Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dawid Poławski, kl. 1c Mateusz Turzański, kl. 1c

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dawid Poławski, kl. 1c Mateusz Turzański, kl. 1c"— Zapis prezentacji:

1 Dawid Poławski, kl. 1c Mateusz Turzański, kl. 1c
Jan Kochanowski Dawid Poławski, kl. 1c Mateusz Turzański, kl. 1c

2 Jan Kochanowski

3 Jan Kochanowski żył w epoce renesansu urodził się w 1530 roku w Sycynie, natomiast zmarł 22 sierpnia 1584 roku w Lublinie (żył 54 lata). Był to jeden z najwybitniejszych twórców w całych dziejach literatury polskiej, poeta, dramatopisarz, tłumacz.

4 Życiorys Ojcem Kochanowskiego był Piotr Kochanowski herbu Korwin-komornik graniczny i sędzia sandomierski. Matką jego była Anna, córka Jakuba Białaczowskiego herbu Odrowąż z Dąbrówki Podlężnej. Herb Korwin Herb Odrowąż

5 Młodość i Studia cz. I Najwcześniejsze pewne wzmianki dotyczące edukacji poety pochodzą z roku 1544 studiował wtedy na Akademii Krakowskiej. Posiadał dużą wiedze z zakresu literatury antycznej, zwłaszcza greckiej i historii. Między 18 kwietnia, a 26 czerwca 1547 roku zmarł ojciec poety, wtedy Jan wrócił do rodzinnego domu. W 1549 roku najprawdopodobniej w czerwcu poeta opuścił uniwersytet krakowski i udał się do Wrocławia. W 1550 roku Jan wspólnie z matką i starszym bratem Kasprem występował przed sądem radomskim aby uregulować sprawy spadkowe po śmierci ojca.

6 Młodość i Studia cz. II W między czasie Jan Kochanowski został mianowany na konsyliarza* na uniwersytecie w Padwie. Przyjmuje się, że powrót poety nastąpił w połowie 1555 roku. Po kilkumiesięcznym pobycie w Królewcu wyjechał do Włoch (1556), aby przypuszczalnie podreperować zdrowie. Na wieść o śmierci matki która nastąpiła pod koniec roku poeta wrócił do Polski. Następnie po raz trzeci wyjechał do Włoch zwiedził tam okolice Padwy – zawarł tam przyjaźń z uczonymi, m.in. Janem Zamoyskim, Andrzejem Patrycym Nideckim i Stanisławem Fogelwederem. W 1558 roku udał się do Francji, natomiast w 1559 ostatecznie wrócił do kraju.

7 Życie dworskie Cz. i 11 lipca 1559 roku w Radomiu wraz z pięcioma braćmi uczestniczył w podziale majątku po zmarłych rodzicach. Janowi przypadł Czarnolas, kuźnica, młyn oraz stawy rybne. 25 marca 1560 roku poeta oddał kuźnice i młyn stryjowi Filipowi. Przełom roku 1567 i 1568 Kochanowski spędził w obozie królewskim króla Zygmunta Augusta. Pełnił również funkcje sekretarza na dworze Zygmunta Augusta. Interesował się polityką – uczestniczył w podpisaniu Unii Lubelskiej przez króla w 1569 roku. Przyjął święcenia kapłańskie i miano proboszcza, lecz po pewnym czasie zrezygnował z nich -powodem tego było małżeństwo poety.

8 Życie dworskie cz. II Był wielkim człowiekiem renesansu – przyczynił się do jego powstania w Europie, jak i również do rozwoju literatury w Polsce. Większość 1569 roku Kochanowski spędził w Lublinie na którym był II hołd pruski.

9 Czarnolas cz. I 2 stycznia 1574 roku Jan Kochanowski kupił pół wsi Chechły za około zł. 18 lutego był świadkiem uroczystego wjazdu Henryka Walezego do Krakowa. Po ucieczce Henryka Walezego - 18 czerwca 1574 Kochanowski osiedlił się w Czarnolesie. 14 marca 1575 roku ożenił się z Dorotą Podlodowską. Mimo namowy aktualnego władcy i Jana Zamoyskiego, nie zdecydował się na czynny udział w życiu politycznym. Złożył obietnice Zamoyskiemu, że napisze dla niego utwór literacki. Prace nad nim trwały do 1577 roku.

10 Czarnolas cz. II Z pewnością udzielał się społecznie na szczeblu lokalnym – często bywał w Sandomierzu stolicy swego województwa. 9 października 1579 roku Stefan Batory podpisał w Wilnie nominacje na wojskowego sandomierskiego. Żywot Jana Kochanowskiego w Czarnolesie zakłóciły nieszczęście rodzinne. Zmarł starszy brat Kasper, a w 1579 dwie córki poety : Urszula oraz Hanna. Około roku 1581 zmarł szwagier poety Grzegorz Podlodowski.

11

12 Śmierć W sierpniu 1584 roku Stefan Batory zwołał do Lublina naradę senatorów. Jak Kochanowski przyjechał do Lublina celem interwencji w sprawie ukarania winnych śmierci swego szwagra. Kochanowski zmarł 22 sierpnia na udar mózgu. Miejsce jego śmierci nie jest do końca znane. Najprawdopodobniej zwłoki poety zostały pochowane w Lublinie, a na początku XVII wieku przewiezione do kaplicy w Zwoleniu. W uroczystościach pogrzebowych brał udział Stefan Batory. W literaturze podmiotu pojawiają się informacje o dwóch nagrobkach. Jeden z Zwoleniu, a drugi w kościele w Policznie.

13 Twórczość W swej twórczości łączył inspiracje pochodzące z różnych nurtów filozoficznych. Polacy najczęściej pamiętają go jako autora pisanych po polsku pieśni i fraszek. Napisał ponad 300 fraszek. Jan Kochanowski dostrzegł w swojej córeczce Uli talent poetycki. Po jej śmierci napisał XIX trenów w których wyraża swój ból po śmierci dziecka. Obszerna twórczość Kochanowskiego nie tylko wzbogaciła literaturę polską, ale także przyczyniła się do powstania nowoczesnego języka polskiego.

14 UZNANIE i naśladownictwo
Kochanowski zdobył uznanie u współczesnych mu pisarzy i historyków m.in. Mikołaja Reja, Piotra Stoińskiego, Stanisława Sarnickiego, Bartosza Paprockiego. W XX wieku Kochanowski był powszechnie wydawany i traktowany za wielkiego poetę renesansowego. Inspirował również poetów tamtego czasu m.in. Leopolda Staffa, Józefa Wittlina, Jarosława Iwaszkiewicza oraz Juliana Tuwima.

15 Teatr i muzyka Życie Jana Kochanowskiego stało się inspiracją dla kilku widowisk dramatycznych m.in. Anonimowy Jan Kochanowski, rymotwórca polski, czyli zabawa w Czarnolesiu (premiera 1807 rok). Od początków XIX wieku, 32 kompozytorów skomponowało do tekstów Kochanowskiego 50 utworów. Po raz pierwszy wykorzystał ją Jan Ursyn Niemczewicz w libretcie do opery Jan Kochanowski, wystawionej w Warszawie w 1817 roku.

16 GALERIA

17 Źródła: Wikipedia.pl http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Kochanowski
Podręcznik do gimnazjum, klasa 1 – język polski. „Świat w słowach i obrazach, Witold Bobiński, wyd. WSiP.

18 Dziękujemy za uwagę

19 QUIZ

20 W KTÓRYM ROKU URODZIŁ SIĘ JAN KOCHANOWSKI ?
1649 2014 1682 1530 1 / 10

21 Z JAKIEGO HERBU POCHODZIŁ OJCIEC KOCHANOWSKIEGO ?
ODROWĄŻ KORWIN SZAFRANIEC PIASTÓW 2 / 10

22 W 1569 ROKU KOCHANOWSKI UCZESTNICZYŁ W :
POWSTANIU WARSZAWSKIM HOŁDZIE PRUSKIM II HOŁDZIE PRUSKIM II WOJNIE ŚWIATOWEJ 3 / 10

23 2 STYCZNIA 1574 POETA KUPIŁ PÓŁ WSI. JAKA TO WIEŚ ?
STRACHOCINA CHECHŁY BYKOWCE CZARNOLAS 4 / 10

24 JAK MIAŁY NA IMIĘ CÓRKI JANA KOCHANOWSKIEGO, KTÓRE ZMARŁY ?
BEATA I HANNA URSZULA I GENOWEFA ROZALINA I KATARZYNA HANNA I URSZULA 5 / 10

25 W JAKI SPOSÓB UMARŁ POETA :
POPEŁNIŁ SAMOBÓJSTWO ZOSTAŁ ZAMORDOWANY NA UDAR MÓZGU UMARŁ ŚMIERCIĄ NATURALNĄ 6 / 10

26 Jan matejko ROMEO I JULIA JAN I HANNA JAN I DOROTA JAN I URSZULA
JAKIE OSOBY ZAMIESZCZONE SĄ NA ZDJĘCIU ? ROMEO I JULIA JAN I HANNA JAN I DOROTA JAN I URSZULA Jaki malarz namalował ten obraz? Jan matejko 7/ 10

27 W JAKIM MIEŚCIE ZMARŁ POETA ?
SANOK WARSZAWA LUBLIN MOSKWA 8 / 10

28 JAKI KRAJ KOCHANOWSKI ODWIEDZIŁ TRZYKROTNIE ?
ROSJA AMERYKA PÓŁNOCNA JAPONIA WŁOCHY 9 / 10

29 Z KIM OŻENIŁ SIĘ JAN KOCHANOWSKI ?
ANNA BIAŁACZOWSKA DOROTA PODLODOWSKA HANNA KOCHANOWSKA BYŁ SAMOTNY 10 / 10

30 PRAWIDŁOWA ODPOWIEDŹ

31 ZŁA ODPOWIEDŹ (Poducz się trochę!!!)

32 KONIEC


Pobierz ppt "Dawid Poławski, kl. 1c Mateusz Turzański, kl. 1c"

Podobne prezentacje


Reklamy Google