Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt edukacyjny Nałogi – droga donikąd.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt edukacyjny Nałogi – droga donikąd."— Zapis prezentacji:

1 Projekt edukacyjny Nałogi – droga donikąd

2 Czym jest uzależnienie
Alkoholizm Przyczyny alkoholizmu mogą mieć różny charakter. Choroba ta może mieć swoje podstawy w biedzie, bezdomności, stresie, środowisku życia i jego naciskowi na jednostki a także w sytuacji rodzinnej lub zdrowotnej człowieka. Nikotynizm - uzależnienie od nikotyny Narkomania – potoczne określenie odnoszące się do uzależnienia od substancji chemicznych wpływających na czynność mózgu. Narkomania charakteryzuje się: tzw. głodem narkotycznym przymusem zażywania środków odurzających chęcią zdobycia narkotyku za wszelką cenę i wszystkimi sposobami

3

4 Uzależnienie to silna potrzeba zażywania jakiejś substancji czy zrobienia czegoś. Uzależnić można się generalnie od wszystkiego : narkotyki, alkohol, hazard, Internet, papierosy, leki, kawa, czekolada itp. Zaprzestanie używania lub robienia czegoś prowadzi do wielu objawów fizycznych jak i psychicznych. Osoba uzależniona w trakcie „głodu” może nie panować nad sobą, może powodować to trwały ubytek w psychice, osłabienie woli, wypalanie emocjonalne prowadzące do samobójstwa, oraz dolegliwości fizyczne. Uzależnienie leczy się detoksykacją czyli odtruciem organizmu.

5 Etapy uzależnień Etap zapoznawczy
W tym okresie sam środek, którego pożądamy, nie jest bardzo istotny; wynika to z faktu, że jego regularne zażywanie jest najczęściej nieprzyjemne, a reakcje organizmu są bolesne; przykładem może być tu spożywanie alkoholu w dużych ilościach, co powoduje złe samopoczucie, mdłości, często również wymioty; ważną rolę pełnią w tym etapie kontakty z osobami uzależnionymi.

6 Etap przyjemności  Skutki przyjmowania środka odurzającego nie są już tak nieprzyjemne, jak w pierwszym etapie. Wiele osób mówi nawet o przyjemności związanej z jego zażywaniem; dzieje się tak dlatego, ponieważ zwiększa się tolerancja organizmu na działanie tego środka; Osoba uzależniona zaczyna odczuwać, że substancje, które zażywa działają coraz słabiej, dlatego sięga po mocniejsze środki, zaczyna eksperymentować.

7 Etap, w którym odurzenie jest najważniejszym celem Odurzenie, to stan, do którego dąży uzależniona jednostka; etap ten można już nazwać uzależnieniem zaawansowanym; osoba uzależniona podporządkowuje wszystko swojemu nałogowi; zrywa często kontakt z bliskimi i znajomymi, a jedyną grupą, z którą chce spędzać swój czas, są inni nałogowcy.

8 Etap, w którym odurzenie jest normą
Jest to najsilniejszy, ostatni stopień uzależnienia. Środek, od którego jednostka jest uzależniona, staje się niezbędnym elementem w jej życiu. Organizm człowieka uzależnionego jest wyniszczony, zachodzą w nim zmiany, które mogą prowadzić nawet do śmierci.

9 Terapia uzależnienia Podstawowym problemem, w obliczu którego stają osoby uzależnione jest konsekwentne, wytrwałe dążenie do odstawienie substancji psycho-aktywnych. Leczenie uzależnień jest procesem długotrwałym, wymagającym współpracy osoby uzależnionej z terapeutą.

10 Leczenie uzależnień obejmuje następujące etapy:
detoksykacja rehabilitacja oddziaływania post-rehabilitacyjne.

11 Alkoholizm

12 Alkoholizm Uzależnienie od alkoholu , czyli alkoholizm, jest chorobą, która zaczyna się i rozwija podstępnie, bez świadomości zainteresowanej osoby. Polega na nie kontrolowanym piciu napojów alkoholowych i może doprowadzić do przedwczesnej śmierci.   Zwykle cierpi nie tylko sam uzależniony ale także jego rodzina, najbliżsi i sąsiedzi.

13 Alkohol wśród młodzieży
Badania wykazują, że: Piwo pije 73% chłopców i 67% dziewcząt Wino 69% chłopców i 36% dziewcząt Wódkę zaś odpowiednio 14% i 7%

14 Fazy alkoholizmu Faza wstępna pre alkoholowa; Faza ostrzegawcza;
Faza krytyczna; Faza przewlekła.

15

16 Po odbyciu leczenia Z przeprowadzonych badań wynika że:
1/3 pacjentów osiąga trwałą abstynencję; 1/3 poprawę funkcjonowania bez utrzymywania całkowitej abstynencji;

17 Nawet po kilkuletniej abstynencji można po jednym kieliszku wrócić do nałogu
Z choroby alkoholowej nie można się wyleczyć, to znaczy że nawet po wieloletniej abstynencji próby tzw. "kontrolowanego" picia kończą się powrotem do nałogu. Możliwe natomiast jest zatrzymanie choroby i rehabilitacja, gdzie fundamentalnym warunkiem zdrowienia jest abstynencja.

18 „Lampka wina, kufel piwa czy "kieliszek" wódki nikomu jeszcze nie zaszkodziły”
To nie prawda alkohol, wypijany w niewielkich ilościach i do tego sporadycznie, nie powoduje widocznych zmian w organizmie. Kiedy sięganie po alkohol powtarza się zbyt często lub kiedy organizm jest szczególnie wrażliwy na działanie alkoholu - nawet niewielkie jego ilości muszą, w jakimś momencie, zaszkodzić.

19 Z jakimi problemami borykają się alkoholicy
Poniżej znajdują się problemy, z jakimi spotykają się alkoholicy. Zaburzenia życia rodzinnego – 94% Problemy w kontaktach z ludźmi – 84% Problemy finansowe – 82% Przemoc wobec bliskich – 57% Problemy z prawem (karalność) – 51% 19

20 Przewlekły alkoholizm prowadzi do wielu chorób
Choroby: Psychiczne; Wątroby; Nerek; Żołądka; Serca; Wenerycznych; Mózgu. Nadużywanie alkoholu jest powodem powstawania problemów w rodzinach oraz ich rozpadu. Ujemnie wpływa na potomstwo.

21 Ciekawostki Śmiertelna dawka alkoholu to 6–8 g na 1 kg masy ciała
Alkohol zabija więcej ludzi niż wszystkie inne narkotyki (wyłączając nikotynę) razem wzięte. Szklanka wódki (250 g) zabija około komórek nerwowych w naszym mózgu. Komórki nerwowe się nie regenerują. 14,8 promila alkoholu we krwi miał Tadeusz S., który w 1995 roku jadąc samochodem, spowodował wypadek pod Wrocławiem. Wynik badania był tak nieprawdopodobny, ze powtarzano je pięciokrotnie, zawsze z takim samym rezultatem. Mężczyzna zmarł kilkanaście dni później w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku.

22 Nikotynizm Uzależnienie od nikotyny jest jednym z najsilniejszych nałogów, prowadzącym do wielu chorób. Pomimo wzrostu świadomości o szkodliwości palenia papierosów nikotynizm jest nadal zjawiskiem powszechnym. Obecnie w Polsce pali 43% mężczyzn i 22% kobiet.

23 Choroby - Nowotwory jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani –
częstotliwość występowania ich u osób palących jest 20-krotnie większa niż u osób, które nie palą i nie przebywają w środowisku osób palących. - Rak płuc – 85% przypadków Papierosy zawierają kilka tysięcy związków chemicznych, więc nowotwór może się rozwinąć poprzez nakładanie się wielu czynników rakotwórczych.

24 Papieros Wyrób tytoniowy składający się z rurki z cienkiej bibułki (gilzy) o średnicy do 1 cm i długości do 12 cm (zwykle 85 mm), wewnątrz której znajduje się mieszanka tytoniowa zawierająca spreparowane liście różnych odmian tytoniu (lub rzadziej marihuany, cracku czy innych substancji działających narkotycznie).

25

26 Skutki Uzależnienia

27 Leczenie nikotynizmu Niquitin - pastylki do ssania Tabex - tabletki
Zyban - tabletki Nicorette - inhalator Nicofree - sztuczny papieros Nicorette - guma do żucia Nicotinell - plastry Nicotinell - guma do żucia Niquitin – plastry

28 Tak będzie wyglądało twoje podwórko

29

30 Narkomania Narkomania jest jedną z największych plag wysoko rozwiniętych społeczeństw. Mimo prób podjętych przez uczonych i rządy, dalej brakuje jasnych przyczyn rozmiarów tej tragedii.

31 Przyczyny narkomanii o charakterze społecznym - niekorzystna sytuacja, społeczna, brak perspektyw i szans na godziwe życie, - dotyczące najbliższego otoczenia jednostki, np. wadliwie funkcjonująca rodzina, oddziaływanie grupy rówieśniczej, o charakterze osobniczym - negatywna ocena własnej osoby (jestem nikim, nic nie jestem wart, nic nie potrafię ), - wśród narkomanów narkotyk umożliwia zaspokojenie pewnych potrzeb lub uwalnia od nieprzyjemnych stanów emocjonalnych

32 Objawy narkomanii a) szczególny stan psychiczny, tzw. rausz (zależy od spożywanych narkotyków) stan podniecenia lub rozluźnienia, euforii, halucynacji, b) w okresie głodu: podenerwowanie, rozdrażnienie, trudności w skupieniu uwagi, niepokój ruchowy, zmęczenie, przygnębienie, lęk, rozpacz, wysiłki skierowane na zdobycie narkotyku, c) powstaje błędne koło związane z uzależnieniem fizycznym; człowiek po zażyciu narkotyku czuje się dobrze, po ustąpieniu - odczuwa głód, d) długotrwałe zażywanie narkotyku prowadzi do przedawkowania („złoty strzał” )

33 Skutki uzależnienia: Długotrwałe używanie środków odurzających prowadzi do ogólnego wyniszczenia organizmu, postępujących zmian psychofizycznych utrudniających lub uniemożliwiających funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie.

34 Skutki społeczne: narkomani szybko wypadają ze swoich ról społecznych,
wykazują nieprzystosowanie społeczne (drażliwość, zmiana nastroju), nie istnieje dla nich miłość, przyjaźń, lojalność, popełnianie przestępstw (handel narkotykami, kradzieże itp.), nakłanianie innych do przyjmowania narkotyków, kradzieże, włamania do szpitali, aptek, fałszowanie, wyłudzanie recept, rozboje, znieważenie, gwałty, samobójstwa, bezczynność i obojętność, bierność, jedna osoba może przyczynić się w krótkim do zarażenia dziesięciu innych.

35 Skutki zdrowotne środki przeciwbólowe z grupy morfiny powodują młodości, wymioty, rozszerzenie oskrzeli i naczyń wieńcowych, porażają ośrodek oddechowy, spadek sił fizycznych, wychudzenie, zanik żył; środki nasenne i uspokajające powodują uszkodzenie narządów miąższowych, bardzo wyraźne objawy abstynencyjne, zgon w stanie padaczkowym, konopie indyjskie powodują zaburzenia jelitowe, odwodnienie, stany zapalne dróg oddechowych,

36 Rodzaje narkotyków występujących w Polsce
Haszysz Amfetamina Kokaina Kofeina Marihuana

37 Dziękujemy za uwagę Projekt przygotowali: - Kamil Cieśla
- Robert Modzelewski Łukasz Wojcieszek Michał Pietrusiński Łukasz Rak Patryk Dziuba Rafał Kocon Anna Iwaszkiewicz Paulina Kłos


Pobierz ppt "Projekt edukacyjny Nałogi – droga donikąd."

Podobne prezentacje


Reklamy Google