Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt Edukacyjny „Dokarmiamy ptaki zimą”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt Edukacyjny „Dokarmiamy ptaki zimą”"— Zapis prezentacji:

1 Projekt Edukacyjny „Dokarmiamy ptaki zimą”

2 Nasza Grupa Ada Pałczyńska Ania Tomczyńska Ola Grzelińska Patrycja Kalwinek Jagoda Augustyniak Celem naszego udziału w projekcie jest dokarmienie ptaków podczas zimy. Podczas projektu nauczymy się nowych rzeczy dotyczących życia ptaków.

3 Przydział Zadań Naszymi zadaniami w projekcie będą :
Wykonanie karmnika Systematyczne dokarmianie ptaków Obserwowanie jakie ptaki przylatują Obserwacja zachowania ptaków

4 „Zwierzę nie jest rzeczą”
Nasza klasa uczestniczyła w warsztatach ekologicznych w Ośrodku Działań Ekologicznych „Źródła” w Łodzi. Zajęcia obejmowały pogadankę, zabawy parateatralne i plastyczne. Poruszaliśmy tematykę ochrony zwierząt przed okrucieństwem. W trakcie zajęć zastanawialiśmy się jak reagować na akty przemocy. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób pomagać zwierzętom, z kim się kontaktować, kto w Łodzi i w Polsce zajmuje się tym problemem.

5 Jak przygotowaliśmy karmnik?
Materiały: 1. Deska sosnowa (szer. 20 cm, dł. 60 cm) 2. Dwie kantówki (2×2 cm) 3. Dwa kątowniki 4. Osiem śrub do drewna (o dł. 2,5 cm i 0,7 cm) 5. Dwa zawiasy 6. Dwa haczyki 7. Śrubokręt

6 Sposób wykonania karmnika.
1. Kantówki tniemy na 12 słupków o dł. 16 cm - będą stelażem karmnika. W czterech słupkach odcinamy końcówki pod kątem 45°; dzięki temu będzie można osadzić na nich daszek. 2. Montujemy karmnik: słupki skręcamy dłuższymi śrubami, tak by konstrukcja była stabilna - będzie musiała utrzymać daszek i ruchomą podłogę karmnika. 3. Z deski wycinamy dwie części o dł. 20 cm (na podłogę i dłuższą połać daszku) oraz trzecią - o dł. 18 cm (na krótszą połać). Daszek skręcamy za pomocą kątowników i wkrętów. 4. Daszek mocujemy do stelaża dłuższymi śrubami. Wkręcamy je od środka tak, by nie wystawały na zewnątrz, nie będą wówczas rdzewieć (i zagrażać ptakom). 5. Podłogę karmnika mocujemy zawiasami do dolnego słupka stelaża. Drewniane elementy szlifujemy papierem ściernym i malujemy impregnatem. 6. Do dwóch słupków karmnika mocujemy haczyki umożliwiające opuszczanie i podnoszenie podłogi w celu usuwania resztek pokarmu i wszelkich nieczystości.

7 Ptaki, które odwiedziły karmnik
Sikora bogatka – największa z naszych sikor i bardzo częsty gość w naszych karmnikach. Żeruje w grupach po kilkanaście ptaków, zarówno w karmniku jak i na ziemi. Najczęściej jednak porywa wyłożony pokarm (ziarna i nasiona) odlatując na pobliskie gałęzie drzew i tam je zjada. Bardzo chętnie, szczególnie w mroźne dni, żywi się tłuszczami zwierzęcymi (słonina, smalec) oraz roślinnymi (margaryna). Jest mało płochliwa, potrafi przegonić z karmnika mniejsze gatunki sikor oraz niektóre z innych wróblowatych (ziębę, jera lub czyżyka).

8 Ptaki, które odwiedziły karmnik
Wróbel domowy oraz Mazurek – dwa gatunki ptaków bardzo często mylone ze sobą, różniące się głównie czarną plamą na policzku, którą posiada ten drugi Są bardzo częstymi gośćmi w karmnikach i praktycznie cały rok chętnie korzystałyby z dokarmiania. Pojawiają się najczęściej jako pierwsze i jako ostatnie odlatują, nie gardzą żadnym z wykładanych pokarmów, nie porywają ziaren jak sikory tylko rozsiadają się w karmniku i zjadają ile się da, panosząc się przy tym i przeganiając inne, nawet większe od siebie, gatunki ptaków. Zwykle pozostawiają po sobie duży bałagan. Bardzo chętnie żerują na ziemi.

9 Ptaki, które odwiedziły karmnik
Kos – jeden z największych gości zlatujący się do karmników, nie stroni od towarzystwa ludzi dlatego bardzo często spotykany jest w miejskich parkach. Jeden z najbardziej znanych śpiewaków, jego wczesnoporanne i wieczorne serenady wprowadzają niesamowity nastrój spokoju i odprężenia. Najchętniej żeruje na ziemi, wygrzebując wśród liści i traw to, co rozrzuciły inne ptaki goszczące się w karmniku. Bardzo chętnie zjada suszone owoce jarzębiny, czarnego bzu, jałowca, winogron, pieczywo a nawet twaróg. Jest bardzo towarzyski i niekonfliktowy.

10 Ptaki, które odwiedziły karmnik
Sójka – ptasi magazynier. Jeden z większych gości w karmniku, jeśli przyleci raz, możemy być pewni, że odwiedzać nas będzie tak długo, jak znajdzie w karmniku swoje ulubione przysmaki czyli żołędzie i kukurydzę. Zwykle nie zjada ich na miejscu tylko pakuje w wole tyle, ile się zmieści i odlatuje schować je w swojej spiżarni. Kursować tak potrafi przez cały dzień, płosząc swoim przylotem inne ptaki.

11 Ptaki, które odwiedziły nasz karmnik
Gołąb - jest to stały gość w naszym karmniku, przylatuje i żywi się pokarmem rozsypywanym przez nas. W środowisku naturalnym żyje w stadach, najczęściej zamieszkuje dachy, parapety budynków w terenie zabudowanym.

12 Ptaki, które odwiedziły nasz karmnik
Kowalik- Jest to krępy ptak wielkości wróbla z krótkim ogonem. W Polsce jest to gatunek chroniony. Kowalik jest jedynym naszym ptakiem, który chodzi po pniu i gałęziach głową w dół. Zabiera on nasiona z karmnika i magazynuje je. Na jeden raz bierze jedno lub dwa nasiona i odlatuje, aby schować je w zagłębieniu kory drzewa rosnącego w pobliżu lub we wgłębieniu ziemi. Spieszy się tak bardzo, że czasami wracają do karmnika co minutę. Zwykle trudno jest znaleźć schowany pokarm, ponieważ ptaki maskują kryjówkę mchem lub kawałkami kory. Zimą ich pokarmem są głównie nasiona.

13 Czym karmiłyśmy ptaki ??? Karma składała się z :
zboża (pszenica, odmiana sorga japońskiego, kukurydza, gryka) nasion (nasiona słonecznika, dzikie nasiona, białe proso) orzechów (orzeszki ziemne) kulek tłuszczowych

14 Czego nas to nauczyło…? Udział w tym jakże interesującym projekcie umożliwił nam oglądanie z bliska wielu gatunków ptaków, zwykle niewidocznych na co dzień. Mogłyśmy zaobserwować również ich zachowania oraz odmienne zwyczaje. Mimo że zima w tym roku była łagodna, ptaki i tak potrzebowały pewnego i przystępnego źródła pokarmu. Mamy nadzieję, że ułatwiło im to przeżycie mroźnych dni. Było warto podjąć się tego projektu, gdyż wiele z niego wyniosłyśmy.

15 Nasze zdjęcia

16 Nasze zdjęcia


Pobierz ppt "Projekt Edukacyjny „Dokarmiamy ptaki zimą”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google