Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Lekcja Temat: To bardzo boli… O uczuciach podmiotu mówiącego w wierszu W. Broniewskiego „Firanka”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Lekcja Temat: To bardzo boli… O uczuciach podmiotu mówiącego w wierszu W. Broniewskiego „Firanka”"— Zapis prezentacji:

1 Lekcja Temat: To bardzo boli… O uczuciach podmiotu mówiącego w wierszu W. Broniewskiego „Firanka”

2 Fakty biograficzne: 1 września 1954 córka Władysława Broniewskiego, Anka (Joanna), zmarła w swoim mieszkaniu przy ul. Koszykowej w Warszawie. Bezpośrednią przyczyną śmierci był ulatniający się gaz. Anka kręciła wtedy film "Wisła". Najprawdopodobniej wróciła bardzo zmęczona z planu filmowego w Kazimierzu prosto do WFD, gdzie montowała nakręcony materiał, potem miała tylko przepakować rzeczy, przenocować i ruszyć rano na następne zdjęcia. Rano ekipa filmowa zastała drzwi do jej mieszkania zamknięte. Na korytarzu czuć było gaz. Ankę znaleziono martwą na tapczanie, w pokoju stały niedopakowane walizki. W kuchni na gazowym palniku stał garnek z wykipiałą kawą. Prawdopodobnie przysnęła i przez sen śmiertelnie zatruła się gazem. Śmierć córki wywarła ogromny wpływ na poetę. Stworzył on wtedy cykl wierszy, porównywany z Trenami Jana Kochanowskiego. Poeta zmarł w Warszawie, 10 lutego 1962 roku.

3 1. Przeczytaj wiersz „Firanka”.
2. Przepisać do zeszytu: Jan Kochanowski i Władysław Broniewski - poeci dwóch różnych epok, różnych przestrzeni czasowych i literackich. Wydawało by się, że nie mają ze sobą niczego wspólnego. Jednak okazuje się, że coś ich połączyło, mianowicie śmierć córki. Aby dać upust swoim emocjom, wręcz rozpaczy obydwaj przelewają swój żal na papier. W ten sposób powstają znane nam dzieła literackie. Cykl trenów Kochanowskiego napisany po śmierci 2,5 letniej Urszulki i cykl siedemnastu wierszy Broniewskiego „Anka” napisany po śmierci córki poety – 25-letniej Joanny. Mimo innej poetyki, posiadają ten sam sens - mają ukazać ból po stracie dziecka.

4 3. Przeczytaj wiersz „Firanka” ponownie.
4. Przepisz do zeszytu i uzupełnij: Podmiotem lirycznym jest ……………………. . Widać, że czuje ……………………. , …………………………… , …………………………………………… , ……………………………………………… . W wierszu pojawiają się obrazy poetycki : okno – jest symbolem trumny, biała firanka - …………………………………………. , błękitne zasłony - …………………………………………. . W wierszu występują środki stylistyczne: „firanka pofrunęła ku mnie, jak Anka w trumnie” ……………………………………………… , „Biała firanka”, „błękitne zasłony” ……………………………………………………………………… , ……………………………………………………………………………………………………………………………. , ……………………………………………………………………………………………………………………………. .

5 5. Przyjrzyj się rysunkowi, który znajduje się obok wiersza
5. Przyjrzyj się rysunkowi, który znajduje się obok wiersza. Na pierwszy rzut oka, nie widać nic szczególnego, a jednak coś tam się kryje. Czy wiesz już co? Napisz pełnymi zdaniami, co widać na obrazku.


Pobierz ppt "Lekcja Temat: To bardzo boli… O uczuciach podmiotu mówiącego w wierszu W. Broniewskiego „Firanka”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google