Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KATEDRY GOTYCKIE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KATEDRY GOTYCKIE."— Zapis prezentacji:

1 KATEDRY GOTYCKIE

2 Architektura gotycka Termin architektura gotycka odnosi się do stylu w architekturze europejskiej okresu późnego średniowiecza, od około połowy XII do początku XVI wieku. Za wzorcowy przykład budynku gotyckiego uważa się gotycką katedrę.

3 Charakterystyczne cechy dla stylu gotyckiego:
strzeliste wieże witraże (rozety) ostrołuki wąskie okna budowla z kamienia strome dachy rzeźba trójwymiarowa

4 Wzór katedry gotyckiej

5 Katedra Notre-Dame de Paris
Gotycka katedra w Paryżu. Jedna z najbardziej znanych katedr na świecie, między innymi dzięki powieści Dzwonnik z Notre Dame francuskiego pisarza Victora Hugo. Jej nazwa tłumaczy się jako Nasza Pani i odnosi się do Matki Boskiej. Wzniesiono ją na wyspie na Sekwanie.

6 Katedra w Amiens Gotycka katedra pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, w Amiens (Pikardia), we Francji. Jest jedną z najwspanialszych budowli francuskiego gotyku. Została wzniesiona w latach

7 Katedra w Bourges Najszersza gotycka katedra we Francji (XIII-XVII wiek), wzorowana na katedrze Notre-Dame w Paryżu. W zachodniej fasadzie świątyni jest pięć rzeźbionych portali. Na środkowym przedstawiono Sąd Ostateczny. W prezbiterium znajdują się witraże ufundowane przez cechy.

8 Katedra w Ely Katedra w Ely (dokładnie – Kościół Katedralny Świętej i Niepodzielnej Trójcy w Ely) – anglikańska katedra gotycka w diecezji Ely, siedziba anglikańskiego biskupa Ely, znajdująca się w mieście Ely w hrabstwie Cambridgeshire w Wielkiej Brytanii. Budowę katedry rozpoczęto za panowania Wilhelma Zdobywcy w 1083 r. Trwała aż do XIV w.

9 Kościół Mariacki w Krakowie
Kościół archiprezbiterialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwany także kościołem Mariackim – jeden z największych i najważniejszych, po Katedrze Wawelskiej, kościół Krakowa, od 1962 posiada tytuł bazyliki mniejszej. Należy do najbardziej znanych zabytków Krakowa i Polski. Jest kościołem gotyckim, budowanym w XIV i XV wieku.

10 Katedra Notre-Dame w Reims
Gotycka katedra pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Reims, we Francji. Jest uznawana za najbardziej harmonijną i klasyczną w proporcjach we Francji, często nazywana "Katedrą Aniołów" z powodu bogatej dekoracji rzeźbiarskiej.

11 Katedra św. Wita w Pradze
Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha – siedziba arcybiskupów praskich. Mieści się na wzgórzu zamkowym Hradczany w Pradze. Jeden z cenniejszych przykładów architektury dojrzałego gotyku w Europie środkowej. Zawiera cenne dzieła sztuki rzeźby i malarstwa od XIV-XX w.

12 Prezentacja wykonana przez
Michała Kubiaka oraz Jakuba Kępskiego Korzystaliśmy z grafik wyszukanych przy pomocy google.pl oraz informacji zaczerpniętych z wikipedia.org


Pobierz ppt "KATEDRY GOTYCKIE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google