Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Natalia Bargieł. Dąb Aleksander ma ok. 250 lat, a jego obwód w przybliżeniu wynosi 660 cm. Imię otrzymał od sławnego komediopisarza – Aleksandra Fredry.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Natalia Bargieł. Dąb Aleksander ma ok. 250 lat, a jego obwód w przybliżeniu wynosi 660 cm. Imię otrzymał od sławnego komediopisarza – Aleksandra Fredry."— Zapis prezentacji:

1 Natalia Bargieł

2 Dąb Aleksander ma ok. 250 lat, a jego obwód w przybliżeniu wynosi 660 cm. Imię otrzymał od sławnego komediopisarza – Aleksandra Fredry

3 O Aleksandrze Fredrze… Aleksander Fredro urodził się 20 czerwca 1793r. Był to sławny komediopisarz i pamiętnikarz. Tworzył w epoce romantyzmu. Napisał miedzy innymi: -Zemstę, -Śluby panieńskie, -Mąż i żona, -Dożywocie, itd. W 1828r. ożenił się z Zofią Jabłonowską. Miał z nią dwójkę dzieci: syna Jana i córkę Zofię. Zmarł 15 lipca 1876r. we Lwowie.

4 Związki A. Fredry z Krościenkiem Wyżnym Gdy 8 listopada 1828r. hrabia Fredro brał ślub z Zofią Jabłonowską, to jego siostra – Cecylia wyprawiła mu ucztę weselną w Dworze w Krościenku. Ten znany komediopisarz był częstym gościem naszej miejscowości, ponieważ odwiedzał swoją siostrę.

5 W przybliżeniu obwód Dęba Wincentego wynosi 540 cm. Imię otrzymał od poety i geografa – Wincentego Pola

6 O Wincencie Polu… Wincenty Pol urodził się 20 kwietnia 1807r. Był to pisarz, geograf i kawaler Orderu Virtuti Militari. Napisał miedzy innymi: -Mahort -Historię szewca Jana Kilińskiego -Pieśnie Janusza, -Pieśń o ziemi naszej, itd. Zmarł 2 grudnia 1872r.

7 Związki W. Pola z Krościenkiem Wyżnym Wincenty Pol był częstym gościem naszej miejscowości, ponieważ przyjeżdżał w odwiedziny do Jabłonowskich. Podczas tych wizyt dużo czasu spędzał wędrując po dębinie.

8 W przybliżeniu obwód Dęba Jana wynosi 530 cm. Imię otrzymał od poety i pedagoga – Jana Szelca

9 O Janie Szelcu… Jan Szelc urodził się w 1935r. Był to poeta i pedagog. W 1999 r. został laureatem Nagrody Miasta Sanoka za osiągnięcia w literaturze i działalność kulturalną. Napisał między innymi: -Stoję przed sobą -Gwiazda Małej Rawki -Próg domu -Liputowa droga, itd. Zmarł 4 grudnia 2008r.

10 Związki J. Szelca z Krościenkiem Wyżnym Jan Szelc urodził się w naszej miejscowości. Często przyjeżdżał do Krościenka na różne spotkania i uroczystości. Gościł również w naszej szkole i był jurorem w jednym z konkursów recytatorskich.

11 W przybliżeniu obwód Dęba Ludwika ma 460 cm. Imię otrzymał od hrabiego – Ludwika Jabłonowskiego.

12 O Ludwiku Jabłonowskim… Ludwik Jabłonowski Urodził się 24 sierpnia 1810r. Był pamiętnikarzem, poetą i właścicielem dóbr Lubień. Ożenił się z Franciszką Włodek. Miał z nią syna Stanisława Jabłonowskiego. Zmarł 9 października 1887r.

13 Związki L. Jabłonowskiego z Krościenkiem Wyżnym Ludwik Jabłonowski to brat Leona Jabłonowskiego – dziedzica dóbr między innymi Krościenka Wyżnego. Ludwik Jabłonowski był częstym gościem w Dworze swojego brata, który mieścił się w naszej miejscowości.

14 W przybliżeniu obwód Dęba Seweryna ma 480cm.Imię otrzymał od pisarza i poety – Seweryna Goszczyńskiego.

15 O Sewerynie Goszczyńskim… Seweryn Goszczyński urodził się 4 listopada 1801r. Był pisarzem i poetą. Napisał między innymi: -Zamek kaniowski, -Król zamczyska, -Sobótkę, itd. Zmarł 25 lutego 1876r.

16 Związki S. Goszczyńskiego z Krościenkiem Wyżnym Seweryn Goszczyński był częstym gościem naszej miejscowości, ponieważ przyjeżdżał w odwiedziny do Jabłonowskich.

17 Lipa Cecylia swoje imię otrzymała od Cecylii z Fredrów Jabłonowskiej.

18 O Cecylii Jabłonowskiej…

19 Związki C. Jabłonowskiej z Krościenkiem Wyżnym Cecylia z Fredrów Jabłonowska nazywana była przez mieszkańców naszej miejscowości matką tutejszego ludu. Mieszkała w naszej miejscowości z mężem Leonem Jabłonowskim.


Pobierz ppt "Natalia Bargieł. Dąb Aleksander ma ok. 250 lat, a jego obwód w przybliżeniu wynosi 660 cm. Imię otrzymał od sławnego komediopisarza – Aleksandra Fredry."

Podobne prezentacje


Reklamy Google