Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jan Kochanowski (1530-1584) ż ycie i twórczo ść Przygotowanie: Marta Wojciechowska Ewa Danielak Piotr Kłos.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jan Kochanowski (1530-1584) ż ycie i twórczo ść Przygotowanie: Marta Wojciechowska Ewa Danielak Piotr Kłos."— Zapis prezentacji:

1 Jan Kochanowski (1530-1584) ż ycie i twórczo ść Przygotowanie: Marta Wojciechowska Ewa Danielak Piotr Kłos

2 Zdjęcie Jana Kochanowskiego

3 Biografia poety Pierwszy polski poeta urodził sie w 1530 r. w Sycynie (ziemia radomska). Pochodził z rodziny szlacheckiej

4 Okres studiów Nauke i studia odbywał w Krakowie, w Królewcu i w Padwie. Zatrzymał się też na jakiś czas we Francji, między innymi w Paryżu. W 1559 roku na stałe powrócił do kraju, jako w pełni ukształtowany humanista i renesansowy poeta.

5 Okres dworski Kolejne 15 lat przeżył Kochanowski w otoczeniu dworu królewskiego i ówczesnych mo nowałdzców. Był jednym z sekretarzy królewskich Zygmunta Augusta na dworze w Krakowie.

6 Okres czarnoleski Ożenił się z Dorotą Podlodowską i osiadł w Czarnolesie, gdzie oddał się swojej twórczościOżenił się z Dorotą Podlodowską i osiadł w Czarnolesie, gdzie oddał się swojej twórczości. Zmarł 22 VIII 1584 w Lublinie, a pochowany został w Zwoleniu.Zmarł 22 VIII 1584 w Lublinie, a pochowany został w Zwoleniu.

7 Historia herbu Kochanowskich Kochanowscy herbu Korwin wywodzili się z Kochanowa koło Wieniawy w Radomskiem. Rodzina ta pierwotnie używała herbu Ślepowron, zaś herb Kruk wszedł w użycie w drugiej połowie XV w. Poeta J. Kochanowski obejmując w 1564 roku probostwo poznańskie przedstawił jako swój herb Kruka w czerwonym polu z pierścieniem w dziobie. Mało kto jednak wie że ten wielki polski poeata był mocno skoligacony z XV w. rodem szlacheckim zamieszkuącym nasze tereny. Matka Jana Anna urodzona w 1507 r. była córką Małgorzaty z Bąków, córki Zbigniewa Bąka (z Góry) herbu Zadora i współwłaścicielki majątków w Bąkowej Górze, Dębnie, Kalinkach i Zbyłowic. Małgorzata miała dwóch mężów Andrzeja z Dziebułtowa herbu Jelita z którym nie miała dzieci i Jakuba Białaczowskiego herbu Odrowąż. Z tego związku na świat przyszło pięcioro dzieci syn Andrzej i cztery córki wśród nich Anna matka poety.Ślepowron,

8 Herb Ślepowron - Korwin Herb z okresu Dynastii Piastów. Rok powstania 1238. Ilość rodów: Herbem pieczętowało się 59 rodów. Opis: W polu błękitnem - podkowa srebna ocelami na dół z krzyżem kawalerskim złotym na barku, na którym zwrócony w prawo stoi czarny kruk trzymający w dziobie złoty pierścień. Nad hełmem w koronie taki sam kruk czarny jak na tarczy trzymający złoty pierścień w dziobie. Legenda herbowa: Brak informacji.

9

10

11 Fraszka Fraszka - drobny utwór poetycki wierszem, często o charakterze żartobliwym, oparty na dowcipnym pomyśle, będący odmianą epigramatu. Nazwę gatunkową wprowadził z włoskiego ("frasca" - drobiazg, głupstewko) Jan Kochanowski, który swoimi "Fraszkami" ustalił obowią-zujący wzór stylistyczny. Pierwowzór fraszek w literaturze polskiej dał Mikołaj Rej w "Figli-kach".

12 Fraszki Jana Kochanowskiego Liczne fraszki Kochanowskiego charakteryzuje różnorodność: - tematu (portreciki znajomych, zdarzenia, scenki obyczajowe, rozważania filozoficzne, iro-niczne refleksje, rozważania na temat własnej twórczości), - tonu (żartobliwe, humorystyczne, satyryczne, frywolne obok bardzo poważnych) - długości (od dwuwierszowych po kilkudziesięciowersowych), Skłonność do: - zwięzłości (zbliżenie do epigramatu), - wyraźnego wskazywanie zasadniczej myśli (pointa), - konsekwencji rytmicznej (rymy parzyste aa bb cc, półtorazgłoskowe, żeńskie.

13 Przykłady fraszek Jana Kochanowskiego "Na lipę "Do gór i lasów" "Ku Muzom" "Na dom w Czarnolesie" "Na zdrowie" "Raki"

14

15 Pieśni Jan Kochanowski wzorował się na pierwszym twórcy pieśni, którym był Horacy. Pieśni są w większości poważne, a ich tematyka poważna. Zebrane w dwóch zbiorach zatytułowanych Księgi pierwsze i Księgi wtóre.

16 Przykłady pieśni Jana Kochanowskiego "Muza" "Pieśń świętojańska o Sobótce" "Pieśń XXV- Hymn ("Czego chcesz od nas, Panie, za Twe hojne dary...") "Pieśń V- Pieśń o spustoszeniu Podola"

17

18 Treny Cykl liryków żałobnych dedykowanych zmarłej córce, Jan Kochanowski nazwał Trenami. Cykl liryków żałobnych dedykowanych zmarłej córce, Jan Kochanowski nazwał Trenami.

19 Termin tren "Treny" to poemat epicedialny, czyli żale pośmiertne. Wśród gatunków funeralnych ("funus" - pogrzeb) poetyka antyczna zdecydowanie odróżniała epitafium od epicedium. Pierwsze określała jako krótki utwór żałobny w typie poważnego epigramatu, na tyle jednak zwięzły, by zmieścić się na kamiennym nagrobku.

20

21 Psałterz Dawidów W 1579 ukazuje się Psałterz Dawidów w tłumaczeniu Kochanowskiego; nad dziełem tym pracował poeta osiem lat.

22

23 Odprawa Posłów Greckich Tragedia napisana przez Jana Kochanowskiego jeszcze w okresie jego pobytu na dworze królewskim, wystawiona, po latach, w obecności króla Stefana Batorego, dla uświetnienia wesela Jana Zamoyskiego i Krystyny Radziwiłłówny. Dramat, skonstruowany w oparciu o reguły klasyczne.

24

25


Pobierz ppt "Jan Kochanowski (1530-1584) ż ycie i twórczo ść Przygotowanie: Marta Wojciechowska Ewa Danielak Piotr Kłos."

Podobne prezentacje


Reklamy Google