coraz bardziej. Dla mnie mama też jest przyjacielem lasu.

5 Czy widzieliście kiedyś ludzi zajmujących się sadzonkami? To oni są odpowiedzialni za odnowienia nowego pokolenia lasu. Jest to bardzo złożony i pracochłonny proces, począwszy od wysiewu i zabezpieczania nasion, poprzez pielenie, opryski, osłonę przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, nawożenie, aż do wyorywania (wyjęcia), sortowania, liczenia i transportu do wyznaczonego miejsca sadzenia. Dla mnie to przyjaciele lasu – dzięki ich ciężkiej pracy las nie zginie!

6 Pielęgnacją lasu zajmują się osoby, które posiadają bardzo dużą wiedzę i doświadczenie. Zaraz po posadzeniu uprawy pracownicy leśni wykaszają wokół sadzonek rośliny, które zagrażają ich wzrostowi. Dzięki nim młody las rośnie szybko i zdrowo – zupełnie jak ja.

7 Co roku w odpowiednich porach, dla danego gatunku, leśnicy zbierają nasiona. Aby móc je wysiać, muszą być odpowiednio przygotowane np. poprzez termoterapię czy zaprawianie. Szyszki z drzew iglastych oddawane są do wyłuszczarni. Gdyby nie wysiłek ludzi zbierających je, nie byłoby mowy o nowym lesie iglastym. To kolejni przyjaciele.

8 W lesie w wyznaczonych miejscach stoi lizawka i paśnik, do których przed zimą jedzenie dosypują leśnicy oraz myśliwi. W zimę zwierzęta mogą przychodzić i jeść świeże siano, kasztany, żołędzie lub jakieś jadalne nasiona. Nawet w mojej szkole co roku na jesieni jest organizowana zbiórka jedzenia dla zwierząt. Dobrze, że zwierzęta mają tylu przyjaciół.

9 Budki lęgowe są zakładane przez osoby pracujące w lesie. Na wiosnę ptaki nie muszą robić sobie gniazd, tylko mieszkają razem z małymi ptaszkami w drewnianych domkach. Każdy ma swój numer. Jest on niezbędny przy przeprowadzaniu inwentaryzacji. Budki te co roku jesienią są dokładnie sprzątane przez leśników. Dobrze, że ptaki też mają swoich przyjaciół.

10 Prezentację przygotował Franciszek Połetek Uczeń PSP im. Jana Pawła II w Sarnówku.


Pobierz ppt "Nazywam się Franciszek Połetek. Z lasem zaprzyjaźniłem się już bardzo dawno temu. Moi dziadkowie mieszkają w miejscowości Dąbrówka, która jest położona."

Podobne prezentacje


Reklamy Google