Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ptaki zimujące w Polsce Zima jest szczególną okazją, aby poznać ciekawy świat zwierząt, kiedy głód i chłód sprawiają, że maleje płochliwość zwierząt.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ptaki zimujące w Polsce Zima jest szczególną okazją, aby poznać ciekawy świat zwierząt, kiedy głód i chłód sprawiają, że maleje płochliwość zwierząt."— Zapis prezentacji:

1

2 Ptaki zimujące w Polsce

3 Zima jest szczególną okazją, aby poznać ciekawy świat zwierząt, kiedy głód i chłód sprawiają, że maleje płochliwość zwierząt.

4 Obfitość pokarmu i ciepły mikroklimat ludzkich skupisk sprawiają, że niektóre gatunki, np. kos, zmieniły swoje obyczaje i coraz częściej spędzają w naszym kraju cały rok.

5

6 Do tych, które pozostają u nas na zimę dołącza wiele ptaków ze wschodu i północy, gdzie silne mrozy i wiatry oraz zalegający grubą warstwą śnieg utrudniają ich przetrwanie. Do tych zimowych przybyszów należą np.

7 jemiołuszki

8 jemiołuszka

9 jery

10 i kwiczoły. atakże, występujące w niewielkich stadach, kwiczoły a także, występujące w niewielkich stadach, kwiczoły

11

12 Wróbel mazurek

13 Wróbel domowy

14 Bliżej domostw przenoszą się zięby i trznadle.

15 zięba

16 trznadel

17 W ogrodzie stadnie pojawiają się sikorki bogatki.

18 sikorka bogatka

19 Obok nich spotykamy: Obok nich spotykamy:

20 sikorę ubogą

21 sierpówka

22 kwiczoł

23 Czasami do karmnika potrafi zajrzeć dzięcioł duży lub średni.

24 Dzięcioł duży Dzięcioł średni

25 Wśród zabudowań zaobserwować można też krogulce. O tej porze nadlatują one w większych ilościach z północy. Polują przeważnie na wróble, które mogą zaatakować nawet w karmniku.

26 kroguleckroguleckroguleckrogulec

27 Zimą często ubieramy się grubo, chodzimy skuleni. Wyobrażamy sobie, że ptakom musi być o tej porze roku wyjątkowo ciężko. Ale nie jest tak źle. Przyroda wyposażyła ptaki w rozmaite zdolności, pozwalające im dać sobie radę.

28 Te gatunki, które nie potrafią u nas przezimować odleciały już w sierpniu i wrześniu i są teraz w Afryce, w Południowej Azji lub choćby nad Morzem Śródziemnym.

29 Zostało mnóstwo tych ptaków, które są dobrze przystosowane do warunków naszej kapryśnej zimy.

30 łabędzie, sikory, wróble, kowaliki i dzięcioły. Zimą dokarmiamy ptaki. Jednak z naszej pomocy korzystają tylko nieliczni przedstawiciele zaledwie kilku, najwyżej kilkunastu, gatunków:

31 Reszta ptaków obywa się bez naszego wsparcia i szczerze mówiąc wcale go nie wymaga. Nawet najmniejsze mysikróliki (ważą około 5 gramów) zupełnie spokojnie przesypiają trzydziestostopniowe mrozy, a żadnemu z ptaków wodnych tygodniami pływających wśród kawałków lodu nie grozi wychłodzenie organizmu.

32 Są po prostu dobrze przystosowane do takich warunków, dla nich jest to zupełnie normalna sytuacja. Wiedzą gdzie i kiedy szukać pożywienia, a także jak unikać nadmiernych wydatków energii gdy jest już bardzo zimno lub wietrznie. Gdyby tak nie było to: albo wyginęłyby już dawno temu, albo spędzały zimę w cieplejszym niż nasz klimacie.

33 Najlepiej wysypywać: - ziarna zbóż (mogą być też kasze i płatki owsiane ale bez żadnych dodatków), -nasiona -nasiona zawierające dużo tłuszczu takie jak słonecznik i siemię lniane. Wskazówki dla dokarmiających Pokarm dla ptaków, powinien być jak najbardziej podobny do tego, który jedzą w naturze. Przede wszystkim nie może on zawierać soli, substancji konserwujących i innych dodatków chemicznych – ptasi organizm nie jest przystosowany do ich wydalania, więc stają się dla niego truciznami.

34 Dla kosów, kwiczołów i gili można wyłożyć suszone owoce jarzębiny, głogu, ligustru, także jabłka i rodzynki. rodzynki. ] W karmnikach często wieszamy słoninę – powinna być świeża i surowa, w żadnym wypadku solona lub wędzona. Oprócz słoniny może być łój albo wytopiony tłuszcz wymieszany z nasionami.

35 Łabędziom Łabędziom w największe mrozy można dać ziarna zbóż i pokrojone warzywa – chleb jedzony przez dłuższy czas i w większych ilościach im szkodzi. Produkty, którymi dokarmiamy nie mogą być stare, spleśniałe, skwaśniałe, zanieczyszczone. Powinno się je podawać w niewielkich ilościach, by się nie psuły leżąc dłuższy czas, albo nie zamarzały.

36 Dziękuję Opracowanie: Mariola Zaprzalska KONIEC


Pobierz ppt "Ptaki zimujące w Polsce Zima jest szczególną okazją, aby poznać ciekawy świat zwierząt, kiedy głód i chłód sprawiają, że maleje płochliwość zwierząt."

Podobne prezentacje


Reklamy Google