Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jan Kochanowski Dawid Poławski, kl. 1c Mateusz Turzański, kl. 1c.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jan Kochanowski Dawid Poławski, kl. 1c Mateusz Turzański, kl. 1c."— Zapis prezentacji:

1 Jan Kochanowski Dawid Poławski, kl. 1c Mateusz Turzański, kl. 1c

2

3 Jan Kochanowski żył w epoce renesansu urodził się w 1530 roku w Sycynie, natomiast zmarł 22 sierpnia 1584 roku w Lublinie (żył 54 lata). Był to jeden z najwybitniejszych twórców w całych dziejach literatury polskiej, poeta, dramatopisarz, tłumacz.

4 Ojcem Kochanowskiego był Piotr Kochanowski herbu Korwin-komornik graniczny i sędzia sandomierski. Matką jego była Anna, córka Jakuba Białaczowskiego herbu Odrowąż z Dąbrówki Podlężnej. Herb Korwin Herb Odrowąż

5 Najwcześniejsze pewne wzmianki dotyczące edukacji poety pochodzą z roku 1544 studiował wtedy na Akademii Krakowskiej. Posiadał dużą wiedze z zakresu literatury antycznej, zwłaszcza greckiej i historii. Między 18 kwietnia, a 26 czerwca 1547 roku zmarł ojciec poety, wtedy Jan wrócił do rodzinnego domu. W 1549 roku najprawdopodobniej w czerwcu poeta opuścił uniwersytet krakowski i udał się do Wrocławia. W 1550 roku Jan wspólnie z matką i starszym bratem Kasprem występował przed sądem radomskim aby uregulować sprawy spadkowe po śmierci ojca.

6 W między czasie Jan Kochanowski został mianowany na konsyliarza* na uniwersytecie w Padwie. Przyjmuje się, że powrót poety nastąpił w połowie 1555 roku. Po kilkumiesięcznym pobycie w Królewcu wyjechał do Włoch (1556), aby przypuszczalnie podreperować zdrowie. Na wieść o śmierci matki która nastąpiła pod koniec roku poeta wrócił do Polski. Następnie po raz trzeci wyjechał do Włoch zwiedził tam okolice Padwy – zawarł tam przyjaźń z uczonymi, m.in. Janem Zamoyskim, Andrzejem Patrycym Nideckim i Stanisławem Fogelwederem. W 1558 roku udał się do Francji, natomiast w 1559 ostatecznie wrócił do kraju.

7 11 lipca 1559 roku w Radomiu wraz z pięcioma braćmi uczestniczył w podziale majątku po zmarłych rodzicach. Janowi przypadł Czarnolas, kuźnica, młyn oraz stawy rybne. 25 marca 1560 roku poeta oddał kuźnice i młyn stryjowi Filipowi. Przełom roku 1567 i 1568 Kochanowski spędził w obozie królewskim króla Zygmunta Augusta. Pełnił również funkcje sekretarza na dworze Zygmunta Augusta. Interesował się polityką – uczestniczył w podpisaniu Unii Lubelskiej przez króla w 1569 roku. Przyjął święcenia kapłańskie i miano proboszcza, lecz po pewnym czasie zrezygnował z nich - powodem tego było małżeństwo poety.

8 Był wielkim człowiekiem renesansu – przyczynił się do jego powstania w Europie, jak i również do rozwoju literatury w Polsce. Większość 1569 roku Kochanowski spędził w Lublinie na którym był II hołd pruski.

9 2 stycznia 1574 roku Jan Kochanowski kupił pół wsi Chechły za około 4 000 zł. 18 lutego był świadkiem uroczystego wjazdu Henryka Walezego do Krakowa. Po ucieczce Henryka Walezego - 18 czerwca 1574 Kochanowski osiedlił się w Czarnolesie. 14 marca 1575 roku ożenił się z Dorotą Podlodowską. Mimo namowy aktualnego władcy i Jana Zamoyskiego, nie zdecydował się na czynny udział w życiu politycznym. Złożył obietnice Zamoyskiemu, że napisze dla niego utwór literacki. Prace nad nim trwały do 1577 roku.

10 Z pewnością udzielał się społecznie na szczeblu lokalnym – często bywał w Sandomierzu stolicy swego województwa. 9 października 1579 roku Stefan Batory podpisał w Wilnie nominacje na wojskowego sandomierskiego. Żywot Jana Kochanowskiego w Czarnolesie zakłóciły nieszczęście rodzinne. Zmarł starszy brat Kasper, a w 1579 dwie córki poety : Urszula oraz Hanna. Około roku 1581 zmarł szwagier poety Grzegorz Podlodowski.

11

12 W sierpniu 1584 roku Stefan Batory zwołał do Lublina naradę senatorów. Jak Kochanowski przyjechał do Lublina celem interwencji w sprawie ukarania winnych śmierci swego szwagra. Kochanowski zmarł 22 sierpnia na udar mózgu. Miejsce jego śmierci nie jest do końca znane. Najprawdopodobniej zwłoki poety zostały pochowane w Lublinie, a na początku XVII wieku przewiezione do kaplicy w Zwoleniu. W uroczystościach pogrzebowych brał udział Stefan Batory. W literaturze podmiotu pojawiają się informacje o dwóch nagrobkach. Jeden z Zwoleniu, a drugi w kościele w Policznie.

13 W swej twórczości łączył inspiracje pochodzące z różnych nurtów filozoficznych. Polacy najczęściej pamiętają go jako autora pisanych po polsku pieśni i fraszek. Napisał ponad 300 fraszek. Jan Kochanowski dostrzegł w swojej córeczce Uli talent poetycki. Po jej śmierci napisał XIX trenów w których wyraża swój ból po śmierci dziecka. Obszerna twórczość Kochanowskiego nie tylko wzbogaciła literaturę polską, ale także przyczyniła się do powstania nowoczesnego języka polskiego.

14 Kochanowski zdobył uznanie u współczesnych mu pisarzy i historyków m.in. Mikołaja Reja, Piotra Stoińskiego, Stanisława Sarnickiego, Bartosza Paprockiego. W XX wieku Kochanowski był powszechnie wydawany i traktowany za wielkiego poetę renesansowego. Inspirował również poetów tamtego czasu m.in. Leopolda Staffa, Józefa Wittlina, Jarosława Iwaszkiewicza oraz Juliana Tuwima.

15 Życie Jana Kochanowskiego stało się inspiracją dla kilku widowisk dramatycznych m.in. Anonimowy Jan Kochanowski, rymotwórca polski, czyli zabawa w Czarnolesiu (premiera 1807 rok). Od początków XIX wieku, 32 kompozytorów skomponowało do tekstów Kochanowskiego 50 utworów. Po raz pierwszy wykorzystał ją Jan Ursyn Niemczewicz w libretcie do opery Jan Kochanowski, wystawionej w Warszawie w 1817 roku.

16

17 Wikipedia.pl http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Kochanowski Podręcznik do gimnazjum, klasa 1 – język polski. „Świat w słowach i obrazach, Witold Bobiński, wyd. WSiP. http://kochanowski.nasz.info/

18

19

20 a) 1649 b) 2014 c) 1682 d) 1530

21 a) ODROWĄŻ b) KORWIN c) SZAFRANIEC d) PIASTÓW

22 a) POWSTANIU WARSZAWSKIM b) HOŁDZIE PRUSKIM c) II HOŁDZIE PRUSKIM d) II WOJNIE ŚWIATOWEJ

23 a)STRACHOCINA b)CHECHŁY c)BYKOWCE d)CZARNOLAS

24 a) BEATA I HANNA b) URSZULA I GENOWEFA c) ROZALINA I KATARZYNA d) HANNA I URSZULA

25 a) POPEŁNIŁ SAMOBÓJSTWO b) ZOSTAŁ ZAMORDOWANY c) NA UDAR MÓZGU d) UMARŁ ŚMIERCIĄ NATURALNĄ

26 a) ROMEO I JULIA b) JAN I HANNA c) JAN I DOROTA d) JAN I URSZULA

27 a) SANOK b) WARSZAWA c) LUBLIN d) MOSKWA

28 a) ROSJA b) AMERYKA PÓŁNOCNA c) JAPONIA d) WŁOCHY

29 a) ANNA BIAŁACZOWSKA b) DOROTA PODLODOWSKA c) HANNA KOCHANOWSKA d) BYŁ SAMOTNY

30 PRAWIDŁOWA ODPOWIEDŹ

31 ZŁA ODPOWIEDŹ (Poducz się trochę!!!)

32 KONIEC


Pobierz ppt "Jan Kochanowski Dawid Poławski, kl. 1c Mateusz Turzański, kl. 1c."

Podobne prezentacje


Reklamy Google