Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NARKOTYKI. Narkotyki- co to jest? Narkotyki to potoczna nazwa niektórych substancji odurzających, działających na ośrodkowy układ nerwowy. Narkotyki to.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NARKOTYKI. Narkotyki- co to jest? Narkotyki to potoczna nazwa niektórych substancji odurzających, działających na ośrodkowy układ nerwowy. Narkotyki to."— Zapis prezentacji:

1 NARKOTYKI

2 Narkotyki- co to jest? Narkotyki to potoczna nazwa niektórych substancji odurzających, działających na ośrodkowy układ nerwowy. Narkotyki to potoczna nazwa niektórych substancji odurzających, działających na ośrodkowy układ nerwowy. Narkotykami nazywa się substancje psychotropowe i takie, których regularne zażywanie doprowadza do uzależnienia. Istnieje także definicja środka zastępczego: jest to substancja będąca trucizną w każdym stanie fizycznym Narkotykami nazywa się substancje psychotropowe i takie, których regularne zażywanie doprowadza do uzależnienia. Istnieje także definicja środka zastępczego: jest to substancja będąca trucizną w każdym stanie fizycznym

3 Podział narkotyków Narkotyki są często dzielone na miękkie i twarde. Istnieją też podziały według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i działania fizjologicznego. Narkotyki są często dzielone na miękkie i twarde. Istnieją też podziały według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i działania fizjologicznego.

4 Podział narkotyków według WHO Opiaty Opiaty Psychostymulanty Psychostymulanty Kokaina Kokaina Marihuana i haszysz Marihuana i haszysz Halucynogeny Halucynogeny Psychodeliki Psychodeliki Środki lotne Środki lotne Leki uspokajające i barbiturany Leki uspokajające i barbiturany Nikotyna Nikotyna Alkohol Alkohol Steroidy Steroidy

5 Podział narkotyków według działania fizjologicznego Stymulanty Stymulanty Depresanty Depresanty Psychodeliki Psychodeliki Konopie indyjskie i ich pochodne Konopie indyjskie i ich pochodne

6 Rodzaje uzależnień Alkoholizm Alkoholizm Nikotynizm Nikotynizm Uzależnienie od opiatów, barbituranów, niektórych steroidów i benzodiazepinów Uzależnienie od opiatów, barbituranów, niektórych steroidów i benzodiazepinów

7 Leczenie uzależnień Uzależnienia leczy się detoksykacją, czyli odtruciem od uzależniających substancji. Uzależnienia leczy się detoksykacją, czyli odtruciem od uzależniających substancji.

8 Stanowisko religii wobec używania narkotyków Stanowisko kościoła katolickiego Stanowisko kościoła katolickiego Kościół katolicki potępia jakiekolwiek używanie narkotyków, gdyż uważa je za bardzo szkodliwe dla zdrowia, a nawet życia. Islam zabrania używania jakichkolwiek substancji odurzających.

9 Stanowisko religii wobec używania narkotyków Żadna ze ścieżek buddyzmu nie zabrania wprost używania narkotyków. Żadna ze ścieżek buddyzmu nie zabrania wprost używania narkotyków. Judaizm również nie zabrania wprost używania narkotyków, ale nakazuje przestrzegania prawa miejsca, w którym mieszka Żyd. Judaizm również nie zabrania wprost używania narkotyków, ale nakazuje przestrzegania prawa miejsca, w którym mieszka Żyd.

10 Warto przeczytać Polecamy przeczytanie książek autorstwa Barbary Rosiek, która opisuje swoją walkę z narkomanią i innymi nałogami. „Pamiętnik narkomanki” „Pamiętnik narkomanki” „Kokaina” „Kokaina” „Byłam schizofreniczką” „Byłam schizofreniczką” „Alkohol, prochy i ja” „Alkohol, prochy i ja” „W poszukiwaniu ducha” „W poszukiwaniu ducha” „Kokaina. Zwierzenia narkomanki” „Kokaina. Zwierzenia narkomanki” „Poganiacze Chleba” „Poganiacze Chleba” „Życie w hospicjum”” „Życie w hospicjum”” „Oddział otwarty” „Oddział otwarty” „Ćpunka” „Ćpunka”

11 Źródła http://pl.wikipedia.org/wiki/Narkotyki http://pl.wikipedia.org/wiki/Narkotyki http://pl.wikipedia.org/wiki/Narkotyki http://pl.wikipedia.org/wiki/Uzależnienie http://pl.wikipedia.org/wiki/Uzależnienie http://pl.wikipedia.org/wiki/Uzależnienie http://pl.wikipedia.org/wiki/Barbara_Rosiek http://pl.wikipedia.org/wiki/Barbara_Rosiek http://pl.wikipedia.org/wiki/Barbara_Rosiek

12 Wykonali: Wojciech Łazuga Mirosław Szałecki Mirosław Szałecki klasa III a gimnazjum KONIEC


Pobierz ppt "NARKOTYKI. Narkotyki- co to jest? Narkotyki to potoczna nazwa niektórych substancji odurzających, działających na ośrodkowy układ nerwowy. Narkotyki to."

Podobne prezentacje


Reklamy Google