Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1 WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE. 2 MAPA WOJEWÓDZTWA I HERB.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1 WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE. 2 MAPA WOJEWÓDZTWA I HERB."— Zapis prezentacji:

1 1 WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE

2 2 MAPA WOJEWÓDZTWA I HERB

3 3 INFORMACJE O WOJEWÓDZTWIE

4 4 MNIEJSZOŚCI NARODOWE ■ Czesi (111) ■ Niemcy (263) ■ Rosjanie (179) ■ Żydzi (65)

5 5 CIEKAWOSTKI Łódź to miasto Festiwali. Każdego roku odbywa się tu kilkadziesiąt kulturalnych imprez cyklicznych. Jednym z nich jest Festiwal Dialogu Czterech Kultur. Jego idea zrodziła się na wspomnienie dialogu, który w Łodzi toczył się nieprzerwanie przez kolejne dziesięciolecia. Dialogu czterech kultur, które zbudowały Łódź: polskiej, niemieckiej, żydowskiej i rosyjskiej. Ludzie czerpiący z czterech jakże odmiennych kultur, połączeni w tym dialogu budowali wspólnie fabryki, świątynie, kina, teatry i stadiony.

6 6.. CIEKAWOSTKI Łódź jest znana jako centrum filmowe Polski. Sławę tą miasto zawdzięcza m.in. znanej na świecie „Filmówce”, czyli Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, która wykształciła takie światowe sławy jak: Andrzej Wajda, Roman Polański, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Kazimierz Kutz. Uczelnia jest także organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Szkół Filmowych „Mediaschool” w czasie którego młodzi filmowcy mają szansę zaprezentować swoje talenty.

7 7 KUCHNIA REGIONALNA ■ ZALEWAJKA ■ PIERNIK Z MARCHWI ■ ZUPA CHRZANOWA ■ WODZIANKA ■ POLEWKA GRUSZKOWA ■ KLUSKI SZARE ■ PRAŻOKI ■ TATARCZUCH ■ LEBERKA

8 8 STRÓJ LUDOWY - OPOCZYŃSKI Najstarsze stroje opoczyńskie szyto z wełnianych pasiaków o lnianej osnowie. Wełniaki były wtedy tkane najczęściej w czerwono-białe, czarno-białe i biało-czarno-czerwone prążki, później pojawiły się także akcenty pomarańczowe, aż w końcu tkaniny zostały zdominowane przez niebieskie, wiśniowe i zielone odcienie. Pasiaki tkano na białej lub czarnej osnowie, a do tkania wykorzystywano splot rypsowy.

9 9 LEGENDY

10 10 ● Legenda Janusza ● Widzenie w Łagiewnikach ● Jak to było z „panną Piotrkowską” ● Piekielne maszyny, czyli jak u Scheiblera bies parą dmuchał LEGENDY

11 11 ZNANE POSTACIE - Julian Tuwim - Oczywiście listę najsłynniejszych Łodzian rozpoczyna Julian Tuwim, jeden z największych polskich poetów okresu dwudziestolecia międzywojennego, twórca znakomitych wierszy zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Autor tekstów kabaretowych, rewiowych i librecista oraz autor tekstów politycznych. Współautor i redaktor pism literackich i satyrycznych, tłumacz literatury rosyjskiej, autor popularnych wierszy dla dzieci, m.in. Lokomotywa, Ptasie radio.

12 12 ● Poruszając temat literatury nie sposób pominąć noblistę Władysława Reymonta, który podobnie jak Tuwim na ławce, siedzi beztrosko na kufrze na ul. Piotrkowskiej. Pisarz ten, pomimo, że w Łodzi właściwie nie mieszkał, był związany z nią bardzo mocno. Twórczość Reymonta jest zróżnicowana pod względem tematyki, formy literackiej oraz nierówna pod względem swej wartości. Władysław Reymont jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1924. Otrzymał ją za powieść Chłopi. ZNANE POSTACIE

13 13 ● Jan Machulski - Ze wszystkich jednak osób związanych z łódzką „filmówką” warto wspomnieć o Janie Machulskim, jej absolwencie oraz późniejszym dziekanie wydziału aktorskiego. Ten urodzony w Łodzi aktor, miał niebagatelny wpływ na współczesne miasto. Pomysłodawca Alei Gwiazd w Łodzi. Współzałożyciel Teatru Ochoty w Warszawie (1970). Pedagog w PWSTTviF w Łodzi. ZNANE POSTACIE

14 14 ŁÓDŹ

15 15 ŁÓDŹ Łódź - miasto na prawach powiatu w środkowej Polsce, stolica województwa łódzkiego. Ośrodek akademicki, a także kulturalny. Łódź jest trzecim miastem w Polsce pod względem liczby ludności zameldowanej (708 554) i czwartym pod względem powierzchni. Przed przemianami polityczno- gospodarczymi w 1989 r. wiodący ośrodek przemysłu włókienniczego i filmowego.

16 16 ZABYTKI

17 17 BAZYLIKA ARCHIKATEDRALNA PW. ŚW. STANISŁAWA KOSTKI Wzniesiona w latach 1902-1912 i zaprojektowana przez wiedeńskiego architekta A. Sterna. Neogotycka budowla z pięknymi saksońskimi witrażami była wzorowana na katedrze Norte Dame w Chartres. Główny ołtarz ufundował baron J.T. Henzel. Archikatedra łódzka jest najwyższym budynkiem Łodzi i jednym z największych kościołów w Polsce. Znajduje się na ulicy Piotrkowskiej.

18 18 Biała Fabryka to nazwa budynku Ludwika Geyera przy ulicy Piotrkowskiej. Jest to kompleks klasycystycznych budynków, jeden z najstarszych w Polsce zabytków przemysłowej architektury. Został zbudowany w latach 1835–1837. Biała Fabryka mieściła pierwszą w Łodzi mechaniczną przędzalnię i tkalnię. Budynki fabryki, rozłożone po obu stronach ulicy Piotrkowskiej, stanowią ciekawy przykład architektury przemysłowej. Wzniesione zostały w stylu klasycystycznym i były wzorowane na budownictwie mieszkalnym. Obecnie w budynku znajduje się Centralne Muzeum Włókiennictwa. BIAŁA FABRYKA GEYERA

19 19 WILLA REINHOLDA RICHTERA Znajduję się w parku im. ks. bp. Michała Klepacza. Obecnie siedziba rektoratu Politechniki Łódzkiej. Neorenesansowa willa zbudowana została według projektu architekta Ignacego Stebelskiego w latach 1903-1904. Budynek zaprojektowano na niemieckich i angielskich wzorcach „architektury nieregularnej” dla Reinholda Richtera. W sąsiedztwie znajdowała się wzniesionej kilka lat wcześniej willa jego brata Józefa Richtera, z którą połączona została parkiem. Po wojnie willa została przejęta przez Towarzystwo Uniwersytetów Robotniczych.

20 20 MIEJSCA WARTE ZWIEDZENIA ■ Ulica Piotrkowska - reprezentacyjna ulica Łodzi i jednocześnie najdłuższa ulica handlowa w Europie. Licząca ok. 4,2 km. Początkowo ulica stanowiła głównie trakt komunikacyjny, jednak z czasem zamieniła się w „wizytówkę miasta”, centrum rozrywki i handlu. Obecnie wzdłuż najdłuższego deptaka w Polsce, oprócz sklepów można odwiedzić puby i restauracje. Po ulicy można przejechać się rikszą lub „trambusem” i zobaczyć pomniki, np. Trzech Fabrykantów, Ławeczkę J. Tuwima czy Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci a także Aleję Gwiazd. Zwiedzając można przyjrzeć się fasadom pięknych kamienic.

21 21 ULICA PIOTRKOWSKA

22 22 ŁAWECZKA TUWIMA ■ Spiżowy pomnik autorstwa Wojciecha Gryniewicza odsłonięty 10 kwietnia 1999 roku przed Pałacem Juliusza Heinzla. Pomnik przedstawia naturalnej wielkości Juliana Tuwima siedzącego w pozie sprawiającej wrażenie, jakby poeta słuchał kogoś siedzącego obok niego. Miejsce na ławeczce obok Tuwima jest wolne, co umożliwia widzowi zajęcie obok niego miejsca i wczucie się w rolę osoby z nim rozmawiającej. Nos rzeźby jest wytarty z powodu miejskiej legendy mówiącej, że potarcie nosa Juliana Tuwima przynosi szczęście.

23 23 KSIĘŻY MŁYN ■ Zespół fabryk włókienniczych (przede wszystkim przędzalni bawełny) i obiektów towarzyszących, budowanych na terenie miasta Łodzi od 1824. Pierwszym, który zbudował tam manufakturę był Krystian Wendisch, uruchamiając dużą przędzalnię (1827–1830). Pożar w 1870 przerwał działalność produkcyjną. W tym samym roku spaloną fabrykę i całą posiadłość Księżego Młyna i Wójtowskiego Młyna kupił Karol Wilhelm Scheibler, przedsiębiorca dynamicznie rozwijający dotychczas swój zakład bawełniany przy Wodnym Rynku w Łodzi.

24 24 SOBÓR ŚW. ALEKSANDRA NEWSKIEGO ■ Sobór prawosławny, katedra diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz siedziba miejscowej parafii. Cerkiew została zbudowana w stylu rosyjsko-bizantyjskim na planie ośmiokąta, z obejściem biegnącym dookoła oraz wyodrębnioną częścią centralną, nad którą na bębnie wznosi się główna kopuła. Jest orientowana, trójdzielna. Położony od zachodu przedsionek został zbudowany na planie kwadratu. Nad nim umieszczono wieżę zwieńczoną cebulastym hełmem. Elewacje obiektu ozdobiono rzędami niewielkich arkad, rytmicznie rozmieszczono półkoliste otwory okienne zdobione niewielkimi kolumienkami, których kapitele ozdobiono motywami floralnymi.

25 25 MUZEUM KINEMATOGRAFII ■ Muzeum gromadzące filmy, plakaty, elementy scenografii, urządzenia techniczne oraz inne pamiątki związane z kinematografią. W zbiorach muzeum znajduje się około tysiąca filmów na taśmach celuloidowych i wideo. W ekspozycji stałej prezentowane są urządzenia związane z rozwojem technologicznym kina (historyczne projektory, kamery) oraz wystawa „60 lat animacji polskiej”, prezentująca materiały ikonograficzne, lalki, elementy scenografii i zaaranżowane plany filmowe, a także urządzenia do animacji filmowej ze zbiorów własnych muzeum i depozytów.

26 26 TEATR WIELKI ■ Największy łódzki teatr, specjalizujący się w wystawianiu oper, operetek i przedstawień baletowych. Budynek Teatru Wielkiego znajdujący się przy placu Dąbrowskiego jest drugim pod względem wielkości gmachem operowym w Polsce i jednym z największych w Europie. Na widowni może zasiąść 1070 osób, fosa orkiestrowa mieści około 70 muzyków. Budynek, oprócz funkcji teatralnych spełnia też rolę miejsca, w którym można organizować innego rodzaju imprezy masowe, takie jak bale noworoczne, pokazy mody, różnego rodzaju zloty i zjazdy.

27 27 KONIEC :))


Pobierz ppt "1 WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE. 2 MAPA WOJEWÓDZTWA I HERB."

Podobne prezentacje


Reklamy Google