Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt Edukacyjny „Dokarmiamy ptaki zim ą ” Nasza Grupa Ada Pa ł czy ń ska Ania Tomczy ń ska Ola Grzeli ń ska Patrycja Kalwinek Jagoda Augustyniak Celem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt Edukacyjny „Dokarmiamy ptaki zim ą ” Nasza Grupa Ada Pa ł czy ń ska Ania Tomczy ń ska Ola Grzeli ń ska Patrycja Kalwinek Jagoda Augustyniak Celem."— Zapis prezentacji:

1

2 Projekt Edukacyjny „Dokarmiamy ptaki zim ą ”

3 Nasza Grupa Ada Pa ł czy ń ska Ania Tomczy ń ska Ola Grzeli ń ska Patrycja Kalwinek Jagoda Augustyniak Celem naszego udzia ł u w projekcie jest dokarmienie ptaków podczas zimy. Podczas projektu nauczymy si ę nowych rzeczy dotycz ą cych ż ycia ptaków.

4 Przydział Zadań Naszymi zadaniami w projekcie b ę d ą : Wykonanie karmnika Systematyczne dokarmianie ptaków Obserwowanie jakie ptaki przylatuj ą Obserwacja zachowania ptaków

5 „Zwierz ę nie jest rzecz ą ” Nasza klasa uczestniczyła w warsztatach ekologicznych w Ośrodku Działań Ekologicznych „Źródła” w Łodzi. Zajęcia obejmowały pogadankę, zabawy parateatralne i plastyczne. Poruszaliśmy tematykę ochrony zwierząt przed okrucieństwem. W trakcie zajęć zastanawialiśmy się jak reagować na akty przemocy. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób pomagać zwierzętom, z kim się kontaktować, kto w Łodzi i w Polsce zajmuje się tym problemem.

6 Jak przygotowaliśmy karmnik? Materia ł y: 1. Deska sosnowa (szer. 20 cm, d ł. 60 cm) 2. Dwie kantówki (2×2 cm) 3. Dwa k ą towniki 4. Osiem ś rub do drewna (o d ł. 2,5 cm i 0,7 cm) 5. Dwa zawiasy 6. Dwa haczyki 7. Ś rubokr ę t

7 Sposób wykonania karmnika. 1. Kantówki tniemy na 12 s ł upków o d ł. 16 cm - b ę d ą stela ż em karmnika. W czterech s ł upkach odcinamy ko ń cówki pod k ą tem 45°; dzi ę ki temu b ę dzie mo ż na osadzić na nich daszek. 2. Montujemy karmnik: s ł upki skr ę camy d ł u ż szymi ś rubami, tak by konstrukcja by ł a stabilna - b ę dzie musia ł a utrzymać daszek i ruchom ą pod ł og ę karmnika. 3. Z deski wycinamy dwie cz ęś ci o d ł. 20 cm (na pod ł og ę i d ł u ż sz ą po ł ać daszku) oraz trzeci ą - o d ł. 18 cm (na krótsz ą po ł ać). Daszek skr ę camy za pomoc ą k ą towników i wkr ę tów. 4. Daszek mocujemy do stela ż a d ł u ż szymi ś rubami. Wkr ę camy je od ś rodka tak, by nie wystawa ł y na zewn ą trz, nie b ę d ą wówczas rdzewieć (i zagra ż ać ptakom). 5. Pod ł og ę karmnika mocujemy zawiasami do dolnego s ł upka stela ż a. Drewniane elementy szlifujemy papierem ś ciernym i malujemy impregnatem. 6. Do dwóch s ł upków karmnika mocujemy haczyki umo ż liwiaj ą ce opuszczanie i podnoszenie pod ł ogi w celu usuwania resztek pokarmu i wszelkich nieczysto ś ci.

8 Ptaki, które odwiedziły karmnik Sikora bogatka – największa z naszych sikor i bardzo częsty gość w naszych karmnikach. Żeruje w grupach po kilkanaście ptaków, zarówno w karmniku jak i na ziemi. Najczęściej jednak porywa wyłożony pokarm (ziarna i nasiona) odlatując na pobliskie gałęzie drzew i tam je zjada. Bardzo chętnie, szczególnie w mroźne dni, żywi się tłuszczami zwierzęcymi (słonina, smalec) oraz roślinnymi (margaryna). Jest mało płochliwa, potrafi przegonić z karmnika mniejsze gatunki sikor oraz niektóre z innych wróblowatych (ziębę, jera lub czyżyka).

9 Ptaki, które odwiedziły karmnik Wróbel domowy oraz Mazurek – dwa gatunki ptaków bardzo często mylone ze sobą, różniące się głównie czarną plamą na policzku, którą posiada ten drugi. Są bardzo częstymi gośćmi w karmnikach i praktycznie cały rok chętnie korzystałyby z dokarmiania. Pojawiają się najczęściej jako pierwsze i jako ostatnie odlatują, nie gardzą żadnym z wykładanych pokarmów, nie porywają ziaren jak sikory tylko rozsiadają się w karmniku i zjadają ile się da, panosząc się przy tym i przeganiając inne, nawet większe od siebie, gatunki ptaków. Zwykle pozostawiają po sobie duży bałagan. Bardzo chętnie żerują na ziemi.

10 Ptaki, które odwiedziły karmnik Kos – jeden z największych gości zlatujący się do karmników, nie stroni od towarzystwa ludzi dlatego bardzo często spotykany jest w miejskich parkach. Jeden z najbardziej znanych śpiewaków, jego wczesnoporanne i wieczorne serenady wprowadzają niesamowity nastrój spokoju i odprężenia. Najchętniej żeruje na ziemi, wygrzebując wśród liści i traw to, co rozrzuciły inne ptaki goszczące się w karmniku. Bardzo chętnie zjada suszone owoce jarzębiny, czarnego bzu, jałowca, winogron, pieczywo a nawet twaróg. Jest bardzo towarzyski i niekonfliktowy.

11 Ptaki, które odwiedziły karmnik Sójka – ptasi magazynier. Jeden z większych gości w karmniku, jeśli przyleci raz, możemy być pewni, że odwiedzać nas będzie tak długo, jak znajdzie w karmniku swoje ulubione przysmaki czyli żołędzie i kukurydzę. Zwykle nie zjada ich na miejscu tylko pakuje w wole tyle, ile się zmieści i odlatuje schować je w swojej spiżarni. Kursować tak potrafi przez cały dzień, płosząc swoim przylotem inne ptaki.

12 Ptaki, które odwiedziły nasz karmnik Gołąb - jest to stały gość w naszym karmniku, przylatuje i żywi się pokarmem rozsypywanym przez nas. W środowisku naturalnym żyje w stadach, najczęściej zamieszkuje dachy, parapety budynków w terenie zabudowanym.

13 Ptaki, które odwiedziły nasz karmnik Kowalik- Jest to krępy ptak wielkości wróbla z krótkim ogonem. W Polsce jest to gatunek chroniony. Kowalik jest jedynym naszym ptakiem, który chodzi po pniu i gałęziach głową w dół. Zabiera on nasiona z karmnika i magazynuje je. Na jeden raz bierze jedno lub dwa nasiona i odlatuje, aby schować je w zagłębieniu kory drzewa rosnącego w pobliżu lub we wgłębieniu ziemi. Spieszy się tak bardzo, że czasami wracają do karmnika co minutę. Zwykle trudno jest znaleźć schowany pokarm, ponieważ ptaki maskują kryjówkę mchem lub kawałkami kory. Zimą ich pokarmem są głównie nasiona.

14 Czym karmiłyśmy ptaki ??? Karma składała się z : zboża (pszenica, odmiana sorga japońskiego, kukurydza, gryka) nasion (nasiona słonecznika, dzikie nasiona, białe proso) orzechów (orzeszki ziemne) kulek tłuszczowych

15 Czego nas to nauczyło…? Udział w tym jakże interesującym projekcie umożliwił nam oglądanie z bliska wielu gatunków ptaków, zwykle niewidocznych na co dzień. Mogłyśmy zaobserwować również ich zachowania oraz odmienne zwyczaje. Mimo że zima w tym roku była łagodna, ptaki i tak potrzebowały pewnego i przystępnego źródła pokarmu. Mamy nadzieję, że ułatwiło im to przeżycie mroźnych dni. Było warto podjąć się tego projektu, gdyż wiele z niego wyniosłyśmy.

16 Nasze zdjęcia

17


Pobierz ppt "Projekt Edukacyjny „Dokarmiamy ptaki zim ą ” Nasza Grupa Ada Pa ł czy ń ska Ania Tomczy ń ska Ola Grzeli ń ska Patrycja Kalwinek Jagoda Augustyniak Celem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google