Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Młodość bez narkotyków Porozmawiajmy jak nie brać… Prezentacja multimedialna wykonana w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Młodość bez narkotyków Porozmawiajmy jak nie brać… Prezentacja multimedialna wykonana w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów."— Zapis prezentacji:

1 Młodość bez narkotyków Porozmawiajmy jak nie brać… Prezentacja multimedialna wykonana w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii -Miasta Dębicy. Opracowała Danuta Kozłowska. Prezentowane publikacje Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka – Filia w Dębicy zakupiła z funduszy miasta.

2 Narkotyki To wszystkie substancje wywołujące uzależnienie, których produkcja oraz handel są niezgodne z prawem.

3 Substancje chemiczne, które nas otaczają, oraz które spożywamy, mają wpływ na nasze ciało, umysł i zachowanie.

4 Substancje psychoaktywne Istnieje szczególna grupa substancji, zdolnych bardzo silnie i deformująco wpływać na ludzką świadomość, czyli na to jak spostrzegamy siebie i świat oraz co odczuwamy. Istnieje szczególna grupa substancji, zdolnych bardzo silnie i deformująco wpływać na ludzką świadomość, czyli na to jak spostrzegamy siebie i świat oraz co odczuwamy. Takie środki nazywamy - Takie środki nazywamy - substancjami psychoaktywnymi. substancjami psychoaktywnymi.

5 Narkotyki ….

6 Narkotyki - Podział według Światowej Organizacji Zdrowia Opiaty Opiaty np. heroina, morfina Opiaty heroinamorfina Psychostymulanty Psychostymulanty np. amfetamina, metamfetamina Psychostymulanty amfetaminametamfetamina Kokaina Kokaina Kokaina Marihuana i haszysz Marihuana i haszysz Marihuanahaszysz Marihuanahaszysz Halucynogeny Halucynogeny np. DMT Halucynogeny DMT Psychodeliki Psychodeliki np. LSD-25 Psychodeliki LSD-25 kleje kleje Środki lotne – klejekleje barbiturany barbiturany Leki uspokajające i barbituranybarbiturany Nikotyna Nikotyna Nikotyna Alkohol Alkohol Alkohol Steroidy Steroidy Steroidy

7 Używki to środki pobudzające, które stawiają na nogi i dodają energii. ( kawa, herbata, czekolada, cola oraz inne napoje bezalkoholowe zawierają niewielkie ilo ś ci kofeiny ). Jeśli spożyjesz jej za dużo, skończy się to bólem i zawrotami głowy, mdłościami i bezsennością.

8 Dlaczego niektórzy sięgają po narkotyki ? - z różnych powodów : Zażywają je, ponieważ są chorzy lub odczuwają silne bóle, bądź chcą zapobiec chorobie. Stosują je by zmienić się w jakiś sposób – schudnąć, nabrać siły i energii. Biorą je aby się zrelaksować lub uciec od problemów. Zdarza się, iż myślą, że każdy bierze i nie chcą być gorsi od innych.

9 Narkotyki są coraz bardziej popularne… wśród młodzieży. Młodzi ludzie nie tylko biorą narkotyki, ale niektórzy zajmują się ich rozprowadzaniem. Według badań, prawie każdy młody człowiek zna albo dilera, albo osoby, które biorą narkotyki. Znaczna ich część również chociaż raz ich spróbowała.

10 W dzisiejszych czasach W dzisiejszych czasach … rzadko kto potrafi się bawić na dyskotece nie będąc pod wpływem narkotyków albo alkoholu. Niestety po narkotyki sięgają coraz młodsi Niestety po narkotyki sięgają coraz młodsi.

11 Eksperymentowanie z narkotykami … często jest podyktowane presją otoczenia, choćby podczas imprez ze znajomymi. Kiedy indziej może to być poczucie rozpaczy, nudy czy samotności tym, co prowadzi do pierwszych doświadczeń z narkotykami. Na tym etapie, ludzie myślą, że są w stanie przestać choćby zaraz. … I niektórzy - mogą.

12 Zabierzcie mnie na mega-dyskotekę, abym nie słyszał swoich myśli …

13 Co może nastąpić potem … ?

14 Narkomania w Polsce - statystyka

15 Przyczyny narkomanii wśród młodzieży : chęć pokazania się, wpisania do * chęć pokazania się, wpisania do grupy grupy nuda, ciekawość nuda, ciekawość problemy w szkole i w domu problemy w szkole i w domu problemy ze zdrowiem problemy ze zdrowiem brak autorytetów brak autorytetów

16

17 Co powodują narkotyki ? trucizną Z punktu widzenia organizmu ludzkiego narkotyki są trucizną i muszą być z niego natychmiast usunięte. Jeśli ktoś często przyjmuje ten sam narkotyk, jego organizm przyzwyczaja się i szybciej pozbywa. Oznacza to, że musi on brać coraz większe porcje narkotyku aby zadziałał. tolerancją na narkotyk Taki stan nazywamy tolerancją na narkotyk. głodem narkotycznym. Gdy przestanie brać narkotyk, jego ciało przechodzi proces zwany głodem narkotycznym.

18

19

20 Po czterech latach…

21 Po 2,5 roku …

22 Dopalacze … Od kiedy pojawiły się na polskim rynku, nie ma dnia, aby do szpitali nie trafiały ich ofiary. W sytuacji kryzysowej lekarze mogą być bezradni. Co to są dopalacze? Czy to wstęp do legalizacji narkotyków? Co dzieje się w organizmie po ich zażyciu ? Z czego produkuje się te trucizny? Czy dopalacze uzależniają? Dlaczego dilerzy narkotyków to przestępcy, a sprzedawcy dopalaczy to biznesmeni? Choć nowa ustawa delegalizuje handel dopalaczami, to cały rynek zgodnie z przewidywaniami zszedł do podziemia. Handlarze dalej drwią sobie z prawa.

23 Wojna z dopalaczami nie kończy się … Producenci kolekcjonerskich specyfików, które działają w sposób podobny do narkotyków znaleźli kolejną lukę w przepisach. Chcą rozstawiać w klubach i sklepach dopalaczomaty. Wszystko ma być legalne dzięki systemowi żetonów, które będzie można kupić wyłącznie przez zagraniczny portal internetowy.

24 Dopalacze … potoczna nazwa różnego rodzaju substancji psychoaktywnych, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii.. Spożycie ich ma na celu wywołanie w organizmie jak najwierniejszego efektu narkotycznego substancji zdelegalizowanych lub preparaty ziołowe zawierające związki halucynogenne.substancji psychoaktywnych liście środków narkotycznegozwiązki halucynogenne

25 Dopalacze wprowadzono do obrotu jako "produkty kolekcjonerskie, nie nadające się do spożycia". Ze względu na to, że substancje w nich zawarte nie są objęte kontrolą państwową, mogły być sprzedawane w legalnie działających sklepach (tzw. smart-shopach).kontrolą państwową

26 - Dopalacze ? To trucizna ! Najgorsze jest to, że nie znamy ich dokładnego składu, nie są w pełni przebadane - ostrzegają specjaliści.

27 spice Mieszanki typu spice

28 Party pills

29 Duży wybór … śmierci

30 Okazałe sklepy …

31 Co zawierają, jak skutkują ? Benzylopiperazyna (BZP) -Zażywanie powoduje poważne konsekwencje fizjologiczne, m.in. zaburzenia funkcjonowania mózgu czy układu krążenia. Opisywano również uszkodzenia nerek po zażywaniu tego typu środków odurzających. BZP-N - Benzylopiperazyna - bóle głowy, bóle brzucha, nudności i wymioty, kołatanie serca, brak apetytu, bezsenność, stany lękowe, dezorientacja, zmiany nastroju, rozdrażnienie, drgawki. Substancja ta może uzależnić oraz obciąża układ krążenia, powoduje bowiem odwodnienie organizmu i kołatanie serca.

32 Co zawierają, jak skutkują… Powój hawajski– nieprzewidywalne działanie w zależności od organizmu, Silne halucynacje wzrokowe związane są głównie odbiorem barw zaburzeniami w postrzeganiu kontrastu, może też pojawić się doświadczenie osobliwej umiejętności widzenia przez skórę pod strukturę tkanek. Występują też halucynacje słuchowe, bezsenność, silna potrzeba masowania swoich mięśni. Calea zacatechichi - ma działanie zbliżone do marihuany, lekko euforyzujące oraz wpływa na nasilenie aktywności mózgu podczas snu. Pestycydy – objawy zatrucia pestycydami

33 Co zawierają, jak skutkują … Ołów - pierwiastek chemiczny. Ołów jest mutagenny może powodować raka. Trwałymi skutkami ołowicy są niedokrwistość, miażdżyca naczyń krwionośnych oraz uszkodzenie nerek wątroby. Objawy mogą pogłębiać takie czynniki jak kwasica, choroby zakaźne, alkoholizm niedobór wapnia. Rtęć - pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych, silnie toksyczny. Zatrucie przewlekłe małymi ilościami rtęci powoduje początkowo niespecyficzne objawy takie jak ból głowy kończyn, osłabienie. Obserwuje się też zaburzenia snu, upośledzenie koncentracji, zaburzenia pamięci, zmiany osobowości. Później pojawiają się drżenia rąk i nóg, niezborność chodu.

34 Co zawierają, jak skutkują … Mefedron - organiczny związek chemiczny. Psychoaktywna fenyloetyloamina, należąca do tej samej grupy co amfetamina. Zanotowane przypadki zgonu po zażyciu mefedronu były spowodowane zbyt wysokim ciśnieniem krwi skutkującym wylewem. Metylom - empatogenna substancja psychoaktywna, pochodna amfetaminy. Objawia się pobudzeniem, uczuciem euforii, radości, miłości i szczęścia. Kratom – łagodniejsza forma opium Mieszanki ziołowe – działanie psychodeliczne, podobne do konopi indyjskich

35 Co zawierają, jak skutkują … Muchomor czerwony- Efekty przyjęcia początkowo przypominają stan upojenia alkoholowego, nastrój poprawia się, dobremu samopoczuciu towarzyszy nadmierna gadatliwość. W Kolejnym etapie odurzenia pojawiają się halucynacje wzrokowe słuchowe. Niektórzy użytkownicy odczuwają też przygnębienie, a czasem pojawia się u nich silne pobudzenie psychomotoryczne, wpadają w napady szału. Szałwia wieszcza- Alkaloid zawarty w roślinie wywołuje silny efekt halucynogenny, powoduje utratę kontroli nad zachowaniem oraz znaczne trudności w poruszaniu się. Osoba, która przyjęła preparat może całkowicie przestać panować nad swoimi czynami. Ponadto po zapaleniu skręta nawet przez kilka godzin utrzymuje się silny ból głowy, spowodowany wdychaniem wraz z dymem różnych produktów spalania.

36 Konsekwencje są bardzo poważne Zażywanie powoduje Zażywanie powoduje poważne konsekwencje fizjologiczne, m.in. zaburzenia funkcjonowania mózgu czy układu krążenia i narządów wewnętrznych.

37 nie eksperymentuj !!! WWW.dopalaczeinfo.pl

38 Bycie uzależnionym … Oznacza, że osoba taka musi wciąż powtarzać tę samą szkodliwą czynność.

39 Pomoc… zerwać Zwykle uzależnieni od środków psychoaktywnych i narkotyków potrzebują pomocy wyszkolonych specjalistów, aby zerwać z nałogiem. z nałogiem. Można im pomóc, gdy nie jest za późno… * Można im pomóc, gdy nie jest za późno…

40 Profilaktyka i pomoc dla zagrożonych uczniów

41 Dopalacze, Substancje psychoaktywne… W edukacji pomogą książki : - Dopalacze, Substancje psychoaktywne…

42 Dopalacze, Substancje psychoaktywne…

43 O narkotykach i narkomanii…

44

45 Narkomania, terapia…

46 Narkomania, pomoc, profilaktyka…

47 Narkomania, poradniki…

48

49 Pomoc dla rodziców i wychowawców …

50 Narkotyki, zorganizowane formy przeciwdziałania…

51 Uzależnienia – przeciwdziałanie…

52 Terapia, polityka państwa…

53 Przede wszystkim wychowanie…

54 Praca nad sobą…

55 Terapia…

56 Wiedza, świadomość zagrożenia …

57 Terapia…

58 Pomoc …

59 Programy profilaktyczne…

60 Profilaktyka …

61 Programy profilaktyczne…

62

63 ŚWIADECTWO…

64 ŚWIADECTWO…

65 Narkomana się tworzy… w domu, szkole, uczelni, na podwórku i na kolonii, słowem wszędzie. Lepi się go z cudownej materii dziecięcej naiwności, chęci poznania świata, wrażliwości, uczuć, porywów serca, najskrytszych tajemnic i szczerych łez." Marek Kotański

66 Nie jesteś sam … pozwól sobie pomóc !

67


Pobierz ppt "Młodość bez narkotyków Porozmawiajmy jak nie brać… Prezentacja multimedialna wykonana w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów."

Podobne prezentacje


Reklamy Google